Laikraščio „Plungė“ vasario 10 dienos numeryje rašyta, kad vyko Žlibinų ir Šateikių seniūnijų gyventojų susitikimas su UAB „Ignitis renewables“ vėjo elektrinių projekto komandos nariais. Bendraudami su jais žmonės išdėstė savo pastebėjimus, uždavė klausimų. Deja, svečiai negalėjo atsakyti, ar statomos ir jau veikiančios jėgainės paveiks paukščių, žvėrių gyvenimą ir medžioklę.
Kaip visa tai atrodo iš medžiotojų varpinės? Galiu tiesiai šviesiai pasakyti: žvėrys tą teritoriją bent kurį laiką tikrai apleis, o ji nemaža. Vėjo elektrinės vien iš „Kontaučių“ klubo atims apie 1 200 ha medžioklės plotų. Toje vietoje pagal projektą turi būti pastatyta 15 jėgainių. Ir tai patys žvėringiausi šio klubo medžioklės plotai. Žvėrių sumažės ar bent kokius penketą metų visai neliks, o klubas valstybei moka mokestį. Sutikite, tai jau visiška neteisybė: vieni pinigausis, o medžiotojams – špyga, ir dar mokestis valstybei.
„Purvaičių“ medžiotojų klubo vadovo Artūro Vainausko manymu, nors projekto rengėjai teigė, kad bus atliktas poveikio aplinkai vertinimas, to padaryti dabar neįmanoma. Tas poveikis paaiškės tik tada, kai elektrinės jau veiks.
„Elektrinės bus statomos miškingose vietose, ir neabejoju, kad žvėris didžiulis sparnų ūžesys gąsdins. Neabejotinai gąsdins ir statybos darbai. Juk po teritoriją važinės didžiuliai kranai, bus klojami elektros kabeliai, netrūks triukšmo, sargyba, nuolatinis žmonių buvimas – tai žvėrims tikrai nepatiks.
Manau, kad mokestis valstybei už medžioklę bent jau tuo laiku, kai vyks statybos darbai, ir dar keletą metų, kol, tikėkimės, žvėrys pripras, turi būti nutrauktas“, – tokią nuomonę išsakė klubo vadovas.
Savo mintimis apie būsimas vėjo jėgaines pasidalijo ir „Kontaučių“ klubo vadovas Mindaugas Preibys.
„Per susitikimą su gyventojais projekto rengėjai deklaravo, jog tai geroji energija. Yra daug klausimų, bet aiškių paaiškinimų dar neišgirdau. Vienintelis tikras teiginys, kad žemių savininkams bus kažkiek mokama.
O kaip tos elektrinės paveiks žvėrių populiaciją, jų migraciją? Kas dabar pasakys, ar jie toje siaubingai ūžiančioje teritorijoje išvis gyvens? Be jokios abejonės, medžioklės sąlygos pasikeis. Neabejotinas skirtumas – ar tu sėdi prie pasėlių ir klausaisi miške sutraškančio žvėries, ar to traškesio nė negirdi, tik galingą sparnų ūžesį.
Neabejoju, kad nepatogumų medžiotojai turės rimtų. Ir net tikėtina, kad toje vietoje medžioklė bus nutraukta, o tai turi būti kompensuojama.
Aš nesu prieš jėgaines, bet turi būti nustatytas kompensavimo mechanizmas. Negalima taip daryti: kažkas pinigaujasi, o kiti yra skriaudžiami“, – tvirtino M. Preibys.
Kantaučių bendruomenės pirmininkė Aušra Juškienė, kuri yra medžiotoja ir „Kontaučių“ klubo finansininkė, prieštarauja vėjo jėgainių statymui vien dėl pasikeisiančio gamtovaizdžio.
„Aš čia gyvenu. Pasikeis kraštovaizdis, elektrinės neabejotinai paveiks visą aplinką, nukentės gyvenimo kokybė, nuvertės mūsų turtas, nes niekas tokios žemės nebepirks. Iš dalies nuvertės ir miškas.
Medžiotojai bus nuskriausti. Medžioklių su varovais, kol vyks statybos darbai, toje vietoje tikrai neįmanoma bus rengti, greičiausiai net bus draudžiama, nes tai kapitalinė statyba didžiulėje teritorijoje. Žvėrių ten gali visai nelikti. Mes valstybei kasmet sumokame beveik 7 000 eurų, ir kiekvienais metais mokestis didėja.
Manau, projekto rengėjai nepagalvojo, kad būtina sutartis ir su medžiotojais. Žvėrys per laiką gal kažkiek ir pripras prie ūžesio, bet kas bus su paukščiais… Aplink vėjo elektrines bus paukščių kapinynas – pritaškyta daugybė.
Toje vietoje yra gervių peryklos, jų ten gyvena šimtai. Net viena kaimo gatvė pavadinta Gervių. O kur juodieji gandrai, yra daug slankų, kūlingių, tetervinų, šikšnosparnių, net erelis skraido.
Kalbėti apie poveikio aplinkai vertinimą nėra jokios prasmės. Vertinama pagal kažkur esančias elektrines, bet jos gerokai mažesnės, o čia bus pačios galingiausios – 8 megavatų. Kai sparnas yra aukščiausiame taške – tai 280 metrų. Galiausiai vietovės skirtingos ir gyvūnijos gausa kita.
Ir žemės ūkis Lietuvoje po truputį naikinamas. Dabar – vėjo jėgainės. Ateis diena, kai visos didesnės pievos bus apstatytos saulės energijos kolektoriais. Elektros kainos vis didėja, tad kažkas atsisakys žemdirbystės – bus saulės elektrinių parkai. O čia gi Lietuva – nuo senovės žemdirbystės kraštas…“ – kalbėjo A. Juškienė.