Ko gero, nesuklysime sakydami, kad miesto centrinė dalis – jo veidas. Tad nieko keisto, kad gyventojų akys užkliūva už apleistų namų, nuterliotų sienų ir pan. Netvarkingos sienos, langai gal ir ne taip trauktų dėmesį, tačiau kai pastato būklė pradeda kelti realią grėsmę šalia esančiam turtui, žmonių sveikatai, o gal net gyvybei, imama skambinti pavojaus varpais. Praėjusią savaitę „Plungė“ sulaukė skaitytojo fotografijos, kurioje aiškiai matyti iš kiemo pusės išgriauta (išgriuvusi) medinio namo, esančio Senamiesčio a. 9, siena. Įspėjamosiomis juostomis aptverta teritorija byloja tik viena – vieta pavojinga. Na, o skaitytojas klausia, ar kas nors imsis veiksmų, kad miesto centre tokio pastato nebūtų.
Plungiškiai prisimena, kad minėtajame pastate yra veikusios įvairios parduotuvės. Šiuo metu veikla nevykdoma, kitaip tariant, name nė gyvos dvasios.
Suprantama, kad apie tai, kas vyksta Plungės mieste, geriausiai žino seniūnė Dangirutė Jurkuvienė. Tad pirmas skambutis ir buvo jai.
Seniūnė sakė, kad namas – privati nuosavybė, tad ir tvarkyti jį privalu savininkui. Na, o seniūnija, gavusi informaciją apie avarinę situaciją, tiksliau – apie tai, kad skilo namo siena, kad ji gali griūti, ėmėsi veiksmų: teritoriją aptvėrė STOP juosta.
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Česnauskas, kuris yra ir komisijos statinio avarinei būklei nustatyti pirmininkas, minėjo, kad dar 2005 metais pastatas buvo pripažintas avariniu. Beje, namas priklauso trims savininkams. „Berods nuo 2017-ųjų vis buvo kreipiamasi į savininkus dėl pastato būklės, tačiau jie nieko nesiėmė. Vienai sienai atsiskyrus nuo pastato ir kilus pavojui, kad ji nugrius, o griūdama gali apgadinti kitų žmonių turtą ar net ką nors sužeisti, išsikvietėme visus tris savininkus ir įteikėme raštus su nurodymais, kad avarinę būklę privalo pašalinti iki kovo 19 dienos. Priešingu atveju bus kreipiamasi į teismą. Pirmadienį gavome vieno iš savininkų atsakymą, kad grėsmė pašalinta, teritorija aptverta, o darbai bus tęsiami“, – „Plungei“ rašė M. Česnauskas.
Pasak administracijos direktoriaus pavaduotojo, antradienį komisija apžiūrėjo pastatą ir iš naujo įvertino situaciją. „Komisijai siūlysiu savininkams įteikti raštą, kad avarijos grėsmė pašalinta iš dalies, ir įpareigoti pabaigti darbą“, – teigė M. Česnauskas. Anot jo, namo savininkai yra įsipareigoję iki gegužės 31-osios parengti kapitalinio remonto planą.
„Pykstamės visais būdais. Savininkai įpareigoti iki balandžio 12 dienos pabaigti avarinės būklės pašalinimo darbus: dar likusi stogo problema, nenuvežtos statybinės atliekos, – išsamiau paaiškino Savivaldybės administracijos Vietos ūkio skyriaus vyr. specialistas Vitalijus Grigorjevas. – Susitvarkyti žada gal nuo 2019 metų, vis pakalba, pažada, ir viskas. Situaciją pablogino ir šalia esančio pastato savininkė, kuri esą pareiškė, kad su jokiais darbais nesutiks arba, jei vykdant kokius nors darbus bus pakenkta jos turtui, visa atsakomybė teks minėtojo namo savininkams. Tad, atsiradus naujai kliūčiai, turi ir paaiškinimą, kodėl nesitvarko.“
Vyr. specialisto tvirtinimu, kad situacija pasikeistų, buvo taikomos ir poveikio priemonės: iki 3 proc. padidintas nekilnojamojo turto mokesčio tarifas, skirtos baudos, uždrausta pastate vykdyti bet kokią veiklą ar gyventi, bet… įtakos tai nepadarė. „Tik šiais metais, matyt, po to, kai problema dar labiau išryškėjo, pradėjo kalbėtis ir reaguoti“, – sakė V. Grigorjevas.
Kas trukdė savininkams namą pradėti remontuoti anksčiau?
Kaip teigė telefonu kalbintas vienas iš savininkų, apie projekto parengimą jie kalbėję prieš porą metų, bet koją pakišo vyr. specialisto minėtas kaimyninis pastatas. „Visi mato išgriautą sieną. Kodėl niekas nesiaiškina, kaip tarp dviejų pastatų buvo prilipdytas dar vienas – be sienų? Tai ir kelia didžiausią problemą“, – dėstė pašnekovas. Anot jo, planų parengti projektą niekas neatsisakė. O vietoj seno avarinės būklės namo greičiausiai atsiras naujas.
Kaip sakoma, viskas gerai, kas gerai baigiasi, tačiau išlieka vienas „bet“… Kas bus su namu be sienų?
Tikrai įdomu, kaip be savininkų leidimo atsirado namas be sienų.
Euroliuksiniai ilgai griaus, ilgai statys…
Kai tas namas atsirado,viskas buvi derinama su savivaldybe, nes kazkada gyvenom ten ir musu nieks neklause ir leidimo neprase. Ir dar tada dar keli butai priklause savivaldybej, o ji ir tada nieko nedare, nors namo stovis buvau jau tada avarinis.