Kovo 19-ąją Plungės kultūros centre rajono tautodailininkai, kaip sakoma, susirinko ne tik į kitus pažiūrėti, bet ir save parodyti. Tradiciškai čia surengta ataskaitinė jų darbų paroda. Taip pat pristatyti tautodailininkų gretas papildyti norinčiųjų kūriniai.
Kiekvieną ateinantįjį smagia muzika pasitiko šios įstaigos kapela „Minija“, vadovaujama Aldonos Smagurienės.
Pirmasis tautodailininkus pasveikino Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis. Pasak jo, ataskaitinė paroda čia visada laukiamiausia, turiningiausia, reikšmingiausia. „Jūs pristatote tai, ką turite gražiausia. Džiaugiuosi, kad kuriate, kad visu tuo dalijatės su visuomene“, – pabrėžė R. Matulis.
Plungės tautodailininkų kuratorė Jolanta Miltenė kalbėjo, kad mūsų mieste yra net 76 kūrėjai, tiesa, ne visi pateikė darbus ataskaitinei parodai. Trumpai apžvelgė praėjusių metų veiklos rezultatus, parodas, konkursus, kuriuose aktyviai dalyvavo mūsiškiai liaudies meno puoselėtojai.
J. Miltenė prisiminė, kad jai perėmus kuratoriaus pareigas netrukus tautodailininkas Vidas Vagnorius surengė savo vadovaujamos dailės studijos „Menai sau“ dalyvių darbų parodą.
Pasakota apie kasmet organizuojamą tautodailininkų jubiliatų kūrinių parodą, abejingų nepalikusį „Angelų sodą“, aklųjų ir silpnaregių darbų parodą. „Aklieji ir silpnaregiai. Atrodo, kas bendro su tautodaile? Tačiau juos moko mūsiškis – Rimantas Baginskas“, – sakė J. Miltenė.
Be to, kad tautodailininkai rengė parodas savame krašte, jie aktyviai dalyvavo ir konkursuose. Didelis būrys medžio drožėjų savo darbus pristatė respublikinėje parodoje Liongino Šepkos premijai laimėti Rokiškyje, atrankoje į respublikinį konkursą „Aukso vainikas“. Tapytojai jėgas išbandė Adomo Varno tapybos konkurse Joniškyje ir pan.
Pasidžiaugti plungiškių pasiekimais atvyko Telšių apskrities tautodailininkų vadovė Sigita Dacienė.
Viešnia akcentavo, kad plungiškiai savo kūrinių ir susidomėjusiųjų šia paroda gausa greičiausiai lenkia telšiškius ir mažeikiškius. O medžio skulptūromis garsūs ne tik apskrityje, bet ir visoje Lietuvoje.
S. Dacienė susirinkusiesiems pristatė Lietuvos tautodailininkų sąjungos 50-mečio proga išleistą knygą, kurioje paminėtas net 331 šalies liaudies menininkas. Tarp jų – ir geriausi meistrai iš Plungės rajono: Vytas Jaugėla, Rūta Kavaliauskienė, Rimantas Laima, Liudas Šopauskas.
Kadangi S. Dacienė užsiminė apie garsius medžio meistrus, J. Miltenė patikslino, kad Plungės tautodailininkų gretose jų yra net 28. Nemažai ir tekstilininkų (21), tapytojų (16). Kiek mažiau pynėjų, keramikų, karpinių meistrų, kalvių. Kai kurie sąrašuose esantys tautodailininkai laimės ieško svečiose šalyse, o yra ir tokių, kurie norėtų įsijungti į šių kūrėjų gretas.
Tiesa, liaudies meno puoselėtojai dažnai neapsistoja ties viena veikla – įvaldę vieną, imasi naujos, išbando save vis kitose srityse. Kuratorė džiaugėsi vis augančiu susidomėjimu audimu. „Nesitikėjau, kad sulauksime tiek norinčiųjų austi“, – stebėjosi ji.
Kad parodos atidarymas būtų nuotaikingesnis, J. Miltenė sugalvojo nominacijas, skirtas kuo nors išskirtiniems, nusipelniusiems kūrėjams.
Metų tapytojo vardas atiteko Vladei Mišeikienei, kuri, pasak J. Miltenės, praėjusiais metais nutapė bene daugiausia paveikslų.
Aktyviausiais naujokais išrinkti Henrikas Bertašius, save pristatantis kaip žmogų, visą gyvenimą dirbusį vairuotoju, ir Erika Valužė, užkietėjusi grafikė, pernai išbandžiusi tapybą.
„Yra pas mus žmogus, kuriam pakanka tik užsiminti apie planuojamą parodą, ir jau neša darbus“, – šypsojosi J. Miltenė. Tad pareigingiausiojo titulą pelnė tekstilininkė Irena Rimkienė.
Nė vienos parodos organizavimas neapsieina be pagalbos. O didžiausias pagalbininkas – R. Baginskas.
„Metų žvaigždės“ titulas atiteko šiais metais jubiliejų šventusiam, savo ir mokinių darbų parodą surengusiam, visuose įmanomuose konkursuose savo ugdytinius pristatančiam medžio drožėjui Viktorui Raibužiui.
Medžio drožimą metusį ir vėl prie jo sugrįžusį Augustiną Žalgirį J. Miltenė apdovanojo „Metų atgimimo“ nominacija.
„Metų darbštumo“ nominacija skirta rankdarbių meistrei Birutei Daukantienei ir aštrialiežuviam medžio drožėjui, tapytojui V. Jaugėlai. „Mes vadovaujamės principu: darbas myli „durnių“, „durnius“ myli darbą“, – atsiimdamas apdovanojimą, nepraleido progos ir šį kartą pašmaikštauti V. Jaugėla.
„Yra kūrėjų, kurių darbai man dvelkia paslaptimi. Gal dar per mažai bendravome, bet man šie žmonės yra paslaptis“, – prieš įteikdama „Metų paslapties“ nominaciją tarė J. Miltenė. Šio apdovanojimo nusipelnė tapytojai Juozas Kazragis ir Birutė Lukošienė.
„Metų keliautojos“ vardas suteiktas tapytojai Zafirai Leilionienei. „Prieš metus perleido tautodailininkų kuratoriaus pareigas ir pati iškeliavo“, – susirinkusiesiems paaiškino J. Miltenė.
Talentingiausiais angelų kūrėjais tituluoti medžio drožėjai R. Kavaliauskienė ir R. Laima. Draugiškiausi – pynėja Jurgita Balvočienė ir tapytojas Domas Kazragis, įvairiapusiškiausia – tapytoja, keramikė, audėja Zita Stasiškienė. Už tautiškumą apdovanota tekstilininkė Vaiva Kosienė.
Ataskaitinėje parodoje tradiciškai vertinami ne tik senbuvių, bet ir kandidatuojančių į tautodailininkus darbai. Šiais metais į liaudies meno puoselėtojų gretas nori įsilieti šeši naujokai: tekstilininkės Ramutė Matevičienė, Irena Rupeikienė, paveikslų siuvinėtoja juostele Olga Augustinavičienė, tapytojai Gražina Jonušienė ir Kęstutis Rapolavičius.
Patirtį sukaupusių ir pirmuosius žingsnius žengiančių tautodailininkų kūriniais bus galima pasidžiaugti iki balandžio vidurio.