Megstame guostis ir liudeti. Kartais – per daug, nesant rimtos priežasties. Truputi pavydžiu artimiausiems kaimynams rietaviškiams, kurie net ir apie krize kalba su viltimi, kad ji praeis, reikia tik visomis išgalemis dirbti. Smagu, kad didžiausias mero Antano Cerneckio rupestis – žmones, kaip jie išgyvens ta sunkmeti. Nesunku suprasti mera, žinant, kad jau devinti metai jis gyvena rietaviškiu gyvenimu ir tikriausiai dar ilgai juo gyvens. Taigi, kas gero Rietave šiandien? Apie tai ir kalbejome su meru A. Cerneckiu.
– Metai eina i pabaiga. Ar jie buvo sekmingi rietaviškiams?
– Šie metai musu savivaldybei buvo neblogi. Pagaliau Rietava pasieke ilgai lauktos gamtines dujos, vadinasi, placiau atsivere durys investicijoms. Panoreje gyventojai jas gales naudoti ir šildymui. Sekmingai ivykdyta pirmoji projekto del vandens ir kanalizacijos tvarkymo dalis, jau pradeta vykdyti ir antroji. Iki Naujuju metu tikimasi, jog bus atiduota naudoti nuoteku valykla. Sekmingai rengiamas Rietavo savivaldybes susisiekimo sistemos specialusis ir Rietavo miesto bendrasis planai. Nemažai darbu nuveikta tvarkant miesto gatves, nepamirštos ir seniunijos. Štai i geraja puse pasikeite Tveru miestelis. Kapitališkai sutvarkyta jo aikšte, komunikacijos.
Taciau dar ne viska padareme, ka buvome numate padaryti, tikimes, jog iki metu pabaigos kai ka dar nuveiksime. Rupesti kelia tai, kad iš valstybes biudžeto negauname to, kas buvo žadeta. Praejusi menesi turejome gauti 500 tukstanciu litu, o gavome tik 267 tukstancius. Kuri laika kope i kalna, staiga smuktelejome atgal. Taigi metu pradžioje planuotas 24 mln. 610,2 tukst. litu biudžetas gali buti neivykdytas daugiau kaip milijonu litu. Žinoma, taip atsitiks, jeigu artimiausioje ateityje reikalai nepageres.
– Girdejau, kad kai kuriems gyventojams žadate kompensuoti už atlieku tvarkyma. Iš kokiu lešu tai padarysite?
– Rietave buvo nustatyta, jog už naudojimasi bendru konteineriu arba keliais bendrais konteineriais gyventojams per metus teks moketi po 133 litus nuo kiekvieno buto. Už naudojimasi individualiu konteineriu – po 28 litus už kubini metra atlieku. Planas buvo patvirtintas, taciau tiek gyventojams, tiek tarybos nariams nerima kele didele suma, kuria reikejo moketi ir vienišiems žmonems, ir daugiavaikems šeimoms. Be to, Vietos ukio skyriaus specialistai padare atlieku tvarkymo sistemos analize ir rado daug netikslumu: daug gyventoju saskaitu iš viso negavo arba gavo neteisingas, kai kuriose vietose šios paslaugos iš viso negalima teikti, o ten gyvenantieji saskaitas gavo, ne visur tikslus registruotu gyventoju skaicius. Buvo ir kitu netikslumu, neaiškumu. Taigi praejusi ketvirtadieni taryba nutare, jog vieniši žmones turetu moketi tik puse nurodytos sumos, tiek pat ir šeimos, turincios daugiau vaiku. Trukstama suma teks dengti paciai Savivaldybei.
– O ka manote del ateinanciu metu biudžeto?
– Ateinanciu metu biudžetas turejo buti pora milijonu didesnis. Taciau esant dabartinei situacijai, kol nepatvirtintas respublikinis biudžetas, musu reikalai neaiškus. Tiesa, kai ka planuojame, skaiciuojame, taciau viskas – su klaustuku. Aišku viena – panašu, kad lešu bus gerokai mažiau, tad nors ir kaip taupytume, kai kuriu projektu teks atsisakyti, kai kuriuos – gerokai sumažinti.
– Kaip vertinate dabartines Vyriausybes siulymus suvienodinti mokescius ir dar labiau prispausti patentininkus bei turinciuosius verslo liudijimus? Rietavas – nedidelis miestas, nera stambios pramones. Ar tokie drastiški veiksmai neispraus žmoniu i kampa?
– Kaip ir dauguma žmoniu, tokius valdžios veiksmus vertinu neigiamai ir nemanau, kad jie pades iveikti krize. Jau dabar jauciame, kad dideja nedarbas, žmones, nuolatos gasdinami, mažiau perka. Mažiau pajamu tenka ir rajonui, nes gyvenimas leteja, o iš to – nieko gero.
– Girdejau, kad baigiate statyti gyvenamaji nama socialiai remtinoms šeimoms?
– Taip, baigiame statyti 8 butu gyvenamaji nama. O ir be jo, kasmet tokioms šeimoms nuperkame po 2-3 butus. Šiu problemu sprendimas taip pat gali sustoti, o eileje tokiam bustui gauti stovi per 50 šeimu. Be to, turime ir nemaža avarines bukles nama, iš kurio reikia kuo greiciau iškelti žmones.
Pokalbio pradžioje klausete, kaip sekasi. Dabar galiu pasakyti – sekasi taip, kaip ir visiems, taciau tikiu, kad blogi laikai, kaip ir viskas, praeis. Gal tada ir pratesime musu pokalbi…
– Prisiminus, kad devinti metai esate meras, norisi paklausti, ko netekote per tuos metus ir kuo praturtejote?
– Netekau laisves, laisvalaikio, skriaudžiau šeima… Praturtejau? Nežinau, gal šiokia tokia patirtimi.