Šiemet Lietuvos mažosios kultūros sostinės vardą nešantys Alsėdžiai šį titulą tikrai pateisina – nuo metų pradžios ir vietos gyventojus, ir svečius kviečia į įvairiausius renginius. Praėjusį savaitgalį miestelyje šurmuliavo tradicinė Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės šventė. Tiesa, jos formatas – kasmet kitoks, šiųmetinis – nuo patriotinių dainų ir orkestrų maršų iki Kareiviškos košės virimo čempionato. O viskam dirigavo nepailstančioji televizijos ir radijo laidų vedėja etnomuzikologė Zita Kelmickaitė.
„Sudainuokime Lietuvai“
Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginiai prasidėjo Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijoje, kur surengtas patriotinės dainos konkursas „Sudainuokime Lietuvai“.
Konkurso dalyviai traukė ne tik patriotines, partizanų laikų, bet ir lietuvių liaudies dainas. O norinčiųjų išbandyti jėgas netrūko: Laimos Domarkienės vadovaujamas Šateikių kultūros centro mišrus ansamblis „Saviti“, Rūtos Černeckienės vadovaujami kolektyvai – Plungės trečiojo amžiaus universiteto moterų ansamblis „Širdies melodija“ ir Žlibinų kultūros centro moterų ansamblis, solistės Iveta Silkauskaitė ir Diana Paulauskienė, Salantų kultūros centro etnostudijos berniukų – Edgaro Petrovo, Jono Narkevičiaus ir Benedikto Daukšos – trio, vadovaujamas Ritos Šukienės, Platelių meno mokyklos ugdytinių seserų Augustės ir Robertos Bagdonaičių duetas, kurioms pritarė alsėdiškių kapela „Alsėda“, vadovaujama Kristinos Kondratavičienės, ir Martyno Miliausko suburtas Alsėdžių gimnazijos vaikinų ansamblis.
Dainininkus vertino solidi komisija, kuriai pirmininkavo žinoma laidų vedėja ir etnomuzikologė Z. Kelmickaitė. Jai talkino Alsėdžių gimnazijos direktorius Regimantas Kavaliauskas, Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vyr. specialistė Aldona Kuprelytė, bendruomenių asociacijos „Plungės kraštas“ pirmininkė Rima Jokubauskienė ir Platelių meno mokyklos chorvedė Julija Valančienė.
Po konkurso komisijos pirmininkė Z. Kelmickaitė sakė: „Ilgai diskutavome, kam atiduoti pirmąją vietą. Ir nutarėme: vis dėlto turime žvelgti ne į tą puslapį, kuris užverstas, ne į tą, kuris dabar atverstas, o į tą, kuris bus atverstas rytoj. Turime žvelgti į ateities kartą, o jai geriausiai atstovavo Salantų vaikai, sudainavę partizaninę dainą. Jie – su visa amunicija, tikri pasitempę to krašto partizanai.“ Taigi pirmoji vieta – salantiškiams, o žiūrovų simpatijų prizas – kolektyvui iš Šateikių.
Kareiviškos košės virimo čempionatas!
Kitas tądien Alsėdžiuose, tik jau ne mokykloje, o piliakalnio papėdėje, kuri dar vadinama Žvėrinyčia, vykęs konkursas – pirmąkart surengtas Kareiviškos košės virimo čempionatas. Jame jėgas išbandė Lietuvos šaulių sąjungos Žemaitijos 8-osios rinktinės 805-osios kuopos vyrai, Tauragės rajono Pilaitės bendruomenės moterų klubas „Raktas“, Alsėdžių gimnazijos mokytojų komanda „Gimnazėjės gaspadėnės“, gimnazijos tarybos komanda „Kresnelės“ ir Plungės socialdemokratų komanda. Na, o ukrainietiškais barščiais visus vaišino Alsėdžiuose gyvenančios moterys iš Ukrainos.
Košių buvo pačių įvairiausių: iš grikių, žirnių, perlinių kruopų, bulvių, su mėsa, daržovėmis, plaktų, aksominių, kad būtų skaniau – su stiklinaite rūgpienio ar skiltele rauginto agurko. Svarbiausia – visos gamintos su meile! Įmantrūs buvo ir komandų šūkiai: „Paragauk! Pakaštavuok!“, „Esame! Buvome! Būsime!“, „Jiesk bi bagali“, „Pavaišinsime visus, nes mes darom šedevrus“, „Mes kresnelės, mes žavingos ir sultingos, ir mėsingos“. Košės privirta daug, bet ir valgytojų netrūko, o kad neliktų alkanų, „Kresnelės“ dar ir antrą puodą jos išvirė.
Virėjus vertino Z. Kelmickaitė, Alsėdžių seniūnė Danutė Repšienė, bendruomenės pirmininkas Žydrūnas Purauskis, vienos maitinimu užsiimančios bendrovės savininkas Giedrius Merkevičius, Lietuvos kariuomenės atsargos karininkas, socialinių mokslų daktaras, Kauno technikos profesinio centro direktorius, Europos Sąjungos profesinio mokymo asociacijos valdybos narys Paulius Čepas ir R. Kavaliauskas, kuris yra ne tik Alsėdžių gimnazijos vadovas, bet ir Lietuvos kariuomenės orientavimosi sporto rinktinės narys, karys savanoris.
Vertinta viskas: kvapas, skonis, ar neprisvilusi, ar dailiai patiekta, koks košės receptas, kaip pasiruošusi ir kaip prisistatė komanda, koks jos šūkis ir t. t. Viską susumavus paaiškėjo, kad nepralenkiamos vis dėlto yra „Gimnazėjės gaspadėnės“, antroji vieta teko šauliams, trečioji – viešnioms iš Tauragės.
Tądien visų laukė ne tik dainos ir košė, bet ir daug kitų įdomių ir smagių dalykų. Alpinizmo pradžiamokslį pristatė Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės štabo ir aprūpinimo kuopos karys savanoris Eugenijus Malyševas, ginklų parodą surengė KASP Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės 303-ioji pėstininkų kuopa, savo techniką ir galimybes demonstravo Lietuvos kariuomenės Karo policija, Plungės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, policijos veiklą pristatė Lina Jocienė ir Vida Žilinskienė – Plungės rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnės.
Netrūko ir muzikos, kurią šventės dalyviams dovanojo uniformuoti vyrai ir moterys – Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų orkestras, kuriam vadovauja plungiškis Egidijus Miknius, su soliste Edita Bodrovaite-Rukiene bei Alsėdžiuose reziduojantis Lino Senkaus vadovaujamas Šauliškas orkestras.