Savaitgalį plungiškius ir jų svečius džiugino viena reikšmingiausių ir nemažo visuomenės susidomėjimo sulaukianti Miesto šventė. Turtingiausia renginių būna ir daugiausia žiūrovų pritraukia antroji jos diena – šeštadienis. Tradiciškai tądien vyko ir pačios šventės bei tarptautinio folkloro festivalio „Saulelė raudona“ iškilmingas atidarymas.
Šventėje – garbūs svečiai
Pasisukioję po tautodailės ir tradicinių amatų mugę, paklausę Senamiesčio aikštėje koncertuojančių liaudies muzikos kolektyvų, pasigėrėję Klaipėdos technologijų mokymo centro moksleivių teatrinėmis improvizacijomis – „gyvomis skulptūromis“, miestelėnai rinkosi į Babrungo slėnį, kur 13 valandą turėjo prasidėti Miesto šventės ir jau 11-ąjį kartą surengto tarptautinio folkloro festivalio „Saulelė raudona“ atidarymo ceremonija.
Šiemet festivalyje, kurį organizavo Plungės kultūros centro folkloro ansamblis „Gondinga“, vadovaujamas Dalios Stasikėlienės, dalyvavo trylika kolektyvų iš Lietuvos – Kauno, Jurbarko, Kelmės, Telšių, Mažeikių ir kitų savivaldybių. Savo apsilankymu plungiškius pagerbė svečiai – folkloro grupė „Milzkalnieki“ iš Latvijos ir dūdmaišininkų grupė „Lume de Biqueira Pipe Band“ iš Ispanijos.
Atidarymo pradžioje slėnyje apsukdami ratą iškilminga eisena mūsų šalies ir užsienio kolektyvai prisistatė žiūrovams.
Po grupės „Skylė“ vokalistės Aistės Smilgevičiūtės dainos „Strazdas“ ir šventės vedėjų žodžių apie šienapjūtę ir jos papročius festivalio dalyviai sugiedojo tradicinį savo himną „Saulelė raudona“.
Vėliau į sceną žengė Plungės rajono savivaldybės vadovas Audrius Klišonis. Jis pasidžiaugė, kad mūsų miestas tampa vis gražesnis, kad gyventojai gali didžiuotis savo darbais ir laimėjimais, o vienas iš tokių – pačių plungiškių suburtas simfoninis orkestras. Paminėjo, kad mums svarbiame renginyje dalyvauja net aštuonios miestų partnerių delegacijos – iš Norvegijos, Švedijos, Vokietijos, Latvijos, Estijos, Rusijos, Lenkijos, Čekijos. Priminęs, kad Savivaldybės taryba priėmė sprendimą uždrausti prekybą alkoholiniais gėrimais masiniuose renginiuose, meras paragino plungiškius švęsti gražiai ir blaivia galva. „Miesto šventę skelbiu atidaryta“, – palinkėjęs gyventojams puikios šventės, baigė kalbą Savivaldybės vadovas. Jo žodžius palydėjo plojimai ir įvairiaspalviai dūminiai fejerverkai.
Prie sveikinimų prisidėjo garbūs svečiai – Seimo narys Jurgis Razma, Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Rimantas Vaitkus, Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis.
Žiūrovams savo pasirodymus, kuriuose atsispindėjo Žemaitijos krašto ir kitų Lietuvos regionų etninės tradicijos, dovanojo daugybė festivalio dalyvių šokėjų, dainininkų ir muzikantų. Milzkalnės tautos namų folkloro grupė plungiškius supažindino su latvių liaudies kūryba. Šis kolektyvas yra vienas geriausių Latvijoje. „Milzkalnieki“, seni ansamblio „Gondinga“ draugai, dalyvavo pirmajame festivalyje „Saulelė raudona“ 1996 metais.
Originalia programa, kuria sujungia tradicinę ir šiuolaikinę muziką, sužavėjo profesionalių dūdmaišininkų grupė iš Madrido. Įspūdingieji muzikantai ispanai koncertuoja visame pasaulyje – groja gatvės paraduose, įvairiose šventėse, karnavaluose, religinėse procesijose. Jų atliekami kūriniai, kuriuose susipina galisų folkloras, sambos, rumbos, flamenko ritmai ir klasikinė muzika, skamba per radiją ir televiziją. Grupė yra įrašiusi savo albumą.
Atidaryme, be „Strazdo“, skambėjo dar keletas grupės „Skylė“ narės A. Smilgevičiūtės dainų. Plungėje gimusi išraiškingo balso atlikėja yra sukūrusi vaidmenų miuzikluose ir roko operose, dalyvavusi „Eurovizijoje“, pelniusi nemažai apdovanojimų. Miesto šventėje A. Smilgevičiūtė dainavo žemaitiškai, pora jos dainų buvo apie Platelius.
Teatralizuota eisena
Per Miesto šventę daugiausia smalsuolių pritraukia teatralizuota įstaigų, įmonių ir organizacijų eisena. Šiais metais sulaukta net 60 kolektyvų. Žingsniavo ne tik folkloro festivalio „Saulelė raudona“ dalyviai, darželių, mokyklų atstovai, bet ir didelis būrys politinių partijų narių.
Šventinės eisenos priekyje ėjo Plungės kultūros centro folkloro ansamblis „Gondinga“. Buvo nešamos visų miestų partnerių vėliavos. Už jų pakiliai žygiavo Boksholmo komunos (Švedija), Mendeno savivaldybės (Vokietija), Tukumo savivaldybės (Latvija), Krasnogorsko municipalinio rajono (Rusija), Golub Dobžyno rajono savivaldybės (Lenkija), Bruntalio miesto savivaldybės (Čekija), Bjerkreimo komunos (Norvegija), Viljandžio apskrities (Estija) delegacijos.
Šiemet aktyviai į eiseną įsitraukė ne tik Plungės rajono savivaldybės administracijos darbuotojai, bet ir Platelių, Alsėdžių, Kulių seniūnijų atstovai, asociacija „Plungės kraštas“, vienijanti 22 rajono bendruomenines organizacijas.
Kaip ir kasmet, kuo įdomiau save pateikti buvo pasiruošusios miesto ugdymo įstaigos – pradedant lopšeliais-darželiais ir baigiant Trečiojo amžiaus universitetu. Šventiškai nusiteikę žygiavo ir rajono politinių partijų nariai.
Eisenoje kaip visada išsiskyrė didžiosios Plungės rajono įmonės, kurios demonstravo savo turimą sunkiąją techniką.
Visi dalyviai nestokojo išmonės, emocijų, stengėsi aplinkiniams suteikti kuo daugiau žinių apie savo kolektyvus.