Naujas kaimynas – vėjo jėgainių parkas – planuoja įsikurti net trijose iš keturių Rietavo savivaldybėje esančių seniūnijų. Tai būtų pirmosios vėjo elektrinės (VE) savivaldybės teritorijoje, todėl projektas sulaukė didžiulio susidomėjimo. Viešame planuojamo VE parko įrengimo ir eksploatacijos Rietavo savivaldybėje poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos pristatyme, vykusiame gegužės 17 dieną, labiausiai žmonės domėjosi jėgainių poveikiu paukščiams ir kraštovaizdžiui. Mėgino išsiaiškinti, kokia nauda iš tokios kaimynystės bus bendruomenėms, Savivaldybei. Atidžiausieji net išnarpliojo „detektyvą“ – visi sklypai, pasirinkti elektrinėms statyti, priklauso vienam savininkui, anot jų, milijonieriui.
Rekomenduoja statyti keturiomis elektrinėmis mažiau
Viešas visuomenės supažindinimo su ataskaita susirinkimas vyko hibridiniu būdu: dalis gyventojų jame dalyvavo susirinkę Rietavo savivaldybės salėje, kita dalis – prisijungę prie internetinės vaizdo transliacijos. VE parko įrengimo ir eksploatacijos Rietavo savivaldybėje poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą parengė ir gyventojams pristatė viešosios įstaigos Pajūrio tyrimų ir planavimo instituto ekspertų komanda. Susitikime taip pat dalyvavo projekto vykdytojų UAB „ABOVO red“ atstovai.
Susirinkimo moderatorė Pajūrio tyrimų ir planavimo instituto atstovė Rosita Milerienė pristatė vėjo elektrinių projektą – Rietavo, Daugėdų ir Medingėnų seniūnijose planuojama įrengti iki 58 jėgainių. Parkas gamintų iki 300 MW elektros. Galutinis VE skaičius priklausys ir nuo įrengiamo modelio galios, ir nuo išduotų prisijungimo prie elektros perdavimo tinklo sąlygų.
Poveikio aplinkai vertinimas, kaip sakė moderatorė, atliktas atsižvelgiant į esamą gyvenamąją aplinką, saugomas ir „Natura 2000“ teritorijas, kultūros vertybes, biologinę įvairovę ir „nulinę“ alternatyvą, kuri atspindi esamą aplinkos būklę. Kiekvienas ekspertas atskirai papasakojo, kokius stebėjimus ir kaip atliko vertindamas VE poveikį.
Susirinkimas užsitęsė ilgiau nei tris valandas. Trumpai apibendrinant ataskaitą galima pasakyti – vertintojai rekomenduoja statyti ne iki 58, o iki 54 VE parką. Visa kita – šešėliavimas, triukšmas, atstumai iki vertingiausių kraštovaizdžio objektų – atitiktų normas.
Klausimų lavina – absoliučiu gėriu nepatikėjo
„Vėjo jėgainės – tiesiog absoliutus gėris“, – sarkastiškai į poveikio aplinkai ataskaitos pristatymą reagavo vienas iš susirinkimo dalyvių.
Kaip mėgino įtikinti UAB „ABOVO red“ atstovai, nauda bendruomenėms iš tokios kaimynystės iš tiesų didžiulė – bus sustiprinti ir atnaujinti keliai, o kai kur net nutiesti nauji prie elektrinėms statyti pasirinktų sklypų. Savivaldybės biudžetas daugiau surinks nekilnojamojo turto mokesčio, jį gana ženklia suma turėtų papildyti mokestis, mokamas nuo pagamintos elektros kiekio. Pabrėžta, kad tai galėtų būti milijoną viršijanti suma. Užsiminta, kad finansiškai išlošti galėtų ir tie sodybų ar sklypų savininkai, kurių sutikimus statytojai turės gauti, nes su kiekvienu iš jų bus deramasi.
Milijono paminėjimas Rietavo savivaldybės gyventojų budrumo neužmigdė. „Ne viskas auksas, kas auksu blizga“, – žino liaudies patarlę rietaviškiai. Todėl ataskaitos rengėjų ir projekto vykdytojų laukė lavina klausimų. Vieni gyventojai juos buvo iš anksto atsiuntę, kiti rašė per tiesioginę transliaciją, bet daugiausia jų užduota salėje.
Kraštiečių garbei reikia pasakyti, kad labiau nei pinigai ir galimybė užsidirbti jiems rūpėjo VE parko poveikis gamtai. Žmonės nerimavo, kad per trumpai vykdytas paukščių stebėjimas, domėjosi, kaip tokia kaimynystė paveiks kraštovaizdį, kokį vizualinį vaizdą turėsime. Daugelį jaudino, kad VE žadama statyti netoli Alko kalno, Medingėnų piliakalnio.
Už VE poveikio kraštovaizdžiui analizę atsakingas ekspertas Arūnas Balčiūnas teigė, kad Alko kalnas ir Medingėnų piliakalnis nėra įtraukti į vertingiausių Lietuvos kraštovaizdžio panoramų apžvalgos taškų ir vizualiai raiškių gamtos ir (ar) nekilnojamojo kultūros paveldo objektų apžvalgos taškų sąrašą, o netoli į tokį sąrašą įtraukto Tverų apžvalgos bokšto (matyt, čia kalbama apie Lopaičių piliakalnį) planuojamo VE parko nėra.
Savivaldybės tarybos narys Albinas Maslauskas pastebėjo, kad iškilus VE parkui, nors ir tolumoje, panoraminis vaizdas nuo Lopaičių piliakalnio suprastės. Į tokią pastabą ekspertas atsakė, kad leistinu atstumu nutolusios VE vaizdo neužgoš, o bus tik panoramos akcentas.
Nauda byrės, bet į kieno kišenę?
Žmonės iš Liolių bendruomenės norėjo sužinoti, kodėl VE numatyta statyti sklypuose, esančiuose greta gyvenvietės, o ne nuo jų nutolusiuose laukuose. Kelis kartus pakartoję klausimą ir negavę atsakymo, pateikė jį patys. „Pažiūrėjome žemėlapį. Sklypai, kuriuos pasirinkote elektrinių statybai, visi priklauso vienam savininkui, milijonieriui. Mes tikrai nesutiksime su vėjo elektrinių statyba ir parašų neduosime“, – atskleidė sklypų „detektyvą“ lioliškiai.
Po to, kai atvirai buvo įvardyta, kam iš tokių naujakurių kaimynų atitektų didžiausia nauda, žmonės piktinosi: „Žemvaldžiui pinigai, o mums triukšmas ir šešėliavimas.“ „Ar kas nors norėtumėte savo kieme matyti tokius malūnsparnius?“ – klausė bitininkas Justinas Meškauskas iš Norgalvių. „Greitai galėsime ieškoti naujų vietų savo bitynams“, – pridūrė norgalviškis.
Paaiškėjo ir daugiau niuansų. Atsiradus vėjo elektrinių parkui, mokestis, kuris mokamas nuo pagamintos elektros kiekio, nepatektų tiesiai į Savivaldybės biudžetą. Jį perskirstytų protingi dėdės sostinėje… „Įstatymas dar nepriimtas, kokia tvarka pinigai bus skirstomi – neaišku. Ar neteks mums kaulyti savo pinigų? Ar neatsitiks taip, kad juos skirstys tarp savivaldybių, o Rietavas, kaip turintis nedaug gyventojų, gaus mažiausiai, nors su elektrinių parku pašonėje mums teks gyventi… Kiek nuvertės šalia esantys sklypai?“ – tai tik dalis klausimų ir abejonių, nuskambėjusių salėje.
Liejosi jie tarsi lava iš prasiveržusio vulkano, kas aiškiai parodė, kad rietaviškiai domisi ne tik gerąja, bet ir blogąja žaliosios energijos puse. Kuo daugiau klausimų buvo užduota, tuo dažniau į juos svečiai atsakinėjo standartine fraze: „Viskas pagal įstatymus ir leidžiamas normas.“
Vietos valdžią kaltino nemeile Rietavui
Susirinkimui pasibaigus, diskusijos tęsėsi virtualioje erdvėje. Aktyviai savo nuomones šiuo klausimu išsakė naujieji Savivaldybės tarybos nariai socialdemokratas Mikas Jusys ir Lietuvos regionų partijos atstovas Edmundas Žilevičius.
„Kodėl Rietavo savivaldybės administracija taip nemyli savo krašto ir žmonių??? Ne viskas pagrįsta pinigais ir nauda viename delne, kai kitas delnas praranda nekilnojamojo turto kainas ir turistinį bei norinčio čia gyventi jaunimo patrauklumą. Kaimo vietovės, kybojusios ant išlikimo plauko, galutinai išnyks… 54 monstrai planuojami vienoje iš mažiausių Lietuvos savivaldybių, tai yra mažų mažiausiai vietinių žmonių negerbimas… Matau tik vieną kelią – informuoti žmones ir esant reikalui rengti piketus, kol dar laikas“, – dalijosi savo mintimis E. Žilevičius.
Tarybos narys M. Jusys pripažino: „Aš labai skeptiškai į šitą reikalą žiūriu. O labiausiai piktina tai, kad verslas su Savivaldybės administracijos palaikymu lipa gyventojams per galvas… Kaimų bendruomenėms žadėjo aukso kalnus… Tik galvoju, ar neteks paskui verkšlenti prie suskilusios geldos. Laikas parodys.“
Vaizdo įrašą, kuriame išsakė savo nuomonę apie projektą, išplatino socialdemokratas Viktoras Krajinas. Politikas svarstė, ar Savivaldybė negalėjo pasiderėti dėl mažesnio VE skaičiaus.
Ir kiti diskusijos dalyviai negailėjo kritikos ne tik projekto vystytojams, bet ir vietos valdžiai, kaltino ją pataikavimu verslui, nemeile Rietavui. Ir tik vienas kitas iš komentatorių nematė problemos dėl VE atėjimo į savivaldybę.