Iki rinkimų liko tik keletas dienų. Kovo 5-ąją iš naujo padalysime mandatus į Savivaldybės tarybą, išsirinksime merą. Rietavo savivaldybės vadovą gyventojams teks rinktis iš trijų kandidatų. Vyriausioji rinkimų komisija, susipažinusi su visų pretendentų į Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybių merus biografijomis, sudarė statistinio kandidato portretą – vedęs ir pasiturintis 49 metų vyras. Mes paskaičiavome, kad kandidato į Rietavo savivaldybės vadovus amžiaus vidurkis – 58 metai. Mero posto siekiantys vyrai – finansiškai apsirūpinę, vedę, aktyvūs visuomeninėje veikloje.
Gyventojų pasitikėjimo sieks septintą kartą
Pirmasis pagal abėcėlę – Liberalų sąjūdžio į merus iškeltas kandidatas Antanas Černeckis.
Prie Rietavo savivaldybės vairo A. Černeckis stovi nuo pat jos atkūrimo 2020 metais. Nors politikas rinkėjams puikiai pažįstamas, priminsime, kad gimė jis 1959 m. Kretingos rajone, Plokščių kaime. Nuo 1984 m. gyvena ir dirba Rietave. Kaip nurodo biografijoje, yra baigęs Šiaulių pedagoginį institutą.1982–1984 m. dirbo direktoriaus pavaduotoju Kretingos rajono Darbėnų vidurinėje mokykloje, po to metus padirbėjo mokytoju Rietavo vidurinėje mokykloje, o 1985 m. buvo paskirtas Žadvainių pagrindinės mokyklos direktoriumi. Mokymo įstaigai vadovavo tol, kol buvo išrinktas atkurtos Rietavo savivaldybės meru.
A. Černeckis nurodo mokantis dvi užsienio kalbas – prancūzų ir rusų. Vedęs. Pomėgiai – skaitymas, kelionės, poilsis ir darbas gamtoje.
Metinėje gyventojo (šeimos) turto deklaracijoje nurodoma, kad 2021 m. registruoti privalomo turto A. Černeckis turėjo už 168 tūkst. 655 eurus, santaupų – 31 tūkst. 262 eurus.
Gyventojų pasitikėjimą kandidatas tikrinsis jau septintą kartą. Praėjusiuose rinkimuose į Rietavo savivaldybės merus už jį savo balsus atidavė 63,09 proc. balsavusiųjų.
Mero regalijas pasimatuoti norėtų ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų iškeltas kandidatas Egidijus Gricius.
E. Gricius gimė 1965 m. Šiaulių rajone, Kuršėnuose. Vidurinį išsilavinimą įgijo Kuršėnų 1-ojoje vidurinėje mokykloje. 1998 m. pradėjo dirbti mokytoju Rietavo „Aušros“ katalikiškojoje mokykloje. Nuo 2004 m. Rietavo savivaldybės administracijoje dirba jaunimo reikalų koordinatoriumi ir Rietavo kultūros centre – kūrybiniu darbuotoju.
Vedęs. Moka anglų, italų, rusų kalbas. Pomėgiai – kelionės, vaizdo medžiagos kūrimas, „Stop motion“ animacijų kūrimas, 3D spausdinimas.
Metinės gyventojo (šeimos) turto deklaracijos išraše pateikiama, kad E. Gricius 2021 m. turėjo 95 tūkst. eurų vertės privalomo deklaruoti turto. Jo santaupos – 11 tūkst. 500 eurų.
Mero rinkimuose E. Gricius kandidatuoja pirmą kartą.
Trečias pagal abėcėlę – Lietuvos socialdemokratų partijos iškeltas kandidatas į Rietavo savivaldybės merus Alfredas Mockus.
Savivaldybės tarybos narys, pedagogas gimė 1967 m. Rietave. Nurodo Šiaulių pedagoginiame institute įgijęs pradinių klasių mokytojo, Klaipėdos universitete – informatikos mokytojo specialybę. Profesiniame kelyje – Giliogirio pradinė mokykla, Rietavo „Aušros“ katalikiškoji mokykla, Žemaitijos kolegija. Nuo 2003 m. dirba Lauryno Ivinskio gimnazijoje kompiuterijos mokytoju. Vadovauja gimnazijos darbuotojų profsąjungai.
Moka anglų ir rusų kalbas. Vedęs. Laisvalaikio pomėgiai – sportas, informacinės technologijos.
A. Mockaus privalomas registruoti turtas įvertintas 28 tūkst. 386 eurais, vertybiniai popieriai, meno kūriniai, juvelyriniai dirbiniai – 7 tūkst. 472 eurais. Deklaruota 4 tūkst. 665 eurai santaupų. Taip pat nurodyta, kad kandidatas yra suteikęs 10 tūkst. eurų paskolą.
Šie rinkimai – jau antras A. Mockaus bandymas tapti Rietavo savivaldybės meru. 2019 m. už jį balsavo 34,11 proc. į rinkimus atėjusių rinkėjų.
Į tarybą – 89 kandidatai
Kaip skelbia Vyriausioji rinkimų komisija, dėl 17 (be mero) Rietavo savivaldybės tarybos narių mandatų šiemet varžysis 89 kandidatai iš penkių partijų. Palyginę partijų kandidatų sąrašus su 2019 metų savivaldos rinkimų, pastebėjome, kad jie trumpėja. Stabiliai ilga išlieka tik Liberalų sąjūdžio kandidatų rikiuotė. Lietuvos socialdemokratų partijos sąrašas sutrumpėjo šešiomis pavardėmis, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai šiemet siūlo keturiais kandidatais mažesnį pasirinkimą, Darbo partijos pasiūlymas „susitraukė“ minimaliai.
Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatų į tarybos narius sąrašas ilgas – 24 pavardės. Tarp jų – 13 moterų. Pirmosios pozicijos atiduotos tiems partijos nariams, kurie ir šioje kadencijoje dirba taryboje: Viktorui Krajinui, Alfredui Mockui, Vytautui Blažaičiui, Algimantui Mickui. Kaip matyti, į politinę areną bandys sugrįžti Virginija Jakavičienė.
Darbo partija siūlo rinktis iš 13 kandidatų. Tarp jų – 9 moterys. Viena iš labiausiai žinomų pavardžių – tarybos nario Augusto Šlimo.
Lygiai tokį pat pasirinkimą – 13 pavardžių sąrašą – rinkėjams siūlo ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Tarp jų – 9 moterys. Pirmuoju numeriu sąraše įrašyta kandidato į Savivaldybės merus E. Griciaus pavardė. Darbą taryboje sieks tęsti Vilija Razmienė. Tarp kandidatų į tarybos narius nebematyti nemažą politinį įdirbį turinčio Juozo Barsteigos ir tarybos narės Vaidos Vaičikauskienės pavardžių. Nėra ir 2019 m. į tarybą išrinkto, bet vėliau mandato atsisakiusio Povilo Batavičiaus kandidatūros.
Gyventojų pasitikėjimo tikisi ir naujas politinio lauko žaidėjas – Lietuvos regionų partija, kurios sąraše – 9 kandidatai. Lyderio pozicijoje – Edmundas Žilevičius. Tai vyriškiausias sąrašas – jame tik dvi moterys. Nė vienas iš kandidatų nėra dirbęs taryboje. Visuomeniniame gyvenime matomi retai.
Didžiausią pasirinkimą rinkėjams pateikė Liberalų sąjūdis. Sąraše – 30 pavardžių. Tarp jų – 14 moterų. Rietavo savivaldybės mero vedamų liberalų gretose – politikos vilkai Albinas Maslauskas, Jonas Eugenijus Bačinskas, Saulius Jonušas, Virgilijus Ruškys, Jonas Rekašius. Darbą taryboje sieks tęsti Eglė Fabijonavičienė, Albinas Bružinskis. Sąraše – Savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Dičiūnas, nemažai seniūnaičių, bendruomenių pirmininkų pavardžių.
Priminsime, kad kadenciją baigiančioje šeštojo šaukimo Rietavo savivaldybės taryboje dirba 9 liberalai, 4 socialdemokratai, 3 konservatoriai ir 1 „darbietis“.
Vyriausiosios rinkimų komisijos skelbiamoje informacijoje pateikiamos kandidatų į merus ir tarybos narius biografijos, turto, privačių interesų deklaracijos. Visi privalo nurodyti savo teistumą, net tuo atveju, kai jis išnykęs. Peržiūrėję visus penkis sąrašus radome tris kandidatus, nurodžiusius, kad savo gyvenimo kelyje turėjo reikalų su teisėsauga.
Vienas asmuo, į tarybą patekti bandantis su socialdemokratų sąrašu, nurodo, kad 2000 m. Mažeikių rajono apylinkės teisme buvo nuteistas pagal Baudžiamojo kodekso 274 straipsnio 2 dalį.
Du teisėsaugos slenksčius mynę asmenys – Lietuvos regionų partijos sąraše. Vienas jų – 2000 m. teistas Vokietijoje. Kitam verdiktą už neteisėtą namų gamybos stiprių alkoholinių gėrimų ir aparatų jiems gaminti gaminimą, laikymą, gabenimą turint tikslą realizuoti ar realizavimą 2003 m. priėmė Plungės rajono apylinkės teismas.