Lietuvos Raudonasis Kryžiaus – viena seniausių ir didžiausių mūsų šalies nevyriausybinių organizacijų. Dėmesys senjorams, neįgaliems žmonėms ir šeimoms, humanitarinė parama pažeidžiamiems asmenims, mokymas teikti pirmąją pagalbą – tai pagrindinės šios organizacijos veiklos sritys.
Kurį laiką Mažeikiuose Lietuvos Raudonojo Kryžiaus skyrius nebeveikė. Tačiau po pertraukos, šių metų spalį, susibūrė grupelė savanorių, siekiančių atgaivinti nevyriausybinės organizacijos skyriaus Mažeikiuose veiklą ir laukiančių entuziastų, bendraminčių.
Jei žinote, kam reikia pagalbos, praneškite
Skirtinguose mūsų šalies miestuose Raudonasis Kryžius šiuo metu turi 15 skyrių. Mažeikiuose mėnesio pradžioje susibūręs dešimties savanorių branduolys kol kas atskiro skyriaus nesudaro. Mažeikiškių veiklą koordinuoja, juos konsultuoja ir globoja Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Šiaulių skyriaus atstovai.
Šiuo metu mažeikiškiai visuomenei aktyviai skleidžia žinią apie savo veiklos pradžią, organizacijos įgyvendinamas programas ir laukia prisijungiant daugiau savanorių.
Jie kviečia visuomenės narius, žinančius apie vargstančius žmones, šeimas, kuriems reikalinga vienokia ar kitokia pagalba, neapsiriboti tik „patiktukų“ dalijimusi socialiniuose tinkluose, o pasirūpinti, kad apie šias situacijas sužinotų mažeikiškiai Raudonojo Kryžiaus savanoriai.
Aktyviai dirbama su dviem programomis
Išsamiau apie šios organizacijos veiklą Mažeikiuose „Santarvei“ papasakojo mažeikiškė savanorė Edita Jankuvienė.
Pasak jos, organizacijos veikla mūsų mieste pradėta su „Šiltų apsilankymų“ ir „Nelaimėje neliksi vienas, skambink 111“ programomis.
„Šiltų apsilankymų“ programa puikiai veikia ir didžiuosiuose, ir mažesniuose Lietuvos miestuose. Ji skirta senyvo amžiaus žmonėms. Joje dalyvaujantys Raudonojo Kryžiaus savanoriai bendrauja su rajone gyvenančiais senyvo amžiaus žmonėmis, jei reikia, palydi juos į parduotuves, stengiasi įtraukti į bendruomeninę veiklą. Žodžiu, siekia, kad senjorai geriau jaustųsi emociškai.
Mūsų rajono savanoriai aktyviai dirba ir su programa „Nelaimėje neliksi vienas, skambink 111“. Šiuo trumpuoju numeriu žmonės raginami drąsiai kreiptis, jei juos ištiko nelaimė ir yra reikalinga humanitarinė ar psichologinė pagalba, konsultacijos.
Kad veikla įsilinguotų, reikia žmonių
Pristatėme tik dvi Lietuvos Raudonojo Kryžiaus programas, tačiau ir jų, ir organizacijos veiklos krypčių yra kur kas daugiau. Tai ir dėmesys neįgaliems žmonėms bei jų šeimoms; visuomenės mokymas teikti pirmąją pagalbą; humanitarinė parama pažeidžiamiems žmonėms Lietuvoje; jaunimo pilietiškumo ugdymas ir įtraukimas į savanoriškas veiklas.
Beje, akcentuojame: visa Lietuvos Raudonojo Kryžiaus pagalba yra teikiama nemokamai.
„Vienareikšmiškai – svarbiausias dalykas, kad organizacijos veikla Mažeikiuose įsilinguotų, yra žmonės. Kviečiame prisijungti savanorius, nes trūkstame rankų“, – kalbėjo E. Jankuvienė.
Naudingi įgūdžiai ir patirtys
Mažeikiškė, pasakodama apie savanorystę, apie informacijos sklaidą šia tema, pastebėjo, kad dažniausiai atsisakydami savanoriauti žmonės nurodo priežastį: nėra laiko. Dar gyvuoja stereotipas: jei jau tapsiu savanoriu, tai man lieps daryti ir tą, ir aną, ir kitką…
E. Jankuvienė tikino, kad taip nėra.
Pasak mažeikiškės, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus vienas iš kertinių ir svarbiausių principų toks, kad žmonės veikia savanoriškai ir jei konkrečią dieną turi laiko, galimybių, yra kviečiami dalyvauti. Jei negali, niekas neverčia.
„Aišku, kai pateiki užpildytą formą, jog sutinki tapti savanoriu, supranti ir sutinki, kad kažkiek laiko turėsi skirti tai veiklai. Bet baimės, kad būsi varu varomas kažką daryti, tikrai neturėtų būti. Nebent žmogus pats prisiima konkrečią pareigą. Tarkime, koordinuoti veiklą. Tada jau suprantama, kad laiko šiam įsipareigojimui teks skirti“, – mintimis dalijosi „Santarvės“ pašnekovė.
Mažeikiškės nuomone, organizacijos savanoriai per mokymus gauna labai daug naudingų dalykų, kuriuos gali pritaikyti ir savo kasdieniame gyvenime. Pavyzdžiui, kad ir galimybė išmokti kokybiškai ir efektyviai teikti pirmąją pagalbą. Be to, savanorystė suteikia progų per bendravimą su kitais žmonėmis labiau pažinti save: ką gali, ką sugebi, kur linksti.
Į organizaciją pastūmėjo pokalbis su savanoriu
Edita anksčiau Lietuvos Raudonojo Kryžiaus veikloje nedalyvavo. Bet ši organizacija mažeikiškei visada atrodė šiek tiek kitokia nei visos panašia veikla užsiimančios organizacijos. Gal todėl, kad Raudonasis Kryžius yra ilgai veikianti, visame pasaulyje matoma ir žinoma organizacija.
Vasarą Kaune, Laisvės alėjoje, Raudonojo Kryžiaus savanoriai rinko paramą. Prie mažeikiškės priėjęs jaunas vaikinas, tikriausiai gimnazistas, paklausė: „1 euras – tai daug ar mažai?“
Edita atsakė, kad kaip kam, kad sudėtinga įvertinti. Tada gimnazistas vėl klausė – o 5 eurai mėnesiui – daug ar mažai?
„Atsakiau, kad priklauso nuo to, kam jie panaudojami, kur nukeliauja. Savanoris papildė klausimą: o jei tie penki eurai leistų savanoriui nuvykti pas vienišą senolį ir praskaidrinti jo dieną?
Tas jaunuolio pasakymas suvirpino kažkokią mano vidinę gyslelę. Mūsų visuomenė yra senėjanti visuomenė. Vyresnio amžiaus žmonių Lietuvoje tik daugės. Vadinasi, didėja ir didės vienišumo problema. Ir kalbu ne apie tą vienišumą, kai galvojama: šiandien neturiu su kuo atsigerti kavos. Kalbu apie kur kas rimtesnius dalykus“, – pasakojo E. Jankuvienė.
Po pokalbio su Raudonojo Kryžiaus savanoriu mažeikiškė tapo nuolatine organizacijos finansine rėmėja. Bet ėmė galvoti ir apie tai, kad organizacijos veikla vien pinigais neapsiriboja. Ji pradėjo domėtis Raudonuoju Kryžiumi, užpildė savanorystės anketą, pasirinko „Šiltų apsilankymų“ programą, o sulaukusi skambučio iš šiauliečių organizacijos atstovų, nuėjo į gyvą susitikimą ir taip įsitraukė į veiklą.
Kviečia drąsiai kreiptis
Mažeikių rajono gyventojus, svarstančius apie savanorystę Raudonajame Kryžiuje, turinčius baimių ar abejonių, E. Jankuvienė kviečia sekti informaciją Lietuvos Raudonojo Kryžiaus „Facebooko“ paskyroje, susirasti paskyrą „Lietuvos Raudonasis Kryžius – Mažeikių savanoriai“ ir drąsiai rašyti, klausti.
Atsakymus į rūpimus klausimus galima gauti ir susisiekus su organizacijos Šiaulių skyriaus vadove Aiste Žalevičiene – el. paštu siauliai@redcross.lt, tel. +370 609 76 158. Arba su mažeikiške savanore E. Jankuviene tel. +370 618 32 956.
„Pabendrausime, susitarsime dėl gyvo susitikimo, pasikviesime pasižiūrėti abejojančiuosius, kaip ta veikla atrodo iš arti. Ir, manau, abejonių sumažės“, – pokalbį apibendrino E. Jankuvienė.
Nuotr. iš Savivaldybės administracijos archyvo