Praėjusią savaitę sušauktame Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdyje pirmiausia žodis buvo suteiktas ugniagesiams. Plungės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko pavaduotojas Mindaugas Kaunas pristatė naujovę – kad mūsų rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, dalį etatinių ugniagesių pakeis savanoriai, kuriems bus mokama tik už tas valandas, kurias jie praleis gesindami gaisrus ar atlikdami gelbėjimo darbus.
Degančiųjų gelbėjimas –
pačių degančiųjų reikalas?
Kaip pasakojo M. Kaunas, statutinė tarnyba – Plungės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba – liks tokia, kokia buvusi. Reformuoti ketinama kaimų ugniagesių komandas, kurių šiuo metu yra šešios, kiekvienoje – po devynis etatinius darbuotojus. Planas toks: etatų skaičių sumažinti iki penkių, kiekvienai komandai skirti po dvylika savanorių, kurie pagal sudarytą grafiką iškvietimų lauktų namuose. „Savanoriai į ugnį neis, jie atliks pagalbinius darbus. Ir mokėsime jiems ne už darbe pragulėtą parą, kaip kad yra dabar, o už gaisro ar kitos nelaimės vietoje praleistas valandas. Tikimasi, ši reforma padės daug sutaupyti“, – paaiškino viršininko pavaduotojas.
Visų pirma etatų sumažės tose komandose, kurios rečiausiai vyksta į nelaimės vietas. Visi devyni etatai turėtų likti Žlibinuose, nes ši komanda yra arčiausiai miesto ir dažniausiai talkina Plungės ugniagesiams. Iki 2020 metų šešiose komandose bus panaikinta iki 30 etatų, taip per metus būtų sutaupyta apie 76 000 eurų. Sutaupytos lėšos bus skirtos savanoriams išlaikyti, jiems apmokyti, naujai technikai ir įrangai pirkti.
Savivaldybė organizuos savanorių mokymus, aprūpins priemonėmis, technika. Su kiekvienu bus sudaroma ketverių metų sutartis. Vieni savanoriai bus ruošiami dirbti nelaimės vietose, kiti – organizuoti prevenciją. M. Kauno nuomone, į savanorių veiklą turėtų įsitraukti seniūnijų, mokyklų darbuotojai, ūkininkai. Ar taip ir bus, nežinia.
Po pristatymo Savivaldybės tarybos narė Asta Beierle Eigirdienė domėjosi: „Susidaro įspūdis, kad degančiųjų gelbėjimas taps pačių degančiųjų reikalu. Ar įmanoma, kad savanoris ugniagesys galėtų pakeisti profesionalą? Kaip jūs tai įsivaizduojate?“ Anot M. Kauno, kai kuriose šalyse tokia praktika taikoma jau šimtmečius ir ji pasiteisina. Net kaimyninėje Latvijoje šitokia reforma įgyvendinta. „Tik ten kaimuose dirba vien savanoriai, pas mus dar liks ir po penkis etatinius darbuotojus“, – sakė viršininko pavaduotojas.
Kaimo ugniagesius kuruojančios Plungės savivaldybės priešgaisrinės apsaugos tarnybos viršininkas Vladas Šimkus pripažino, jog rasti tiek savanorių bus gana sudėtinga. Juk vyrai namuose nesėdi, turi darbą ir negali laukti, kada bus iškviesti gesinti gaisro. Taigi laukia sudėtingos permainos.
Patvirtino komisijas
Šiame posėdyje patvirtintos penkios naujos sudėties tarybos ir komisijos. Pirmoji iš jų – Savivaldybės bendruomenės sveikatos taryba, kuriai pirmininkaus lopšelio-darželio „Vyturėlis“ direktorė Stanislava Simonavičienė. Nariai: Plungės akademiko Adolfo Jucio pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Roma Bužienė,
Savivaldybės tarybos nariai Raimondas Doviltis ir Irena Taučienė, Savivaldybės gydytoja Oresta Gerulskienė, Plungės sergančiųjų cukriniu diabetu klubo narys Stasys Piepalius, visuomeninės organizacijos Platelių bendruomenės narė Rigonda Pereverzeva, Kulių krašto bendruomenės „Alantas“ narė Laima Tamašauskienė ir laikinoji Plungės visuomenės sveikatos biuro direktorė Daiva Zablockienė.
Naujos sudėties Etikos komisiją sudarys trys seniūnaičiai – Adelė Gedmontienė (Plungės miesto Laisvės seniūnaitija), Irena Stražinskaitė-Glinskienė (Šateikių seniūnijos Aleksandravo seniūnaitija), Remigijus Striaupa (Platelių seniūnijos Dovainių seniūnaitija), ir keturi Savivaldybės tarybos nariai: nuo valdančiųjų – Marė Valaitienė ir Andriejus Stančikas, opozicijai atstovaus Julius Nekrašas ir A. Beierle Eigirdienė. Pastaroji paskirta pirmininkauti, mat komisijos vadas turi būti opozicijos atstovas.
Į Antikorupcijos komisiją taryba paskyrė du savo narius – Romą Remėzą (jis bus ir pirmininkas) ir Juditą Stankutę. Kiti nariai: Irmantė Batakienė, Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyr. specialistė, Virginijus Brezgys, Babrungo seniūnijos Truikių seniūnaitis, Danutė Jarašiūnienė, Savivaldybės kontrolierė, Vytautas Tumas, Savivaldybės administracijos Juridinio ir personalo administravimo skyriaus vedėjas.
Komisija ryšiams su užsieniu bus viena gausiausių – iš devynių narių. Su kokiomis šalimis draugauti, su kokiomis ne, kur ir kam vykti, spręs mero patarėjas Mantas Česnauskas, laikinasis miesto seniūnas Gintaras Domarkas, Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjos pavaduotoja Rasa Jonušienė, Savivaldybės tarybos nariai Aidas Kėsas, Audrius Misiūnas, Jolanta Skurdauskienė, Juozas Šlepetis, Plungės technologijų ir verslo mokyklos direktoriaus pavaduotoja R. Pereverzeva. Komisijai, kaip ir iki šiol, pirmininkaus vicemeras Mindaugas Jurčius.
Į Vertinimo komisiją taryba paskyrė Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją Česlovą Kerpauską (komisijos pirmininkas), Viešųjų pirkimų skyriaus vedėją Virginiją Jonauskienę, Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyr. specialistę Jūratę Garčinskaitę, Finansų ir biudžeto skyriaus vedėjos pavaduotoją Margaritą Tamošauskienę ir Juridinio ir personalo administravimo skyriaus vedėją V. Tumą.
Merui ir vicemerui – didesnės algos
Vadovaujantis prieš mėnesį įsigaliojusiu Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo pakeitimu, nuo šių metų balandžio 29-osios merams ir vicemerams taikomi didesni pareiginės algos koeficientai. Jų dydžiai nustatyti pagal savivaldybių gyventojų skaičių. Savivaldybėse, kuriose gyventojų skaičius – iki 100 tūkst. (tarp tokių patenka ir Plungės rajono savivaldybė), mero pareiginės algos koeficientas – 18 bazinių dydžių, vicemero – 15 bazinių dydžių.
Šį klausimą tarybai pristatęs Savivaldybės administracijos direktorius Albertas Krauleidis akcentavo, kad algas didinti liepia įstatymas. Taigi nori nenori koeficientus reikia kelti. Iki šiol merui taikytas 10,5 koeficientas (1 370 eurų), vicemerui – 8,8 (1 148 eurai). „Beje, pareiginės algos bazinis dydis dabar yra 130,5 euro“, –
pabrėžė A. Krauleidis.
Tarybos narys Liudas Skierus direktoriaus prašė: „Na, šiek tiek tuos skaičius atkodavote, bet gal atkoduokite iki galo. Kodėl mes čia turėtume patys suskaičiuoti, kas kiek uždirbs?“
A. Krauleidis jau buvo suskaičiavęs: mero Audriaus Klišonio alga bus 2 349 eurai, vicemero M. Jurčiaus – 1 957,5 euro (tai atlyginimai „ant popieriaus“, be priedų). Taigi palyginus skaičius matyti, kad Savivaldybės vadovo alga šoktelėjo visu tūkstančiu eurų, jo pavaduotojo – aštuoniais šimtais. Solidu… bet taip jau liepia įstatymas.