
Miškai yra labai svarbūs tiek ekosistemoms, tiek žmonėms, dėl to atsakingas procesas yra miškų supirkimas . Kartu tai puiki investicija: miškų pardavimas gali suteikti nemažą finansinę paramą. Specialistai atkreipia dėmesį, kad 2023-ieji bus ypač palankūs miško pardavimui: suinteresuotos šalys perka miškus brangiai.
Tik kaip parduoti turtą siekiant maksimalios naudos?
Džiugi žinia miško savininkams: medienos supirkimo kaina – viena didžiausių kainų per pastaruosius 10 metų! Tad visi, svarstantys parduoti mišką, turėtų sugluminti: dabar yra labai gera proga. Medienos pramonės atsigavimą ir kainų kilimą lėmė keli skirtingi veiksniai. Pirma – statybų banga ir domėjimasis tvarumu bei ekologija. Štai kodėl mediena statybų pramonėje naudojama intensyviau. Kita kainų augimo priežastis – pjautinės medienos trūkumas tarptautinėje rinkoje. Lietuva čia tikrai turi ką pasiūlyti. Specialistų teigimu, įvairių rūšių medienos supirkimas yra karštas, tačiau ypač akivaizdus beržo ir tuopos supirkimo brangimas. Vertinami ir spygliuočiai – eglės, pušys. Tiesa, nuspėti, kiek truks šis kainų kilimas, nelengva, todėl jei nuspręsite, geriau per ilgai nelaukti.
Jei pavargote nuo pareigų, miškotvarkos ir norite, kad palikimas ar investicijos atsipirktų, dabar tam puikus metas. Jeigu ieškote patikimo šeimininko savo miškui, mielai Jums padės „Taurus miškas“ specialistai.
Į ką atkreipti dėmesį?
Ieškote pirkėjo savo miškui? Puiku: galite lengvai ir greitai parduoti savo mišką. Tačiau reikia atsiminti keletą dalykų. Pirmiausia įvertinkite, už kiek tikitės parduoti turtą. Stebėkite rinką ir, jei nesate tikri, kreipkitės į situaciją išmanantį ekspertą.
Taip pat svarbu žinoti, už ką parduodate savo mišką. Parduodant miško kirtimą reikėtų susitarti dėl kubinio metro (kietmetrio) kainos. Gavus derliaus nuėmimo leidimą, susitarus dėl pageidaujamos kainos, galima sumokėti ir pradėti derliaus nuėmimą. Parduodant mišką su žeme, suradus pirkėją ir susitarus dėl kainos, belieka pateikti prašymą Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) ir pas notarą su pirkėju sudaryti pardavimo sandorį.
Miško pardavimas: nuo ko pradėti?
Pirmas žingsnis priimant sprendimą parduoti mišką – išsiaiškinti miško sklypo kadastro numerį. Kitas etapas – kaina. Pravartu žinoti miškų ir medienos supirkimo kainą bei nustatyti kainą, už kurią parduodate mišką. Tada, žinoma, reikia rasti pirkėją. Surasti pirkėją nėra lengva, jei norite gero pasirinkimo, nes yra šimtai įmonių, norinčių pirkti medieną ir miškus. Kitas žingsnis – preliminari miško pirkimo–pardavimo sutartis, po kurios turite užpildyti pranešimą, kad norite parduoti savo mišką ir pristatyti dokumentus už jūsų mišką atsakingai Valstybinei žemės tarnybai. Pastarasis pirmiausia siūlys kaimynams nupirkti mišką. Jeigu per 30 kalendorinių dienų nei vienas kaimynas nepareiškė susidomėjimo pirkti Jūsų mišką, Jūs važiuosite į notarų biurą patvirtinti sandorį su surastu pirkėju.
Miško ir medienos supirkimo kainos
Viena iš svarbiausių miško pardavėjo užduočių – kainodara. Tai galite padaryti žiūrėdami į rinkos tendencijas arba naudodami elektroninėje erdvėje esančias skaičiuokles. Miško kaina priklauso nuo šių kriterijų: miško ploto, miško amžiaus, vyraujančios medienos rūšies ir nuo to, ar miškas buvo iškirstas ar išretintas. Rąstų pirkimo kaina yra kintama, todėl planuodami pardavimą skirkite laiko duomenų analizei. Šiuo metu brangiausia yra pušis, kartu su eglėmis ir beržais, su drebule kiek žemesnė. Pastaruoju metu šio rąsto kaina pakilo keliais procentais. Rinkitės atsakingai ir svarbiausia, patikėkite savo mišką patikimos rankoms.