Sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena. Šią dieną suplėvesuoja trispalvės, sužimba žvakių liepsnelės. Kiekviename mieste, miestelyje ir kaime prisimenami ir pagerbiami tie, kurie 1991 metų sausio 13-ąją be ginklų stojo prieš ginkluotus karius, tankus ir nebijodami paaukoti savo gyvybės kovojo už Lietuvos laisvę. Kovotojus pagerbė ir Plungės rajono gyventojai.
Švietimo ir kitose įstaigose Laisvės gynėjų diena paminėta penktadienį. Dar kartą prisiminti sausio 13-osios nakties išgyvenimai, ne kartą išsakyta viltis, kad tai daugiau nepasikartos.
Sekmadienį į minėjimą plungiškius ir miesto svečius pakvietė Plungės kultūros centras. Padėkoti už iškovotą laisvę, pasimelsti už žuvusius, gyvus ar jau amžinybėn išėjusius to meto kovotojus visi buvo pakviesti į Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią. Po pamaldų sugiedoję „Tautišką giesmę“ renginio dalyviai su Plungės šauliais iškilminga eisena patraukė prie Laisvės paminklo ir ten padėjo gėlių puokštę.
Vėliau plungiškiai rinkosi į kultūros centrą. „Tada balsai iš radijo imtuvų ir televizorių vienijo tautiečius dėl didžiulės svajonės – laisvės. Žmonės norėjo būti laisvi, būti savo namų, savo žemės šeimininkais. Ir ta didžiulė penkiasdešimt metų užgniaužta svajonė juos padarė galinga jėga, kuri sugebėjo pasipriešinti vienai didžiausių pasaulio galybių. Apie didvyriškumą, ordinus ir medalius nesvajojo ir tą naktį žuvusieji. Jie stovėjo kartu su kitais, drauge laukė aušros, pranašausiančios naują dieną visai Lietuvai. Mes sulaukėme, jie – ne“, – į susirinkusiuosius kreipėsi Plungės kultūros centro renginių vedimo ir organizavimo klubo „Menadė“ merginos. Jos pakvietė pagerbti tylos minute žuvusiuosius už Lietuvos laisvę.
Kartu su vyrų folkloro grupe „Ugniavijas“ sugiedojus „Tautišką giesmę“, plungiškius sveikino Seimo nariai Jurgis Razma, Andriejus Stančikas ir Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis.
„Šiandien, ko gero, visi daugiausia galvoja apie tuos keturiolika žmonių, žuvusių sausio 13-ąją. Noriu tikėti, kad tai buvo paskutinis kartas, kai reikėjo dėti kruvinas aukas ant laisvės aukuro. 1918 metais, atkuriant Lietuvos valstybę, buvo pirmosios aukos. Karo ir pokario metai turėjo savo aukų skaičių. Ir tegul sausio 13-oji bus paskutinis taškas“, – akcentavo meras. Jis dėkojo tiems, kurie vyko iš Plungės į Vilnių ir kartu su visais stovėjo prie televizijos bokšto, spaudos rūmų…
„Sausio 13-oji – nepaprastai svarbi: šiandien turime laisvę, turime tvirtą valstybę. Koks geriausias paminklas galėtų būti tiems žmonėms, kurie pasiaukojo, žuvo, kurie stovėjo ir gynė svarbiausius šalies objektus? Manau, kad svarbu, kokią valstybę kursime, kaip naudosimės įgyta laisve, ar kiekvienas pasakysime: „Aš galiu daugiau“, – kalbėjo Seimo narys J. Razma.
„Šiandien vieni kitus sveikiname, bet veiduose – susikaupimas ir prisiminimas tų aukų. Ne visada daug žadantys kaimynai apgina šalį. Tegul visada būna vienybė, kuri išsaugos Lietuvą“, – į plungiškius kreipėsi ir A. Stančikas.
Pratęsdama mintį, kad mūsų protėviai visada kovojo už savo laisvę, plungiškiams unikalų koncertą padovanojo vyrų folkloro grupė „Ugniavijas“. Svečiai iš Vilniaus atliko autentiškas karinio ir istorinio folkloro dainas, pritardami senoviniais instrumentais.
Kiekvienais metais, minint Sausio 13-ąją, jaunimui, o ir visiems kitiems tarsi perduodamas vyresniųjų priesakas išsaugoti tai, kas Lietuvoje buvo sukurta širdimi ir tikėjimu.
Vieni žuvo,gindami televizijos bokštą,kiti saugojo Seimo rūmus,o,kiti visas skaudžias Sausio įvykių dienas ramiai miegojo,kiti palaikė okupantus. Dar iki šių dienų yra apsimetėlių,kurie nelinki savo valstybei gero…Tik visus 28 m . plakėsi į valdžios postus.Tapo turtuoliais ,kitų sąskaita. Skaudu ir gėda,kai ,tie išverstaskūriai , išėję į tribūną skelbiasi kokie,jie patriotai,,sąjudiečiai buvo ir yra. Tikri,Tėvynės patriotai yra tie,kurie nuoširdžiai dirba jos labui,neapvaginėja ,nesukčiauja kitų. Myli Tėvynę širdimi,o ne savanaudiškomis kalbomis tribūnose.