
Gegužės 7 dieną į Plungės r. savivaldybę buvo kviečiami visi, norintys sužinoti aktualią informaciją apie LR valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo pakeitimus, Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimus, apie elektroninę gyventojų aptarnavimo sistemą (EGAS).
Seminarą organizavo Valstybinio socialinio draudimo fondo („Sodra“) valdybos Mažeikių skyriaus direktorė Laima Nagienė. Kaip sakė susirinkusiesiems Plungės r. savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto pirmininkas Raimondas Doviltis, tema aktuali, nes liko visai nedaug laiko galutinai apsispręsti dėl lėšų kaupimo senatvės pensijai. Kiekvienas turi nutarti, ką rinktis: „Sodrą“ ar privačius pensijų kaupimo fondus.
Pasak L. Nagienės, nuo 2013 sausio 1 d. pasikeitė LR valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymas. Pensija susideda iš dviejų dalių: bazinės (360 Lt) ir koeficiento, skaičiuojamo nuo draudžiamųjų pajamų. Tiems, kurie išdirbo ilgiau nei būtinasis darbo stažas (30 metų), už kiekvienus perdirbtus metus pridedami dar trys procentai nuo bazinės pensijos. Iki įstatymo įsigaliojimo koeficientas, pagal kurį skaičiuotas pensijos išmokos dydis, buvo išvedamas iš 1984-1994 metais ir po 1994 metų gauto darbo užmokesčio dydžio (metines draudimines pajamas padalijus iš tų metų vidutinio darbo užmokesčio dydžio). Iš 1984-1994 metais gauto atlyginimo žmogus galėjo pasirinkti penkerių metų (iš eilės) jam naudingiausio laikotarpio atlyginimą, po 1994 metų gautos draudiminės pajamos skaičiuotos visos, be pasirinkimo.
Dabar žmogus gali rinktis, ar jo pensijos išmokos dydis bus skaičiuojamas pagal seną modelį, ar tik po 1994 metų gauto atlyginimo. Tiesa, pasinaudoti šia naujove gali nauji ir dirbantys (ne mažiau kaip vienerius metus po pensijos paskyrimo) pensininkai. Anot L. Nagienės, jau pastebėta, kad biudžetinėse įstaigose dirbantiesiems antrasis pensijos išmokų skaičiavimo variantas palankesnis. Kaip sakė specialistė, dažnai dirbantys pensinio amžiaus asmenys nežino, jog jie turi teisę kartą per metus kreiptis dėl pensijos perskaičiavimo.
Kita nemažiau svarbi tema, kuria kalbėjo L. Nagienė – dėl privačių pensijų kaupimo fondų. Kaip sakė specialistė, iki rugsėjo pirmosios kiekvienas Lietuvos pilietis, anksčiau pasirašęs antrosios pakopos pensijos kaupimo sutartį su fondu, turi apsispręsti, kokį variantą pasirinkti tolimesniam pensijos kaupimui. Anot direktorės, yra trys galimi pasirinkimo variantai. Pirmas variantas – nieko nekeisti, kitas – įsipareigoti papildomai į fondą pervesti nustatytą procentą nuo savo gaunamų pajamų, o valstybė tokį pat procentą pridėtų pagal nustatytą vidutinį darbo užmokestį. Ir trečiasis variantas – nutraukti sutartį su fondu ir grįžti į „Sodrą“. Išsakiusi visus, jos manymu, kylančius pavojus pasirašius sutartį su pensijų kaupimo fondu, L. Nagienė ragino susirinkusiuosius viską gerai pasverti ir pasirinkti naudingiausią variantą.
Susitikimo metu apžvelgti ir Elektroninės gyventojų aptarnavimo sistemos (EGAS) privalumai. Kaip sakė EGAS specialistas, ši sistema skirta kiekvienam žmogui, norinčiam pateikti ar gauti informacijos iš „Sodros“. Naudodamiesi šia sistema, žmonės gali pateikti prašymus skirti ligos, motinystės ir kitas išmokas, sužinoti, kiek draudžiamųjų pajamų jie uždirbo per kalendorinius metus, koks darbo stažas ir pan.
„Mes per mažai savimi domimės“, – apibendrindama sakė L. Nagienė.