Dvi savaites trukusi jubiliejinė tarptautinė medalio kūrėjų stovykla „40-imt medalio metų Telšiuose“ baigėsi. Liepos 30 d. uždarymas tradiciškai surengtas Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių galerijoje kartu su medalio meno ir mažosios skulptūros kūrėjų darbų paroda. Pristatyti ne tik pastarųjų dviejų savaičių, bet ir visų keturių dešimtmečių menininkų darbo rezultatai: sukurti medaliai bei mažosios plastikos skulptūrėlės.
Stovyklos ištakos
Stovyklos ištakos – VDA Telšių fakultete. Čia ir gimė pirmoji idėja suburti medalio meno, o vėliau – ir mažosios plastikos kūrėjus. Per eilę metų sąlygos kūrėjams keitėsi, gerėjo darbo erdvė, tobulėjo kūrybinė bazė, prie vyresniosios kartos kūrėjų kasmet prisijungia perspektyvūs jaunieji menininkai, įgiję aukštojo mokslo diplomus VDA Telšių fakultete.
Renginį pradėjusi VDA Telšių galerijos galerininkė Emilija Globytė dėkojo susirinkusiems ir džiaugėsi įrengta parodos ekspozicija, kurioje pristatomi ne vien medaliai bei mažosios plastikos kūriniai, bet ir dešimtmečius trunkančios stovyklos reklaminės afišos, fotografijos bei vaizdo medžiaga.
Medalininkų stovykla – unikalus reiškinys
Stovyklos dalyvius ir rengėjus sveikino Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus, Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė Eva Stonkevičienė, VDA Telšių fakulteto dekanas prof. Ramūnas Banys, medalininkas iš Lenkijos prof. Sebastianas Mikołajczakas.
„Tarptautinės medalio stovyklos Telšiuose – unikalus ir puoselėtinas reiškinys, palaikantis Telšių kaip profesionalaus meno objektų, kuriančių istorinį ir kultūrinį palikimą, miesto ir Žemaitijos regiono naratyvą. Šiandienos Lietuvoje medalių kūrimo menas laikosi ant keliolikos tradiciją tebetęsiančių kūrėjų pečių, todėl šiame kontekste džiaugiuosi, jog jau keturiasdešimtuosius metus pavyksta išsaugoti puoselėjamą tarptautinių medalio kūrėjų stovyklų tradiciją“, – džiaugėsi projekto vadovė Ingrida Vaitiekienė.
Stovyklos kuratorius doc. Marius Norkus atskleidė, kad ne visos veiklos vyko sklandžiai, kaip tikėtasi, tačiau per dvi savaites nuveikta tikrai nemažai: atlikti beveik visi suplanuoti darbai, surengta „Karštoji diena“ visuomenei (įpusėjus stovyklai, medalių autoriai imasi vieno sudėtingiausių etapų medalio kūryboje – medalio liejimo iš bronzos VDA Telšių fakulteto dirbtuvėse), suorganizuotos kitos veiklos, netrukus bus išlietas simbolinį keturiasdešimtmetį įprasminantis varpas su medalininkų kūriniais (idėjos autorius doc. M. Norkus).
Bronzos liejimas
Liepos 24 d. popietę VDA Telšių fakulteto kieme prie kalvės vyko vienas įdomiausių 40-osios medalio stovyklos momentų – „karštoji diena“: buvo pilstoma iki +800 C įkaitusi bronza ir liejami meno kūriniai.
Bronzos liejimas reikalauja tinkamo pasiruošimo ir kantrybės. Pirmiausia, kad bronza gražiai lietųsi, reikia ją išlydyti iki +800 C temperatūros įkaitusiame kubile. Paskui reikia sustatyti paruoštas skulptūrų ar statulėlių formeles į smėlį, kad šiluma nedingtų ir bronza neišsilietų aplink. Bronzai sukietėjus formelės švelniai apdaužomos, kad gauta forma nesusigadintų. Ištraukus bronzą iš formelės belieka ją tik apdailinti. Taip išgaunami bronzos meno kūriniai. Nuo norimo skulptūrų kiekio ar dydžio priklauso ir bronzos kiekis bei laikas, per kurį gaminami kūriniai, pritraukiantys žmonių dėmesį.
Dėmesys menininkams
Stovyklos uždarymo šventėje visi dalyviai, kurių buvo daugiau kaip 20, apdovanoti Žemaičių muziejaus „Alka“ padėkomis už dalyvavimą 40-osios tarptautinės medalio ir mažosios skulptūros kūrėjų stovyklos „40-imt medalio metų Telšiuose“ veikloje.
Šiemet išskirtinio dėmesio sulaukė juvelyras, VDA Telšių fakulteto lektorius Airidas Skublickas. Už kūrybinius pasiekimus medalininkystėje jam įteiktos net dvi – prof. Petro Gintalo ir prof. Algirdo Žebrausko – premijos. „Medalininkų stovykla – tai kultūros reiškinys, kurį lyg Žemę laiko trys drambliai: kūrėjai, VDA Telšių fakultetas su Žemaičių muziejumi „Alka“ bei Telšių rajono savivaldybė. Džiaugiuosi, kad ši stovykla jau 40-oji. Ir nutinka taip, kad premiją už gerą darbą dukart gauna vienas žmogus. Sveikinu Airidą už kūrybinį darbą, subtilią plastiką ir mažą didelės prasmės įprasminimą“, – apdovanodamas A. Skublicką sakė prof. A. Žebrauskas.
Medalininkus ypatingos šventės proga sveikino ilgamečiai rėmėjai Elena Marija ir Juozas Butkevičiai. Jie įteikė pintinę gėrybių bei išskirtinai už kūrybą apdovanojo medalininkę Skaistę Žilienę.
Šventines kalbas baigė vienas iš stovyklų pradininkų Antanas Olbutas, kuris įteikė savo kurtus medalius I. Vaitiekienei, doc. Mariui Norkui ir prof. S. Mikołajczakui ir simbolinę dovaną iš jo Lietuvos dailininkų sąjungos Medalininkų sekcijos pirmininko perėmusiai pareigas Linai Kalinauskaitei.
Kaupiama kolekcija
Žemaičių muziejui „Alka“ tradiciškai dovanojami autorių sukurti ir atlieti medaliai, arba jie įsigyjami projektinio finansavimo būdu, taip kaupiama unikali kolekcija, kuri bus eksponuojama po rekonstrukcijos atsivėrusio muziejaus ekspozicijoje. Telšių stovyklose sukurti medaliai taip pat bus pristatomi parodose Lietuvoje bei užsienyje ir tarptautinės medalių federacijos FIDEM parodose, Baltijos šalių ir respublikinėse medalių trienalėse, Pasaulio žemaičių dailės parodose.
Tai, kas medalio kūrėjų stovyklose sukurta, kas tikra ir reikšminga, pamatyti galima VDA Telšių galerijoje (Kęstučio g. 3, Telšiai) iki rugpjūčio 24 d.