
Į Žemaičių dailės muziejų rinkosi Plungės rajono savivaldybės Kultūros reikalų tarybos nariai. Dar kartą grįžta prie Mykolo Oginskio dvaro žirgyno pastato remonto darbų, gvildentas kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimo įamžinimo klausimas.
Žirgyne – verslas, sportas ir kultūra
Žemaičių dailės muziejaus vadovas Alvidas Bakanauskas susirinkusiuosius trumpai supažindino su esama žirgyno situacija ir planais, kaip ją taisyti.
Pasak direktoriaus, pastatas – avarinės būklės. „Jei nieko nedarysime, žirgyną kitais metais teks uždaryti“, –
pabrėžė jis.
A. Bakanauskas kalbėjo, kad jau pateiktas bendras projektas su latviais ir tikimasi gauti lėšų stogo remontui. Netrukus bus teikiama paraiška ir Kultūros ministerijai. Jei plungiškių ir latvių projektas negautų finansavimo, stogo tvarkymo darbai būtų atliekami iš šios ministerijos skirtų pinigų (apie 0,5 mln. eurų).
Suremontavus stogą, darbai prasidėtų viduje. Pirmiausia ketinama sutvarkyti didžiąją salę ir vakarinę pastato dalį, kurioje numatyta įrengti sandėliavimo patalpas, kolektyvų (sportininkų) persirengimo kambarius ir edukacinių užsiėmimų patalpas. Antrame aukšte – žiūrovų balkoną.
Salė turėtų būti daugiafunkcė – naudojama ne tik kultūros renginiams. „Manome, kad čia nuo gegužės iki spalio galėtų vykti kultūrinė veikla. Taip pat galėtų būti organizuojami įmonių pristatymai. Jaunimas pageidauja masiškesnių koncertų, kas negali vykti kultūros centre“, – vardijo A. Bakanauskas.
Į žirgyną mielai bus priimami verslininkai, užsiimantys tokia veikla, kokia Plungėje galbūt neplėtojama. „Parke nėra kavinės su išėjimu į lauką“, – kaip vieną iš pavyzdžių pateikė muziejaus vadovas.
Rytinėje pastato dalyje, antrame aukšte, galėtų būti kino teatras.
„Dvaras turi tenkinti visų plungiškių poreikius“, – akcentavo A. Bakanauskas.
Menininkui pagerbti – ne tik paminklas
Kitas susitikime aptartas klausimas – kompozitoriaus ir dailininko M. K. Čiurlionio atminimo įamžinimo vieta.
Kaip sakė Žemaičių dailės muziejaus direktorius, po ilgų svarstymų vieta jau parinkta. Kairėje pusėje nuo dvaro rūmų yra tinkamas plotelis, jį reikėtų sutvarkyti. „Mano supratimu, tai neturėtų būti tik paminklo pastatymas. Toje vietoje galėtų vykti vasaros koncertai ir panašiai“, – kalbėjo A. Bakanauskas.
Parinktai vietai nė vienas Kultūros reikalų tarybos narys neprieštaravo. Pritarta ir vasaros koncertų idėjai, juolab kad jie parke vyko ir anksčiau.
M. K. Čiurlionio paminklui sukurti ieškoma skulptorių ar architektų. A. Bakanausko manymu, erdvė bus sutvarkyta ateinančiais metais, o visas menininko atminimo įamžinimas užbaigtas 2018-aisiais.
Kalbėdamas apie vasaros koncertus, muziejaus vadovas užsiminė, kad dažnai kyla problemų su vestuvininkais, kurie parke nori ne tik nusifotografuoti, bet ir vos ne prie rūmų pasistatę staliukus atšvęsti vestuves. „Neuždrauskime jiems atvažiuoti į parką, bet pagalvokime, kaip juos informuoti, kur galima suvalgyti užkandžių, atsigaivinti. Numatykime tokią vietą, ir rūpesčių gal nebekils“, – siūlė Kultūros reikalų tarybos nariai.
Nutarta, kad vasaros koncertai, vaidinimai parke naujuoju sezonu vyks sekmadieniais.
A. Bakanauskas informavo, kad teatralizuotas turizmo sezono atidarymas planuojamas 2017 metų gegužės 27 dieną.
Į parodą atvyks sūnus iš Amerikos
Ir galiausiai Kultūros reikalų taryba turėjo nuspręsti, kaip įamžins Lietuvos ir išeivijos dailininko, kolekcininko, bibliofilo Kazio Varnelio atminimą.
Plungės viešosios bibliotekos vadovė Violeta Skierienė sakė, kad gautas Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos paklausimas dėl K. Varnelio 100-ųjų gimimo metinių minėjimo. „Kalbama apie konferenciją“, – paaiškino direktorė.
Dėl atminimo lentos pakabinimo ant namo Alsėdžiuose, kur gyveno šis menininkas, anot V. Skierienės, kyla keblumų. Mat pastatas priklauso privačiam asmeniui ir jis kategoriškai nesutinka, kad tokia lenta atsirastų.
Alsėdiškiai taip pat planuoja K. Varnelio atminimo renginius, tad svarstyta, kad konferenciją galbūt reikėtų organizuoti Alsėdžiuose, paskui jos dalyviams parodyti išeivijos atstovo namą.
A. Bakanauskas susirinkusiuosius informavo, kad vasario 25-ąją bus atidaryta K. Varnelio darbų paroda. Į šį renginį iš Amerikos atvyks dailininko sūnus.
Taigi beveik viskas išsispręstų savaime: jei pavyktų suderinti su M. Mažvydo biblioteka, konferencija ir paroda vyktų tą pačią dieną dalyvaujant K. Varnelio sūnui.
O oficinos merdėja..