
Jau trečią dešimtmetį gyvename nepriklausomoje šalyje, tačiau sovietinių ženklų vis dar galime pamatyti, ir ne bet kur, o Lietuvos valstybingumo, jos istorinės atminties svarbiose vietose – prie piliakalnių, alkakalnių, senkapių...
Sovietiniais laikais piliakalniai, alkakalniai, senkapiai taip pat buvo saugomi valstybės ir buvo pažymėti ženklais. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, dalis tokių ženklų nebuvo pašalinti, o tik panaikintos kelios raidės ir vietoje „Lietuvos TSR“ palikta „Lietuvos R“ ar „Lietuvos“, tačiau senoji jų forma išliko. Gal ir gerai, kad jie neprižiūrimi ir būna sunkiai atrandami, deja, kartais sunkiai sekasi atrasti ir patį objektą – dėl lėšų stygiaus valstybė, savivaldybės ar seniūnijos neturi galimybių tinkamai prižiūrėti kultūros paveldo objektus, pritaikyti juos visus lankymui, įrengti infrastruktūrą.
Tad išlikę sovietiniai ženklai lyg ir niekam netrukdo, o smalsus lankytojas gal ir apsidžiaugia aptikęs įrodymą, kad ir sovietinių laikų, jog kalnas, šalia kurio jis stovi, yra ne šiaip kalnas, o piliakalnis ar alkakalnis, saugomas valstybės, ir turbūt nepraleidžia progos tokį ženklą nufotografuoti ar pasidaryti asmenukę, nes nepriklausomoje Lietuvoje jų nedaug bėra.
Kultūros paveldo objektus ženklinančių sovietinių ženklų mažėja. Jų vietoje atsiranda nauji – nepriklausomos Lietuvos.
Šiemet, minint Piliakalnių metus, pirmieji nauji ženklai, žymintys kultūros paveldo objektą, įrengti ir Žemaitijos nacionaliniame parke esančiuose Užpelkių ir Mikytų piliakalniuose, Šarnelės piliakalnyje su gyvenviete, Alkos (Aukos) kalne (Gudalių alkakalnyje). Jie yra pritaikyti šiuolaikinėms technologijoms, tad lankytojas vietoje gali sužinoti daugiau informacijos apie lankomą objektą.
Kada naujaisiais ženklais bus pažymėti visi piliakalniai ar alkakalniai Nacionaliniame parke, o ir visoje Plungės rajono savivaldybėje, sunku dar pasakyti, tad kol kas galime pasidžiaugti kaimyninės Skuodo rajono savivaldybės sėkme – visuose piliakalniuose ir alkakalniuose šiais metais yra įrengiami nauji informaciniai ženklai.