
Vasario 2-osios pavakare Plungės kultūros centre atidaryta tautodailininko, mokytojo Viktoro Raibužio ir jo mokinių darbų paroda. Pasidžiaugti iš medžio gimusiais stebuklais susirinko nemažas būrys plungiškių. Kartu paminėtas ir V. Raibužio jubiliejinis gimtadienis.
Kaip sakė Plungės tautodailininkų kuratorė Jolanta Miltenė, paroda skirta ir valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti, tad eksponuojami darbai susiję su šia data. Žiūrovams pristatyti 153 V. Raibužio išugdytų ir vis dar ugdomų jaunųjų meistrų medžio drožiniai. Susirinkusieji galėjo išvysti ir paties jubiliato jaunystėje ir visai neseniai sukurtų kūrinių.
„Viktoras – ryškus Plungės žmogus. Čia ir yra tikroji idėja Lietuvai, kad mūsų šalyje būtų kuo daugiau tokių žmonių. Na, o paroda įspūdinga. Nepamenu, kada kultūros centre buvo šitiek „kalbančio“ medžio. Turite daug gabių mokinių, o jų darbai parodoje – didžiausias įvertinimas mokytojui“, – sveikindamas sukaktuvininką pabrėžė Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis.
Plungės tautodailininkai turi tradiciją kasmet surengti tautodailininkų jubiliatų darbų parodą, tačiau kad meistras pasiryžtų vienas tai daryti, pasitaiko retai. Pasak J. Miltenės, V. Raibužis kūrinius ekspozicijai į kultūros centrą pradėjo vežti gal prieš tris mėnesius. „Sunkiausia, ko gero, buvo ne suvežti drožinius, o surinkti juos iš jau mokyklas baigusių mokinių“, – teigė kuratorė. Trumpai apžvelgdama parodą, J. Miltenė atkreipė lankytojų dėmesį, kad jie nepraeitų pro rankšluostines. Viena iš jų – jubiliato senelio daryta dar 1914 metais.
Suprantama, jubiliejus be draugų, kolegų ir gerbėjų sveikinimų neįsivaizduojamas. Tad V. Raibužį pasveikino ir sėkmės toliau ugdant jaunus žmones, kurie garsintų Plungę ir Lietuvą savo darbais, palinkėjo Seimo nariai Andriejus Stančikas ir Jurgis Razma. Plungės „Babrungo“ pagrindinės ir Technologijų ir verslo mokyklų, „Saulės“ gimnazijos atstovai sukaktuvininkui taip pat negailėjo gražių žodžių. „Kad nemažėtų pasekėjų, kad parodos būtų didesnės, sveikatos ir daug garsių pavardžių“, –
linkėjo kolegos.
Kaip minėjo J. Miltenė, V. Raibužis į Tautodailininkų sąjungos gretas įsiliejo 2009 metais. 2011-aisiais jam suteiktas tautinio paveldo produktų sertifikatas (rankšluostinės, prieverpstės, druskinės, dubenys). Praėjusių metų pabaigoje įteiktas Etninės kultūros tarybos padėkos raštas už senųjų meistrystės, drožybos ir baldininkystės amatų puoselėjimą.
Galiausiai atėjo
metas žodį tarti ir pačiam jubiliatui. Kaip sakė V. Raibužis, patriotiškumo jausmas jam buvo įskiepytas dar vaikystėje. Mat jo senelis Vladas Raibužis buvo 1918 metų Lietuvos kariuomenės savanoris. O tėvas Justinas dirbdamas visada dainuodavo. „Kiek pamenu, dažniausiai tai būdavo: „Viens, du, trys, graži Lietuva, kaip gėlelė žydi visada“, – prisiminė parodos autorius. Atmintyje sukaktuvininkui išliko ir 1975-ieji, kai tėvas su broliu Pakutuvėnų bažnyčiai gamino langus. Dar vienas žmogus, įskiepijęs patriotiškus jausmus, – lietuviško ritinio treneris, kuris labai džiaugėsi žemaičiais ir sakydavo: „Žemaičius mūsų valdovai kelis kartus buvo atidavę, padovanoję, bet jie vis tiek išliko. Jei žemaičiai nebūtų atsilaikę, ko gero, nebūtų ir Lietuvos.“ Tad ir savo mokiniams V. Raibužis stengiasi įskiepyti patriotiškumo jausmą, kad gimtinė visada turi būti svarbi.
„Tėvukas ragindavo, kad būčiau mokytojas. Didžiuojuosi juo būdamas. Man jau dabar mokytojo profesija – prestižinė“, – susirinkusiesiems tvirtino jubiliatas.
Kaip minėta, parodai pristatyti 153 darbai. Didžioji jų dalis – V. Raibužio mokinių. Tad susirinkusiesiems rūpėjo, kaip šiais laikais mokytojas sugeba sudominti vaikus drožyba. „Jei nebūtų parodos-konkurso „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“, abejoju, ar būtų tiek susidomėjusiųjų“, – buvo atviras pedagogas. Beje, jo mokiniai šiame konkurse dalyvauja jau dvylika metų. Šešis kartus laimėtas laureato vardas (Edita Motužytė, Džordana Saudargaitė, Mindaugas Lukošius, Vilius Siginevičius, Valdas Bartkus, Aurimas Jurgaitis). Tad nenuostabu, jog noras laimėti ir skatina siekti dar geresnių rezultatų. Šiais metais vyksiančioje dainų šventėje V. Raibužis su keliais mokiniais pristatys drožybos amatą ir atstovaus Žemaitijai.
Tie, kurie nespėjo į parodos atidarymą, ja galės pasidžiaugti dar visą vasario mėnesį.
Sunku patikėti, jog tai mokinių darbai. Iš kur tiek talentingo jaunimo tokiame nedideliame mieste? Labai džiugu, kad mokytojas sugeba sudominti tikrai ne itin populiariu ir tradiciniu amatu. Panašu, jog reikia įrengti meno geleriją, kurioje tokie darbai būtų eksponuojami, o galbūt ir pradavinėjami nuolat. Ar kokį kampelį su stendais https://artimart.lt/baldu-gamyba/parodu-baldai-ir-iranga kad ir kultūros centre, juk menui prijaučiantys žmonės lankosi įvairiuose renginiuose ir manau mielai pasidairytų po renginio laukdami, kada sumažės eilė prie drabužinės.