Šiandien daugelis medžiotojų klubų ir būrelių sulaukia vietos gyventojų nusiskundimų: vienam žvėrys pasėlius ar mišką niokoja ir pridaro nuostolių, kitam bebrai užtvenkė upelį ar kokį kanalą ir apsėmė dirbamą žemę, trečias piktinasi, kodėl medžiotojai, neatsiklausę valdos savininko, pasistatė bokštelį žvėrims tykoti ar žvėrį sumedžioję pervažiuoja mašina per nenušienautą pievą… Gal dar ir šiaip papyksta dėl kokių netinkamų medžiotojų veiksmų.
Neabejotinai medžiotojų kolektyvai privalo sutarti su gyventojais, nes kitaip problemų atsiras daugybė ir gali tekti sumokėti ūkininkams už žvėrių padarytą žalą. Ar daug rasis būrelių ar klubų, kurie jau yra tokie turtuoliai, kad galėtų sau tai leisti? Net ir sugebant susikalbėti visko būna…
„Kontaučių“ klubas (Plungės rajono medžiotojų ir žvejų draugija) stengiasi palaikyti kuo geresnius santykius su vietos žmonėmis. Visada reaguoja į ūkininkų nusiskundimus dėl pasėliams ar pievoms daromos žalos, išgaudo ar išmedžioja bebrus, be valdos savininko sutikimo nestato bokštelių. Čia daug ką galima išvardyti… ir tai dar visko būna…
Pagrindinė šio klubo medžiotojų proga pabendrauti su vietos gyventojais – per Šv. Onos atlaidus Kantaučiuose. Po šv. Mišių rengiami koncertai, vyksta sporto varžybos – tai tikrų tikriausia bendruomenės šventė. Susikalbėjimas dar pagerėjo, kai bendruomenės pirmininke tapo medžiotoja Aušra Juškienė. Jos dėka Kantaučių kultūros namuose po medžioklės, kurioje dalyvavo iš Plungės kilęs pasaulyje garsus muzikas profesorius Petras Vyšniauskas, surengtas jo koncertas, į kurį atvyko ne tik bendruomenės nariai.
Kasmet medžiotojai šventės dalyvius vaišina kokiu nors žvėrienos patiekalu. Šį kartą buvo išvirta šurpa vadinama tiršta sriuba su šerniena. Pagarbos verti abu virėjai – medžiotojai Antanas Gricius ir net iš Alytaus atvykęs Irmantas Vaickelionis. Jiems talkino medžiotoja Giedrė Daukšaitė.
Tarp susirinkusiųjų visada būna rajono meras, įvairių politikų, neretai atvyksta Seimo narių. Rengiamos fotografijų ir trofėjų parodos. Kaip ir visada, nuoširdžiai bendraujama su visais susirinkusiaisiais – ne kartą teko girdėti žmonių padėką už puikų medžiotojų dalyvavimą bažnytkaimio šventėse.
Ir visa tai vyksta jau keliasdešimt metų. Būčiau neteisus sakydamas, jog tai daroma tik siekiant įsiteikti vietos gyventojams dėl žvėrių daromos žalos. Nieko panašaus. Nemaža dalis klubo narių Kantaučiuose gyvena. Norisi vietos žmonėms parodyti, jog medžiotojai nėra tokie blogiečiai, kaip neretai apie juos kalba gamtos mylėtojai. Tegu esantis prieš medžioklę pakalba su vietos žmonėmis dėl medžioklės – bijau, jog su šakėmis bus išvytas. Tik medžiotojai reguliuoja žvėrių skaičių, tad jų nemažėja, o dargi daugėja.
Pakalbėkime apie pastaruosius Šv. Onos atlaidus. Po šv. Mišių, dar iki koncertų, visi puolė apžiūrinėti mano parengtos fotografijos parodos „Gamta – visų namai“ ir kelių medžiotojų eksponuojamų trofėjų. Tik dalelę savo trofėjų parodai pateikiau aš, „Kontaučių“ klubo vadovas Mindaugas Preibys ir Artūras Tiškus. Dar eksponuota į amžinuosius medžioklės plotus išėjusio Rimanto Adomavičiaus stirninų ragų kolekcija. Ir tai jau buvo verta dėmesio paroda, nes tarp trofėjų buvo ir medaliais įvertintų. Be viso to, galėjai išvysti vilkų galvas ir vilko iškamšą, puikiausius elnių ir briedžio ragus, šernų iltis, trofėjus iš Afrikos.
Tai tik dalelė šio kolektyvo trofėjų, o jau ir taip buvo į ką pažiūrėti. Net trys „Kontaučių“ klubo medžiotojai su šautuvais pavaikščiojo Afrikoje (Namibija, 2019 m.) ir ten guldė įvairius žvėris (apie tai buvo straipsnis laikraštyje „Plungė“). Po šios išvykos atsirado pasakymas „Kantaučiai – ir Afrikoje Kantaučiai“. Manau, kad iš pavydo apie tą išvyką pakalbėta net per televiziją. Atseit nuo kada kaimiečiai taip praturtėjo, kad gali sau leisti medžioti Afrikoje. Velniai nematė…
Per parodą tai vienas, tai kitas medžiotojas, priėjęs prie susidomėjusiojo, papasakodavo apie apžiūrimą trofėjų. Nepaprastas įdomumas buvo priešais ekspoziciją pastatyta vilko iškamša. Vaikai tiesiog glostė vilkelį.
Lietuvos medžiotojai panašias parodas jau seniai rengia, o tai itin kelia visuomenės susidomėjimą medžiokle, parodo jos kultūrą.