
Platelių seniūnijos gyventojai taip ir liko nesupratę, kodėl jie buvo kviečiami į susitikimą su Lietuvos pašto atstovais, jei jau viskas yra nuspręsta ir be jų nuomonės išklausymo – pašto skyriaus Plateliuose neliks. Emocingos žmonių kalbos ir bandymai įrodyti, jog jiems skyrius būtinas, nedavė norimo rezultato. „Sprendimai yra priimti, o mes atvažiavome jums pristatyti, kaip veiks mobiliojo laiškininko projektas jūsų seniūnijoje“, – plateliškiams dėstė Lietuvos pašto Tinklo padalinio vadovas Jonas Sadauskas. Kodėl prieš darant reformą nepasidomėta, ką apie tai mano gyventojai, neaiškinta. Faktas tai, jog permainos, kad ir labai nelaukiamos, bus, tad gyventojams belieka su tuo susitaikyti.
Pristatė projektą
Naują pašto darbo modelį – mobiliojo laiškininko projektą – Platelių seniūnijos gyventojams pristatė Lietuvos pašto Tinklo padalinio vadovas J. Sadauskas ir Korporatyvinių reikalų departamento vadovė Vaida Budrienė. Svečiai informavo, kad Lietuvos pašto reformos esmė ir bus susijusi su tuo, jog, vykdant minėtąjį projektą, šalyje naikinami beveik visi rajonuose veikiantys pašto skyriai. Tiesa, paminėta, kad projektas jau kai kuriuose rajonuose įgyvendintas ir esą rezultatai čia patys geriausi, žmonių atsiliepimai teigiami.
Lietuvos paštas informuoja, kad pertvarkomi bus tik kaimo vietovių paštai, miesto liks nepakitę. Bet tai nereiškia, kad kaimų gyventojai liks be pašto paslaugų – vienerius metus vyks pereinamasis laikotarpis, kad žmonės priprastų prie pokyčių: įprastas paštas jų miestelyje dirbs trumpiau, jo patalpose tam tikromis valandomis lauks mobilusis laiškininkas, kuris suteiks visas pašto paslaugas. Po pereinamojo laikotarpio liks tik centrinis paštas, iš kurio kasryt pas gyventojus išvyks mobilieji laiškininkai.
„Įgyvendiname socialiai atsakingą projektą – visos pašto paslaugos bus suteikiamos pas klientą namuose. Paštas tikrai nėra naikinamas ar uždaromas. Išsikviesti mobilųjį laiškininką žmonėms nieko nekainuos. Mūsų tikslas – artinti savo paslaugas prie žmonių“, – akcentavo J. Sadauskas.
Numatyta, kad pašto pertvarka visoje šalyje turi būti įgyvendinta iki kitų metų vasario.
„Išgyvens“ tik Alsėdžiai
Planuojama pašto reforma Plungės rajono savivaldybėje nepalies tik Plungės ir Alsėdžių. Visoje kitoje savivaldybės teritorijoje dirbs mobilieji laiškininkai, kurie Lietuvos pašto teikiamas paslaugas, kaip minėta, gyventojams suteiks jų namuose.
Platelių paštas įprastu iki šiol grafiku dirbs iki gruodžio 3 dienos. Po to jo darbo laikas sutrumpės iki pusvalandžio. Pereinamasis laikotarpis iki visiško uždarymo truks metus laiko. Gyventojams pasidomėjus, kas po metų laukia pašto patalpų, buvo paaiškinta, jog joms bus ieškomas naujas savininkas. „Iš pradžių bus pasiūlyta jas įsigyti Savivaldybei. Jei nenorės, skelbsime apie pardavimą aukcione“, – komentavo J. Sadauskas.
Visoje šioje situacijoje ramiausiai jaučiasi alsėdiškiai, nes būtent jų pašto skyriaus iš visų kaimiškųjų Plungės rajone nepalies jokios reformos. Plateliškiai nesuprato, kodėl nuspręsta išsaugoti būtent šį skyrių, o jų, turistinio miestelio, paštas likviduojamas. „Kaip tai kodėl? Ogi todėl, kad ten gyvena meras“, – replikavo viena susirinkimo dalyvė.
Lietuvos pašto atstovai teigė, jog su statistika nepasiginčysi, esą operacijų, atliekamų Alsėdžių pašte, skaičius yra kur kas didesnis nei kituose rajono pašto skyriuose. Kokie tie skaičiai, plateliškiams nebuvo leista sužinoti. „Tai vidiniai bendrovės skaičiai, negalime jų atskleisti“, – į diskusijas nesileido pašto atstovai.
Paslaugų kokybė kris?
Tuo, kad planuojama reforma bus tik į naudą gyventojams, plateliškiai netiki. Žmonių giliu įsitikinimu, pašto teikiamų paslaugų kokybė atsiradus mobiliesiems laiškininkams tikrai nebus gera. Negi fiziškai įmanoma iki 17 valandos vienam žmogui apvažiuoti visą seniūniją?
„Aš viena pati per mėnesį kokį tūkstantį siuntinių išsiunčiu, vien pas mane jis mažiausiai porą valandų užtruks, kol suregistruos siuntinius“, – pastebėjo viena moteris. „Ar spaudos pristatymo kokybė nenukentės po jūsų reformos?“ – domėjosi kitas plateliškis. „Spaudai dedame kryžių“, – nuogąstavo kita senolė.
Žmonės tik pasijuokė iš svečių įtikinėjimų, jog visos paslaugos, o ypač spaudos pristatymas, nevėluos.
„Jūs turite gauti paslaugą. Jei negaunate spaudos tą pačią dieną, tai šiurkštus pažeidimas“, – sakė J. Sadauskas, nenorėdamas tikėti, jog ir iki šiol dažnai pasitaikydavo atvejų, kai laikraščių pristatymas vėluodavo.
Mobiliajam laiškininkui laiku įvykdyti savo įsipareigojimus, plateliškių manymu, nepavyks ir dėl blogos kelių priežiūros seniūnijoje, ypač žiemą. Kad tikrai nebus taip, jog keliai bus nuvalyti „čia ir dabar“, patikino ir Platelių seniūnė Danutė Rapolavičienė.
„Čia ne pašto problema“, – į pastabą replikavo J. Sadauskas.
Keista plateliškiams pasirodė ir tai, jog vos už gero kilometro nuo Platelių miestelio esantis Beržoras pagal teritorinį aptarnavimą priklausys… Šateikių seniūnijos mobiliajam laiškininkui. Žmonės teiravosi, ar tokia informacija nėra klaidinga, tačiau čia vėlgi jiems buvo paaiškinta, jog tai… konfidenciali informacija, kurią valdyti gali tik Lietuvos paštas.
„Norite pasakyti, jog per miškus į Beržorą pas mane laiškininkas suspės atvykti iki 17 valandos turėdamas aptarnauti ir taip didelę Šateikių seniūnijos teritoriją?“ – nenorėjo tikėti beržoriškė Vitalina Šidlauskienė.
Paslauga liks nemokama?
Klausydamiesi svečių pranešimo plateliškiai domėjosi, ar nebus taip, jog tik dabar teigiama, kad mobiliojo laiškininko paslauga bus nemokama. Ar praėjus kuriam laikui po reformos nenutiks taip, kad jo iškvietimas bus apmokestintas?
„Paštas – ne mano įmonė, kad galėčiau komentuoti ir nuspręsti tokius klausimus. Šią dieną jokių mokesčių nėra, o ir Lietuvos pašto įstatymas nurodo, kad paštininko paslauga nemokama“, – aiškino J. Sadauskas.
Vilties nebėra?
„Mes nenorime, kad panaikintumėte paštą. Kodėl mus prievartaujate?“ – emocingai kalbėjo viena susirinkimo dalyvė. „Jei staigiai kiltų Platelių pašto apyvarta, vis tiek lauktų uždarymas?“ – domėjosi kita moteris.
J. Sadauskas vėl akcentavo, jog sprendimai dėl pašto reformos jau padaryti, tiesa, kai kur, priešingai, ne uždaromi, bet steigiami nauji pašto skyriai, tačiau, kad taip nutiktų kaimo teritorijose, mažai tikėtina.
„Kodėl nebuvo pokalbio prieš priimant sprendimus? Tik kai paštas viską nusprendė, tada atvykote mums pranešti“, – nusivylusi Lietuvos pašto atstovams replikavo Plateliuose gyvenanti Virginija Strakšytė.