To iš gyventojų reikalauja UAB Telšių regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC), nuo liepos mėnesio individualių valdų savininkams pasiūlęs naują paslaugą – antrinių žaliavų surinkimą. Žmonės, atrodo, turėtų džiūgauti – juk paslauga NEMOKAMA. Tačiau, prie konteinerių radę specialius maišus ir raštus su nurodymais, daugelis ne nudžiugo, o pasipiktino. Ir ne vienas, ko gero, sutiktų dar ir primokėti, kad tik ta NEMOKAMA paslauga jam nebūtų teikiama.
Eksperimentas
Prieš kelis mėnesius Savivaldybėje buvo pritarta eksperimentui – šešis mėnesius (nuo liepos iki metų pabaigos) iš individualių valdų savininkų rinkti ne tik buitines atliekas, bet ir nuo jų atskirtas antrines žaliavas – popierių bei plastmasę. Eksperimentas pristatytas gražiai – esą paslauga gyventojams papildomai nekainuos, be to, jie, kaip įprasta civilizuotame pasaulyje, mokysis rūšiuoti atliekas. Tuomet eksperimentui niekas neprieštaravo, iš gyventojų jokio pasipriešinimo nesulaukta. Juolab kad buvo pažadėta, jog kiekvienas individualios valdos savininkas veltui gaus maišus antrinėms žaliavoms kaupti.
Tada žmonės nesipiktino, nes… net neįtarė, kokį vargą jiems ketinama užkrauti. Tik liepą, gavę maišus ir nurodymus, ką į juos galima krauti, o ko ne, Plungės miesto ir Varkalių gyvenvietės gyventojai ėmė piktintis ir sumanymą vadinti absurdišku.
Veš antrines, neveš buitinių
Pradėkime nuo to, kad UAB „Valda“ antrines žaliavas iš gyventojų rinks tik kartą per mėnesį. Panašu, jog per keturias savaites jų prisikaups nemažai. Kur tą maišą laikyti? Kieme, sandėliuke ar namų interjerą juo puošti? Nors ir nepatogu, teks kažkokį namų valdos kampelį juodajam maišeliui surasti. Problemų kels dar ir tai, kad tąkart, kai „Valda“ rinks antrines žaliavas, buitinės atliekos nebus vežamos. Taigi konteineris nebus tuštinamas dvi savaites.
Beje, įdomu tai, kad TRATC šią paslaugą pristato kaip nemokamą. Lyg žmonės būtų kvaili ir pasiduotų mulkinami – juk kiekvienas supranta, kad, kai vežamos antrinės atliekos, nevežamos buitinės. Vadinasi, jokios papildomos NEMOKAMOS paslaugos nebus. O gal šiuo atveju atvirkščiai: ne „Valda“ gyventojams, o gyventojai „Valdai“ nemokamai paslaugą teiks – už ačiū (nors ir to niekas nepasakys) visą mėnesį šiukšles rūšiuos.
Jei vyniojote silkę, laikraštis nebetinka
Taigi NEMOKAMĄJĄ paslaugą kur kas teisingiau būtų vadinti papildomu vargu. Tačiau surasti vietą juodajam maišeliui ir pasiryžti kaupti į jį antrines žaliavas yra tik gėlytės, palyginus su tuo, ko dar iš mūsų reikalauja TRATC. Mat prie konteinerių paliktuose raštuose nurodyta, kad į maišus galima dėti tik švarias (!), riebalais nesuteptas antrines žaliavas: laikraščius (jei vyniojote silkę, nebetinka), žurnalus, pakavimo popierių, kartonines dėžes, polietileno plėvelę, plastikinius butelius (gėrimų, aliejaus), švarius indelius – padažų, majonezo, indų ploviklio, šampūno ir t. t. Dėti draudžiama: tapetus, higieninio popieriaus atliekas, maisto produktais užterštas pakuotes (pieno, sulčių pakuotes, traškučių pakelius ir kt.), tepalo bakelius, stiklą ir t. t.
Visi tie reikalavimai ir draudimai reiškia viena: kad įtiktume atliekų surinkėjui, turėsime viską mazgoti. O tai reiškia, jog gaišime laiką, sunaudosime daugiau vandens, o kad išplautume riebaluotą aliejaus butelį, dar ir indų ploviklio nemažai prireiks. Ir po viso to kažkas dar drįs teigti, kad mums teikiama NEMOKAMA paslauga?
Jaučiasi apvagiamas
Gavęs raštą su TRATC nurodymais, į „Plungės“ laikraščio redakciją kreipėsi plungiškis, manąs, jog jį siekiama apgauti ir netgi apvogti. Anot žmogaus, jis 175 litus bendrovei TRATC sumokėjo už tai, kad kartą per savaitę būtų išvežtos buitinės atliekos. Dabar ketvirtadalį paslaugos žadama nusukti. „Kartą per mėnesį mano atliekų neveš, netvarkys, o sumokėti turiu. Sako, kad veš popierių ir plastiką, bet tai ne atliekos, o antrinės žaliavos, už kurias kažkas dar ir uždirbs“, – piktinosi vyras.
Dviguba nauda
Ir jis teisus – „Valda“ antrines žaliavas išties parduos perdirbėjams. Ir, aišku, ne už dyką. Taigi įmonei – dviguba nauda: ir iš perdirbėjų uždirbs, ir iš rinkliavą mokančių gyventojų. Ar bereikia geriau?.. Juolab kad ir gyventojams išdalytuosius maišus „Valda“ ne viena pirko – pusę sumos, o tai yra 4 000 litų, pridėjo Savivaldybė.
TRATC direktorius Algirdas Vaitkus patvirtino, kad „Valdos“ uždarbis – dvigubas: už antrines žaliavas gauna ir iš perdirbėjų, ir iš TRATC, kuris pagal pateiktas sąskaitas įmonei sumoka už tų žaliavų surinkimą iš gyventojų ir nuvežimą perdirbėjams. Šios TRATC išlaidos, žinoma, įkalkuliuotos į gyventojų mokamą vietinę rinkliavą.
A. Vaitkaus teigimu, gali būti, jog ateityje antrinių žaliavų surinkimas gyventojams nekainuos. Mat yra vilčių, kad šią paslaugą dotuos Aplinkos ministerija. Jei taip, rinkliavos suma turėtų mažėti – TRATC išskaičiuos išlaidas, susijusias su antrinių žaliavų surinkimu. „Manau, rinkliavos sumažinimas gyventojams būtų didžiausia paskata pradėti rūšiuoti atliekas“, – sakė A. Vaitkus.