Praėjo metai, kai buvo išrinkta Plungės rajono savivaldybės taryba ir dar vienai kadencijai perrinktas meras Audrius Klišonis. Papūtus naujiems politikos vėjams pasikeitė kai kurie Savivaldybės administracijos darbuotojai. O dabar, kaip sakoma, atėjo metas atsiskaityti už nuveiktus darbus. Tam praėjusį penktadienį buvo sušaukta spaudos konferencija.
Medicina, švietimas
Savo kuruojamas sritis pristatė ir apie atliktus darbus papasakojo meras A. Klišonis, vicemeras Žydrūnas Purauskis, Savivaldybės administracijos direktorius Dalius Pečiulis, mero patarėja Anastasija Bojog.
Mero patarėja A. Bojog savo pasisakymą pradėjo nuo sveikatos temų, apie kurias jau rašyta. Nauja tik tai, kad atsirado daugiau aiškumo dėl daug nerimo sukėlusio pacientų pavėžėjimo pas gydytojus konsultantus klausimo. Iš pradžių šios paslaugos užtikrinimą planuota pavesti savivaldybėms. Dabar jau žinoma, jog pavėžėjimo paslaugą teiks Greitoji medicinos pagalba. Kaip tai veiks? Kaip paaiškino A. Klišonis, visoje Lietuvoje veiks vienas numeris 1808. Tiesa, paslauga bus teikiama atitinkamo amžiaus arba socialiai pažeidžiamų asmenų grupėms. Yra numatyta tvarka, prieš kiek laiko reikės paskambinti ir užsisakyti paslaugą, tam turi būti gydytojo siuntimas. Dializuojamų ligonių pavėžėjimą kaip ir iki šiol užtikrins Savivaldybė.
Pasidžiaugta, kad pasirašyta sutartis dėl velotrasos įrengimo darbų. Pirkimas atsiėjo pigiau, nei buvo numatyta, ir rudenį jau turėsime šią naujovę mieste.
Mero pavaduotojas Ž. Purauskis taip pat turėjo dėl ko pasidžiaugti. Visų pirma dėl to, kad moksleiviams iš kaimų gimnazijų dėl vidurinio mokslo nereikės keliauti į kitas mokyklas. Kalbama apie trijų gimnazijų – Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus, Kulių ir Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus – sujungimą. Planuojama, kad jungtinė įstaiga vadinsis Žemaitijos kadetų licėjumi.
Tikimasi, kad 2026 metais Plungėje vyks Vasaros jaunimo akademija.
Padėkų negailėta ir kultūros darbuotojams, bendruomenėms.
Statybos, remontas, apšvietimas
Savivaldybės administracijos direktoriaus D. Pečiulio darbų sąraše – atliktas ir daromas gatvių ir kelių remontas, sporto objektų statybos darbai ir kt. Apie tai „Plungė“ taip pat rašė ne vieną kartą. Administracijos vadovas atskleidė, jog iš gautų Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų, kurios atiteks miesto seniūnijai, šiemet daugiausia bus tvarkomi įvažiavimai į kiemus, planuojama tęsti šaligatvių ir apšvietimo tvarkymą Plungėje, S. Nėries gatvėje. Apšvietimo darbai numatomi S. Nėries ir Telšių skersgatviuose, kitais metais, jei pavyks, – Vandentiekio gatvėje.
Nepamirštas apšvietimas ir kaimuose. Kaip pasakojo D. Pečiulis, Platelių seniūnijos Gintališkės kaime keturiose vietose įrengtas bandomasis apšvietimas naudojant saulės energiją. Kol kas gyventojų atsiliepimai puikūs, tad lieka tik pasižiūrėti, ar toks apšvietimo variantas pasiteisins rudenį ir žiemą. Jei taip, jis bus taikomas ir kitose vietose, kur nėra galimybės jo įrengti įprastu būdu.
Iš didesnių laukiamų darbų – Žlibinų seniūnijos iškėlimas į kultūros centro pastatą. Ten pat išsikraustys ir biblioteka. Planuose – Platelių seniūnijos ir bibliotekos įkurdinimas mokykloje.
Meras papildė, ko nepaminėjo prieš jį kalbėjusieji. Visų pirma pasidžiaugta, kad šiemet turėtų baigtis irklavimo bazės statybos darbai, kad sulaukiama susidomėjimo pramonės parku, kad pasiteisino kapitališkai atnaujintos beveik kilometro geležinkelio atkarpos, vedančios nuo geležinkelio stoties link pramonės rajono, projektas. Valstybė pastarajam projektui skyrė per 0,7 mln. eurų, o bendra jo vertė siekė apie 1,5 mln. eurų. Kaip sakė A. Klišonis, žvelgiant iš valstybės pusės – pinigai jau atsipirko: plėtra gera, mokesčiai valstybei bus mokami. „Tai gaivus oro gūsis ne tik „Litspringui“, bet ir šalia esančioms įmonėms“, – tvirtino meras.
Kas nebuvo pasakyta
Žinoma, ne viskas rožėmis klota. Per metus būta ir ne tokių malonių įvykių, apie kuriuos galbūt ir norėta nutylėti, bet… Vienas iš jų – teisminiai ginčai dėl Plungės sporto arenos statybos viešo konkurso. Prieš kurį laiką Lietuvos apeliacinis teismas pripažino, jog Plungės rajono savivaldybės administracija buvo neteisi. Ar Savivaldybė skundė teismo sprendimą? „Be abejo. Negalime kritikuoti teismų sprendimų, bet šiuo atveju sprendimas mažų mažiausiai – neprotingas. Savivaldybė įvykdė visus reikalavimus. Tik teismas sugebėjo išreikalauti kai kuriuos dokumentus, o Savivaldybė tokių galių neturi“, – sakė A. Klišonis. Čia reikėtų prisiminti, jog šis ginčas mokesčių mokėtojams gali kainuoti apie 100 tūkst. eurų.
Gegužės 31-ąją bus metai, kai Plungės viešoji biblioteka neturi nuolatinio vadovo, tačiau apie konkurso skelbimą nėra nė užuominos. Pasidomėjus nuskambėjo lakoniškas, be jokio konkretumo atsakymas: „Skelbsim.“ Kaip sakoma, nieko nėra pastovesnio už laikinumą, o gal kažko specialiai laukiama?
Kelios seniūnijos turi įsigijusios traktorius. Ne kartą buvo svarstoma, kad tos seniūnijos turėtų gauti mažiau vadinamųjų sniego pinigų. „Pakilo baltas dūmas. Nebuvo labai lengva, tik iš trečio karto pavyko“, – apie įvykusį susitarimą tarp seniūnų konstatavo A. Klišonis.
Panašu, kad šviesa tunelio gale žiba Stonaičių kaimo ir Sukilėlių gatvės Plungėje gyventojams. Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus, gautas žodinis pasiūlymas dėl Stonaičių pralaidos remonto, tad tikimasi, kad tas pats darbų vykdytojas apsiims tvarkyti ir Sukilėlių gatvės šlaitą.
Ko gero, liūdniausia žinia, išsakyta spaudos konferencijoje, – ta, kad vaikų dailės studija „Čiurlioniukai“, įsikūrusi Advokato namelyje, stabdo veiklą.
„Plungė“ apie „Čiurlioniukų“ situaciją rašė iškart po Savivaldybės tarybos posėdžio balandžio 30 dienos numeryje, straipsnyje „Advokato namelyje „Čiurlioniukams“ vietos nebeliks?“. Tada opozicija domėjosi, ar tikrai iš vaikų dailės studijos norima atimti patalpas. Atsakydamas į klausimą rajono vadovas kalbėjo, jog nenormalu, kad patalpos užimamos tik 4 valandas per savaitę ir esą nenorima nieko kito įsileisti. Buvo laukiama Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus raštiško paaiškinimo, kas buvo ir bus daroma Advokato nameliui įveiklinti. Jau tada vaikų dailės studijos vadovė „Plungei“ sakė, jog neturėdami patalpų „Čiurlioniukai“ veiklą nutrauks.
„Peržvelgdami muziejaus veiklą pamatėme, kad „Čiurlioniukai“ užima patalpas vos 4 valandas per savaitę. Kai kalbėjomės dalyvaujant muziejaus direktoriui, dalyvaujant Jūratei, jie sakė, kad reikia daugiau valandų, kad yra didelis vaikų susidomėjimas, kad viskas gerai. – spaudos konferencijoje dėstė meras. – Pritarėme, kad jei yra toks susidomėjimas, galima dirbti daugiau. Taip pat kalbėta, kaip būtų galima panaudoti patalpas kitu laiku.“
Savivaldybės vadovo tvirtinimu, studijos vadovė užsispyrė ir nesutiko nieko kito įsileisti. Neapsieita ir be įtarimų šešėlio. „Kaip buvo mokami pinigai? Kaip buvo derinama ar viskas buvo derinama, vedama visa apskaita? Dar turime nemažai klausimų. Ir dabar gavome informaciją, kad veikla nutraukiama. Kodėl? Pažiūrėsim. Matyt, kažką užkabinom“, – sakė A. Klišonis.