
Praėjusiame laikraščio numeryje rašėme apie savaitgalį skaudžia netektimi pasibaigusį jaunimo vakarėlį Berenių kaime (Babrungo sen.). Žinia apie šešiolikmečio mirtį, kaip įtariama, perdozavus narkotinių medžiagų, sukrėtė ne tik jo artimuosius, bet ir didžiąją dalį visuomenės. Netruko pasklisti kalbos, kad tai ne pirmas atvejis, kai medikai nepilnamečius tikrąja to žodžio reikšme traukia iš mirties nagų. Gaila jauno žmogaus, pikta dėl tokios beprasmės mirties. Viena skaudi pamoka gauta, tik ar iš to pasimokysim?
Nelaimė
Lapkričio 10 dieną, apie 13.15 val., medikai sulaukė pranešimo, kad Berenių kaimo Pempinės gatvėje esančioje pirtyje 2002 metais gimęs jaunuolis nerodo gyvybės ženklų. Atvykęs greitosios medicinos pagalbos ekipažas jį gaivino, ir, atrodo, stebuklas įvyko – atsirado pulsas. Tik viltis, kad šešiolikmetis gyvens, truko neilgai. Nors vaikinukas skubiai buvo nugabentas į Plungės ligoninę, paguldytas į reanimacijos skyrių, o medikai darė viską, kad jauno žmogaus gyvybė būtų išgelbėta, pastangos buvo bevaisės – 15.23 val. iš gydymo įstaigos pranešta, kad nepilnametis mirė.
Pareigūnai atliko pirtyje buvusių asmenų dalinę apžiūrą. Pas vieną jaunuolį, gimusį 1999 metais, rastas polietileninio maišelio skiautės gumulas. Iš jo pabiro balti milteliai (kristalai), kaip įtariama, narkotinės medžiagos.
Medikų nerimas
Kaip ir minėta, netruko pasklisti kalbos, kad šis atvejis ne pirmas, kai medikams teko kovoti už jauno žmogaus, kaip įtariama, pavartojusio narkotikų, gyvybę.
Plungės ligoninės direktoriaus pavaduotoja Danguolė Luotienė „Plungei“ šį faktą patvirtino. „Beveik du mėnesius su nerimu stebime, kad į ligoninę daugiau atvežama perdozavusių jaunuolių. Prieš kelias savaites buvo atgabentas vaikinas, jau komos būklės, gulėjo reanimacijos skyriuje. Atgaivinome. Po kurio laiko kitas – jam stojo kvėpavimas“, – pasakojo medikė.
Pasak direktoriaus pavaduotojos, pirmas perdozavęs į ligoninę pateko rugsėjo pabaigoje, spalio mėnesį pristatyti du, lapkričio 3-iąją – dar vienas, lapkričio 6-ąją – jau trys. Na, ir paskutinis – lapkričio 8-ąją. Be mirusio šešiolikmečio, atlikti tyrimo dėl narkotinių medžiagų į ligoninę buvo pristatyti dar dvylika jaunuolių iš tos pačios kompanijos. D. Luotienės teigimu, dažniausiai randama metamfetamino pėdsakų. „Ši situacija mums, medikams, kelia didelį nerimą. Apsinuodijusių alkoholiu nepilnamečių atvežama mažiau“, – tvirtino gydytoja.
Sučiupus vienus, į jų vietą stoja kiti
Išgirdus šiuos faktus, tikrai darosi neramu. Informacijos apie tai jokios, o nerimas auga kiekvieną dieną, juk ir patys auginame vaikus.
Kaip sakė Plungės rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkė Loreta Tamaliūnaitė, ne visada tokie įvykiai viešinami ne dėl to, kad norima ką nors nuslėpti, tiesiog kartais narkotikų pardavėjams minama ant kulnų, o bet koks informacijos atskleidimas gali sutrukdyti tyrimui. „Turiu pripažinti, kad Plungė – toks nedidelis miestas, o turime rimtą problemą. Žinoma, paskutinis įvykis – skaudus, bet policija daro viską, kad situacija būtų suvaldyta. Dažnai rengiami reidai į jaunimo susibūrimo vietas. Baudžiame ne tik turinčius narkotinių medžiagų, bet ir pavartojusius“, – kalbėjo pareigūnė.
Ir tikrai, pareigūnams priekaištauti lyg ir negalėtume. Šių metų gegužės 9-ąją Plungėje, V. Mačernio gatvėje, šalia parduotuvės „Grūstė“, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Organizuotų nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai kartu su Plungės rajono policijos komisariato darbuotojais sulaikė Plungėje susitelkusios nusikalstamos grupuotės vadeivą, anksčiau jau aštuonis kartus teistą 35 metų plungiškį V. R. ir du jo bendrininkus.
Klaipėdos apskrities VPK kriminalistai, bendradarbiaudami su Vokietijos ir Lenkijos teisėsaugininkais, išsiaiškino, kad gauja narkotikus gabeno ir platino labai dideliais kiekiais ne tik Žemaitijoje.
Tikrinant įtarimus, kad plungiškis P. B. platina kvaišalus, siūlo galas atvedė iki V. R. gaujos. Paaiškėjo, kad šiam Plungės gyventojui narkotikus tiekia minėtosios nusikalstamos grupuotės nariai.
Tąkart vienas „lizdas“ buvo išardytas, tačiau, kaip neseniai vietos politikams teigė Plungės rajono policijos komisariato viršininkas Saulius Vaičekauskas, pašalinus iš „žaidimo“ vienus kvaišalų platintojus, jų vietoje atsiranda kiti. Tad į kovą su mirtį nešančiais narkotikais turi stoti visi.
Ką daryti toliau?
Plungės rajono savivaldybėje veikia Narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos komisija, yra Visuomenės sveikatos biuras. Koks jų vaidmuo ir ką žadama daryti, kad panašūs skaudūs įvykiai nepasikartotų?
Kaip kalbėjo minėtojoje komisijoje esantis mero patarėjas Mantas Česnauskas, negalima teigti, kad nieko nedaroma. Visai neseniai mokyklose buvo atliekami narkotinių medžiagų testai (mėginiai imti nuo durų rankenų, palangių ir kitų vietų). Kvaišalų pėdsakų aptikta tik vienoje mokymo įstaigoje. M. Česnausko žiniomis, mokyklose taip pat kalbama apie narkotikų vartojimo žalą ir pan. Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis patvirtino, kad Visuomenės sveikatos biuras mokymo įstaigose daugiausia atlieka šviečiamąjį darbą.
Prevencija – gerai, tačiau kyla klausimas, ar to pakanka? Matyt, neužtenka moksleiviui įbrukti į rankas lankstinuką ir tikėtis, kad jis sąžiningai paskaitys ir nevartos kvaišalų. O kaip informacija tėvams? Galima tik spėlioti, kiek tėvų žino, į ką atkreipti dėmesį, kokie signalai byloja apie tai, kad vaikas vartoja?
„Atrodo, kad darome daug: ir paskaitos mokyklose, ir įvairios viktorinos apie priklausomybes. Einame visur, kur tik kviečia, bet kaip prisibelsti iki žmonių sąmonės? Blogiausia, mano manymu, tai, kad daugeliu atvejų informacija slepiama. Kaip gali padėti, jei nežinai, kur židinys?“ – „Plungei“ sakė Visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Zablockienė. Beje, specialistė prasitarė, jog jau artimiausiu metu bus paviešinta, ką nusprendė Narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos komisija, ką galėtume padaryti visi, kad panašūs įvykiai nepasikartotų.
o kodėl žolės nuotrauka a?
toks jausmas kad čia mokyklinukų laikrastis būtų. Belenką paraše. Kur tyriamoji žurnalistika? Kur cinkelis?