
Ketvirtadienį Plungės rajono savivaldybėje sulaukta svečių iš Afganistano – Visuomenės sveikatos ministerijos Sveikatos stiprinimo departamento: direktoriaus Shafiqullaho Hemato, šio departamento specialisto dr. Sharifullaho Alemi ir konsultanto dr. Maihano Abdullah.
Susitikime dalyvavo Savivaldybės meras Audrius Klišonis, administracijos direktorius Albertas Krauleidis, jo pavaduotojas Česlovas Kerpauskas, mero patarėja Daina Martišienė, Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Žaneta Piepalienė, Savivaldybės gydytoja Oresta Gerulskienė, Savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto nariai.
Meras džiaugėsi afganistaniečių medikų vizitu, tačiau apgailestavo, jog susitikimas vyksta žiemą. Anot A. Klišonio, atvykę vasarą pamatytų visą mūsų krašto grožį, aplankytų Žemaitijos nacionalinį parką ir pan. Kad prisimintų viešnagę Plungėje, Savivaldybės vadovas svečiams įteikė mažus suvenyrus, paveikslą su Mykolo Oginskio rūmais.
Visuomenės sveikatos ministerijos Sveikatos stiprinimo departamento direktorius S. Hematas džiaugėsi, kad jiems buvo suteikta galimybė apsilankyti Lietuvoje, ypač vakarinėje jos dalyje (prieš tai viešėjo Klaipėdoje). Po ilgai trukusio karo jų šaliai labai svarbu ieškoti tarptautinių ryšių ir juos stiprinti, užmegzti partnerystės ryšius.
Lietuvą jiems rekomendavo organizacija „EPOS Health Management GmbH“ (Vokietija). „Norime pažiūrėti, kokią patirtį jūs sukaupėte, galbūt ką nors nukopijuosime, kad išmoktume, kaip stiprinti visuomenės sveikatą, nes pas mus tai visiškai nauja kryptis“, – dėstė svečias.
Departamento specialistas M. Abdullah rajono valdžiai sakė, jog norėtų Afganistaną parodyti iš kultūrinio aspekto. „Ko gero, apie mūsų šalį girdėjote tik iš blogosios pusės“, – spėliojo medikas. Demonstruodamas nuotraukas, pabrėžė, kad jos darytos dar prieš karą, tad nuo dabartinių laikų daug kas skiriasi. Iki talibų režimo Afganistane moterys nedėvėjo burkų, vaikinai ir merginos mokėsi kartu. Tačiau prasidėjus karui padėtis pasikeitė, apribotos moterų teisės į mokslą ir kt. Tiesa, specialistas akcentavo, jog dabar daug kas keičiasi. Moterys turi teisę pasakyti savo nuomonę, protestuoti, didžiuosiuose miestuose nebedėvi burkų, mergaitės lanko mokyklas, o privačiose mokymo įstaigose merginų netgi daugiau nei vaikinų. Didžioji dalis gyventojų susitelkę didžiuosiuose miestuose, pasieniuose, du trečdaliai afganistaniečių gyvena kaimuose.
Pasakodami apie savo šalies sveikatos apsaugos sistemą, svečiai minėjo, kad šiuo metu padėtis dar yra sunki, bet akivaizdžių teigiamų poslinkių jau galima pastebėti. Vienas iš jų – vidutinės gyvenimo trukmės ilgėjimas nuo 40–45 metų (buvo prieš keletą metų) iki 60 metų. Tiesa, medikai neslėpė, jog Afganistane moterų mirtingumas – didesnis nei vyrų. Kaip paaiškino specialistai, daug miršta besilaukiančių ar gimdančių moterų. Taip pat didelis naujagimių ir vaikų mirtingumas. Dažniausia jų mirties priežastis – plaučių uždegimas, maliarija, dabar kovojama su poliomielito protrūkiu. Vaikams gydyti Afganistane yra tik viena ligoninė, o motinoms dėl išsilavinimo stokos dažnai pritrūksta žinių, kada jų vaikui reikalinga rimta medikų pagalba.
Afganistaniečiai domėjosi sveikatos srities finansavimo klausimais ir Savivaldybės indėliu organizuojant visuomenės sveikatinimą, klausinėjo apie sveikatos priežiūros ir visuomenės sveikatos srities specialistų bendradarbiavimą, nes jų šalyje šių institucijų bendradarbiavimo labai trūksta.
Apie visuomenės sveikatinimą, medicinos paslaugas, teikiamas Plungėje, užsieniečiams papasakojo Savivaldybės gydytoja O. Gerulskienė.
Po apsikeitimo informacija Savivaldybėje Afganistano medikai apsilankė Žemaičių dailės muziejuje, apžiūrėjo Viešąją biblioteką-laikrodinę. Nuvyko ir į Plungės ligoninę. Kad pamatytų žaliuojančią Žemaitiją, svečiai žadėjo pas mus apsilankyti ir šiltuoju metų laiku.