Gegužės 23-iąją Plungėje vėl sulaukta Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų ir Kauno klinikų gydytojų vizito. Šią unikalią galimybę gyventojams pasikonsultuoti su specialistais, moksleiviams, planuojantiems studijuoti mediciną, pabendrauti su dėstytojais nuo 2006 metų dovanoja Plungiškių draugija ir rajono ligoninė.
Konferencija medikams, konsultacijos pacientams
Tarp garsiausių medikų, kaip visada, buvo ir du plungiškiai: LSMU rektorius kardiologas prof. habil. dr. Remigijus Žaliūnas ir Plungės garbės pilietis, Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas kardiochirurgas prof. dr. Rimantas Benetis.
Atvykusius svečius pirmasis pasveikino ligoninės direktorius Antanas Martusevičius. „Toks plungiškių grįžimas į gimtąjį miestą tapo tradicinis. Nors ir gyvename reformų laikais, tačiau toliau dirbame. Ir šis vizitas tebus nors lašelis parodymo, kad naujausios mokslo žinios ateina ir į rajonų ligonines“, – pabrėžė jis.
„Labai džiugu, kad Plungės bendruomenė turi rimtų vyrų, kuriuos traukia grįžti į gimtinę. Laikas taip greitai lekia. Atrodo, visai neseniai medikai konsultavo ligonius, skaitė pranešimus, susitiko su jaunimu, o šiandien ir vėl ta diena, kai susitinkame. Džiaugiuosi, kad tokia diena yra, kai ligoninėje profesorių masė prisipildo iki sprogimo“, – sveikindamas svečius šmaikštavo Plungiškių draugijos prezidentas Liudas Skierus.
L. Skierus paminėjo, kad kiekvienas į Plungę atvykęs medikas turės po keturias konsultacijas. Po konferencijos ir pacientų konsultacijų svečių lauks susitikimas su moksleiviais, kurie ateityje norėtų studijuoti mediciną. Šiais metais į susitikimą su jaunimu pakviesti ir du LSMU studentai iš Plungės.
Plungiškių draugijos pirmininkas pasidžiaugė pasirašyta Kulių gimnazijos ir LSMU bendradarbiavimo sutartimi.
Pasinaudodamas proga, L. Skierus svečius pakvietė į tradicinį Tarptautinį Mykolo Oginskio festivalį, prasidėsiantį rugpjūčio pabaigoje, taip pat į Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paminklo atidengimą Mykolo Oginskio parke rugsėjo 22-ąją.
Geros, prasmingos dienos atvykusiesiems linkėjo meras Audrius Klišonis.
Pakviestas tarti žodį LSMU rektorius R. Žaliūnas sakė, jog yra trys jungiamosios grandys, priverčiančios grįžti į gimtinę. Visų pirma – emocijos. „Prisimenu kiekvieną takelį, kiekvieną išvaikščiotą vietą. Matau, kad Plungė ta pati, nors ir keičiasi, gražėja“, – teigė profesorius. Kita jungtis – noras atvažiuoti ir pasidalyti patirtimi, pabendrauti su kolegomis, pacientais. Ir trečioji, bene svarbiausia, – susitikimai su jaunimu. „Džiaugiuosi, kad yra Plungiškių draugija. Ji gali būti pavyzdys kitiems miestams, kaip mus telkia ką nors daryti“, – dėstė R. Žaliūnas.
„Žinojau, kad kažką reikės pasakyti. Garbės piliečio vardas man suteiktas su dideliu avansu, tai dabar tenka atidirbti“, – sveikindamas susirinkusiuosius juokavo Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas R. Benetis. „Jau daug metų susitinkame ir kaskart sugrįžti smagu. Čia matau daug pažįstamų žmonių, bendramokslių, kolegų. Sunku pasakyti, ar mums Plungė labiau reikalinga, ar mes plungiškiams“, – pridūrė svečias. Anot jo, Plungė – neeilinis miestas, parodęs, kad paprasta idėja sukviesti kraštiečius išaugo į visiems naudingą tradiciją.
Be minėtųjų dviejų plungiškių, Plungės ligoninėje lankėsi, konferenciją vietos medikams surengė ir pacientus konsultavo dar septyni specialistai: Kauno klinikų kardiologė prof. dr. Gintarė Šakalytė, kardiologas doc. dr. Vytautas Zabiela, kardiologė doc. dr. Diana Žaliaduonytė-Pekšienė, ortopedas-traumatologas dr. Robertinas Juosponis, endokrinologė prof. dr. Džilda Veličkienė, neurologas prof. dr. Kęstutis Petrikonis, vaikų ligų gydytoja dr. Eglė Ramanauskienė.
Susitikimas su svajojančiais apie mediko darbą
„Turite atvirų durų dieną net neišvykę iš namų“, – susitikime su LMSU dėstytojais, Kauno klinikų gydytojais Žemaičių dailės muziejuje dalyvavusiems moksleiviams sakė L. Skierus.
Apie medicinos studijas galvojantiems jaunuoliams LSMU rektorius R. Žaliūnas pristatė savo vadovaujamą vieną iš pagrindinių Lietuvos aukštųjų mokyklų, į kurią patenka tik patys gabiausieji.
Kaip minėjo rektorius, kiekvienais metais universitetas keičiasi. LSMU turi dvi akademijas – Medicinos ir Veterinarijos, 77 padalinius: 4 mokslo institutus, 20 katedrų, 44 klinikas, 7 fakultetų institutus ir kt., taip pat keturias ligonines: dvi žmonėms ir tiek pat gyvūnams. Iš kitų universitetų LSMU išsiskiria tuo, kad turi gimnaziją.
LSMU fakultetas Nr. 1 – Medicinos. Toliau pagal populiarumą rikiuojasi Veterinarijos ir Slaugos fakultetai. Dar vienas išskirtinumas – tai daugiausia užsieniečių studentų turinti mokslo įstaiga. Užsieniečiai sudaro beveik 14 proc. visų studentų. Daugiausia medicinos studijas Kaune renkasi jaunuoliai iš Izraelio, Švedijos, Vokietijos, Indijos. Šiais metais LSMU mokslus kremta studentai iš 53 šalių. „Tai yra mūsų ambasadoriai, nešantys žinią į savo šalis“, – teigė svečias.
Kaip jau minėta, į LSMU patenka tik patys geriausieji. Minimalus balas norintiesiems studijuoti mediciną ir odontologiją – 6, veterinariją – 4,5, farmaciją – 4. Papildomų balų gauna savanoriavimu užsiėmę mokiniai, olimpiadų nugalėtojai, šalia mokymosi užsiėmę sportu ar menu. Naujas dalykas – stojantieji laiko motyvacijos testą.
Trumpai apžvelgęs LSMU įgyvendintus projektus, rektorius pristatė ateities planus: Slaugos fakulteto studijų ir mokslo bazės sukūrimas, Kardiologijos instituto pastato rekonstravimas. Labai tikimasi, kad pavyks sukurti infrastruktūrą veterinarinės medicinos studijų programai. Norima pastatyti kliniką smulkiems gyvūnams. Jei sumanymas pavyktų, tai būti vienintelė tokia klinika Lietuvoje.
Šių metų medikų vizitas ir susitikimas su mokiniais vyko kiek kitaip. Savo įspūdžius apie studijas LSMU papasakojo du šiuo metu čia studijuojantys plungiškiai – Gytis Baltuonė ir Giedrius Endrikas. Prieš keletą metų jie patys sėdėjo ir klausėsi pristatymo. Studentai atskleidė, jog mokytis sunkiau, nei tikėjosi. „Pirmas kursas – įtemptas. Reikia tarsi persiprogramuoti iš mokyklinio mokymosi į universitetinį. Kas atlaikė pirmą kursą, tas išliko. Jei esate nusiteikę prieš egzaminus mokytis daugiau nei jūsų bendraamžiai kituose universitetuose, LSMU jums“, – tvirtino plungiškiai. Tiesa, paklausti, ar žada grįžti į Plungę, vaikinai neatsakė. Tačiau dar anksti spręsti, nes studijas jie tik įpusėjo.
Papildydamas studentų pasakojimą R. Žaliūnas susirinkusiesiems priminė, kad LSMU yra net 120 profesijų, iš kurių galima rinktis. „120 galimybių rinktis. Visą laiką reikia būti drąsiam ir už save pakovoti“, – moksleivius ragino profesorius. Na, o baigiantis susitikimui davė ir patarimą: norintieji studijuoti mediciną turėtų pabūti ligoninėje, pamatyti tikrąjį medikų darbą, kad suprastų, ko siekia.