Vokiečių literatūros klasikas Johannas Wolfgangas von Goethe rašė: „Ar mirties bijosi, ar nebijosi, ji neišvengiamai ateis.“ Tad natūralu, kad kiekvienais metais daugiau ar mažiau vyresnių arba jaunesnių žmonių amžiams užmerkia akis. Skaitytojų dėmesiui – duomenys, kiek Plungės rajono savivaldybės gyventojų 2014-aisiais buvo palydėta į amžinojo poilsio vietą.
Pernai mūsų savivaldybėje užregistruotas 481 mirties atvejis, du žmonės mirė užsienio valstybėse. Į amžinybę iškeliavo daugiau dailiosios lyties atstovių – 244. Vyrų, palikusių šią ašarų pakalnę, užregistruota 237.
Liaudies išmintis byloja, kad mirtis ateina neprašyta kaip vagis ir amžiaus neklausia. Suprantama, kad skaudžiausiai ji smogia pasiimdama vaikus, jaunus žmones, kuriems visas gyvenimas prieš akis. Praėjusiais metais užregistruotos dvi metų nesulaukusių kūdikių mirtys. Neužgydomą žaizdą artimųjų širdyse paliko ir septynmetės žūtis.
Tėvams, broliams, seserims amžiams teko atsisveikinti su 21–30 metų sulaukusiomis dviem moterimis ir vyru.
Dėl klastingos ligos, nelaimingo atsitikimo ar savo noru į amžinybę iškeliavo dešimt 31–40 metų rajono savivaldybės gyventojų. Tiesa, šio amžiaus moterų mirė tik dvi, vyrų buvo keturis kartus daugiau – aštuoni. Daugiau mirusių vyrų ir tarp 41–50 metų sulaukusiųjų – tokių praėjusiais metais užregistruota 22. Moterų – vos šešios.
Liūdna, kai mirtis pasiglemžia ir 51–60 metų sukakusius žmones. Rodos, tuomet gyvenimas pražysta nuostabiausiais žiedais: vaikai užauginti, galima pagyventi dėl savęs, bet gyvybės siūlas ima ir nutrūksta. Taigi 2014-aisiais tokio amžiaus vyrų mirė 37, moterų – 11.
Didėjant metų skaičiui ir mirusiųjų skaičius po truputį kyla aukštyn. Pernai amžinojo poilsio atgulė 19 moterų ir 40 vyrų, sulaukusių 61–70 metų.
„Jei mes gyvename širdyse tų, kurie lieka po mūsų, vadinasi, mes nemirštame“, – rašė škotų poetas Thomas Campbellas. Šios mintys labai tinka nuėjusiesiems ilgą, gražų gyvenimo kelią. Juk jie užaugino savo vaikus, sulaukė vaikaičių, o gal ir provaikaičių. Tad iškeliavusieji anapilin dar ilgai išliks juos mylėjusių žmonių širdyse. 64 moterys ir 61 vyras pasaulį paliko sulaukę 71–80 metų. 54 vyrai amžinojo poilsio atgulė būdami 81–90 metų. Moterų, mirusių tokio amžiaus, buvo du kartus daugiau – net 108.
Pernai anapilin palydėtas 41 ilgaamžis – 28 moterys ir 13 vyrų, sukakusių 91–100 metų. Tiesa, šimtojo gimtadienio sulaukė tik viena moteris. Bet… 2014-aisiais gyvenimo liepsna užgeso 101-erių vyrui ir 102-erių moteriai.
Žvelgiant į praėjusiais metais mirusiųjų amžių, nesunku nuspėti, kad dažniausios mirties priežastys buvo širdies ligos, kraujotakos sistemos sutrikimai. Dėl šių sveikatos bėdų anapilin iškeliavo 174 moterys ir 128 vyrai. 26 dailiosios lyties atstoves ir 49 stipriosios lyties atstovus pasiglemžė įvairios onkologinės ligos. Dėl virškinimo sistemos problemų amžinojo poilsio atgulė 12 moterų ir 7 vyrai, dėl kvėpavimo sistemos ligų – 8 moterys ir dvigubai daugiau vyrų (16).
Skaudžiausia, kai dėl vienokių ar kitokių priežasčių žmonės iš gyvenimo pasitraukia savo noru. Pernai dėl savižudybės ar nelaimingo atsitikimo netekome devynių vyrų ir dviejų moterų. Šešių vyriškių gyvybes nusinešė eismo nelaimės.
2014-aisiais giltinė dažniau sukinėjosi kaimuose. Rajono seniūnijose užregistruoti 245 mirties atvejai, Plungės mieste – 236. Tad žvilgtelėkime, kuri seniūnija labiausiai nukentėjo. Net 44 mirties atvejai užregistruoti Nausodžio seniūnijoje. Amžinojo poilsio atgulė 33 Žemaičių Kalvarijos seniūnijos gyventojai. 30 žmonių neteko ir Babrungo seniūnija. Mažiausiai pernai buvo laidojama Paukštakių seniūnijos gyventojų – 12. Į kapines palydėta 15 Alsėdžių, 16 Žlibinų, po 19 Kulių ir Stalgėnų seniūnijose gyvenusių žmonių. Platelių seniūnijoje nutrūko 28, Šateikių seniūnijoje – 29 žmonių gyvenimai.
Daugiausia netekties skausmo patirta gruodžio mėnesį – užregistruotos net 57 mirtys. Mažiausiai mirties atvejų – 30 – užfiksuota liepą.