Birželio 29 dieną Plungės rajono savivaldybėje lankėsi neseniai paskirtas žemės ūkio ministras Giedrius Surplys. Ministerijos vadovas – plungiškis, todėl, kaip pats akcentavo apsilankymo metu, „pirmas rimtas jo vizitas turi būti Plungėje“. Į gimtą miestą G. Surplys atsivežė ir komandą: susitikimuose su mūsų krašto ūkininkais dalyvavo Nacionalinės žemės tarnybos, Nacionalinės mokėjimo agentūros, Žemės ūkio ministerijos atstovai. Plungiškiai nepraleido progos ir svečiams pažėrė nemažai klausimų. Pastebėta, kad neretai įvairūs reikalavimai žemę dirbantiems žmonėms prasilenkia su tikrove, pavyzdžiui, kad ir vertindami deklaruojamų pasėlių plotus, ūkininkų teigimu, specialistai vadovaujasi skirtingais žemėlapiais, o kur neatitikimai, ten ir įvairios sankcijos žemdirbiams.
Delegacijos iš Vilniaus vizitas prasidėjo Nacionalinės žemės tarnybos, Savivaldybės administracijos darbuotojų ir mero Audriaus Klišonio susitikimu, kurio tikslas buvo apžiūrėti Plungės jūros pakrantes ir Plungės miesto pramoninę teritoriją.
Po pietų Savivaldybėje surengti susitikimai su vietos žemdirbiais.
Iki į Savivaldybę atvykstant žemės ūkio ministrui G. Surpliui, jos didžiojoje salėje ministerijos atstovas Rimantas Dambrauskas Plungės krašto ūkininkams pristatė melioracijos darbų aktualijas ir perspektyvas. Jis informavo, kad praėjusiais metais trims mūsų rajono asociacijoms buvo patvirtinta parama žemės ūkio vandentvarkos projektams įgyvendinti. Suma – beveik milijonas eurų. Pranešime pabrėžta, kad melioracijai lėšų iš valstybės biudžeto skiriama vis mažiau, taip pat, kad iki 2020 metų pabaigos melioracijos statinių, priklausančių valstybei, neturėtų likti. Priminta, kad pasikeitė ir suteikiamos paramos dalis: dabar pareiškėjai turi finansuoti 20 proc. patiriamų išlaidų.
Šio pranešimo rajono ūkininkai klausėsi ramiai, be pastabų. Salė kaip reikiant atgijo, kai į tribūną stojo Nacionalinės mokėjimo agentūros laikinasis direktorius Vaidas Timinskas. Jis trumpai apžvelgė, kiek paraiškų agentūra sulaukė, kiek jau jų įvertinta, informavo, kaip vyksta suteikiamos paramos administravimas ir pan. Kartu padėkojo ūkininkams, kad jie greitai reaguoja į jų pastabas, į reikalaujamus patikslinimus. V. Timinskas pabrėžė, kad vienas iš agentūros tikslų – atkreipti dėmesį į fiktyvius ūkininkus.
Žemdirbiai aktyviai naudojasi jiems teikiama parama, dalyvauja įvairiose programose, todėl ir pastabų agentūros vadovui turėjo nemažai. Žmonės pyko, kad neretai jie tampa tarpusavyje nesusikalbančių sistemų įkaitais, dėl to nukenčia jų interesai. Štai, pavyzdžiui, „Sodra“ Nacionalinei mokėjimo agentūrai teikia duomenis, kad ūkininkas yra nesumokėjęs visų privalomų įmokų, bet kai šis kreipiasi asmeniškai į „Sodrą“, pasirodo, kad jokios skolos nėra.
Jaunasis ūkininkas Vytautas Buivydas išsakė pastabą dėl dažnai pasitaikančių nesusipratimų deklaruojant pasėlius, kai deklaruojamų plotų žemėlapiai žemdirbių yra pildomi vienokie, o vertinama vadovaujantis kitais. „Sankcijos mums pareina po pusantrų metų. Kaip įrodyti, kad tuo metu, kai deklaravome, ten buvo bala, o esami žemėlapiai to nerodo?“ – dėstė dirbantieji žemę.
V. Timinskas sakė atsižvelgsiantis į visas išsakytas žmonių pastabas, tačiau pažymėjo, jog jų agentūra dirba vadovaudamasi teisės aktais – nieko nepadarys kitaip, nei nurodyta juose. „Atvykite geriau į vietą ir įsitikinkite, ar yra pagrindo mus bausti. Iš nuotraukų vertinti negalima“, – siūlė susirinkusieji. Ūkininkas Marijus Kaktys pridūrė, jog kartais atrodo, kad agentūros teikiamą paramą administruoja žmonės, kurie apie žemės ūkį nelabai ką supranta.
Neilgai trukus salėje sulaukta ir paties žemės ūkio ministro G. Surplio. Kaip visada žemaitiškai su savo kraštiečiais bendraujantis politikas, sveikindamas Plungės rajono žemdirbius, sakė esantis dialogo žmogus, todėl ir su ūkininkais tikisi bendradarbiavimo. „Matant ūkininkų bendruomenes man susidaro įspūdis, kad jūs žinote bėdas, bet kažko laukiate, o juk reikia nedelsti ir nebijoti rašyti, sakyti, kreiptis pagalbos. Nebijokite skųstis“, – ragino ministerijos vadovas.
Svečias teigė, kad per vizitą Plungėje tikisi išgirsti vietos žemdirbių pastabų, pasiūlymų, kuriuos apsvarstys priimant reikalingus sprendimus žemės ūkyje. „Laikausi nuostatos, kad kam važiuoti susitikti su žmonėmis, jei negali padėti išspręsti jų bėdų“, – kalbėjo jis.
G. Surplys trumpai pristatė artimiausius savo veiklos planus. Tarp prioritetų – išsiderėti kuo palankesnes sąlygas Lietuvos ūkininkams dėl Europos Sąjungos lėšų skyrimo. „Atrodo, kova bus sunki“, – neslėpė ministras. Taip pat užsiminė, kokių pokyčių reikėtų šalies žemės ūkio politikoje. Kaip viena iš pastabų – galbūt derėtų keisti esamą nuostatą dėl išmokų už žemę skyrimą, t. y. jas skirti ne tiems, kas yra jos šeimininkai, o tiems, kurie iš tikrųjų ją dirba.
Susitikime paliestas ir šiųmetės sausros klausimas. Ūkininkai nuogąstavo, kad dėl jos jie nebus pajėgūs įvykdyti savo įsipareigojimų, dėl to esą gali sulaukti Nacionalinės mokėjimo agentūros piniginių sankcijų. Svečias patikino, kad jokių baudų ūkininkams neturėtų būti, svarbu, kad visoje šalyje būtų paskelbta ekstremali padėtis dėl sausros. Tačiau reikia nepamiršti vieno – fiksuoti sausros padarytus nuostolius.
Ministras kvietė plungiškius aktyviai kreiptis rūpimais klausimais, atvykti jei ne į kol kas dar Vilniuje esančią ministeriją, tai bent į Kauną: Žemės ūkio rūmuose jis vieną kartą per mėnesį lauks interesantų. Artimiausias jo apsilankymas ten – liepos 9 dieną.
Tą pačią dieną G. Surplys susitiko ir su Nepalankių ūkininkauti žemių naudotojų asociacijos atstovais, apsilankė kai kurių Plungės rajono ūkininkų ūkiuose.
Man rupi kad rugpjutis butu karstas.Dirbu diena nakti emigraves noriu grizes pasideginti.Noriu kad butu iki 30 laipsniu visa menesi.