Praėjusį ketvirtadienį, prieš koncertą Plungės kultūros centre, Valstybinio Vilniaus kvarteto muzikantai priėmė kvietimą užsukti į „Ryto“ pagrindinę mokyklą ir susitikti su vyresniųjų klasių moksleiviais. Į neįprastą, bet labai įdomią ir naudingą muzikos pamoką susirinko apie du šimtus jaunuolių.
Violončele kvartete grojantis Lietuvos muzikos akademijos profesorius Augustinas Vasiliauskas susitikimą su moksleiviais pradėjo nuo kompozitoriaus M. K. Čiurlionio žodžių, jog muzika yra sielos kalba. Na, o rimtoji muzika yra būtent tokia, kurios klausytis reikia visa savo esybe.
Kaip moksleiviams pasakojo profesorius, pirmojo kvarteto įkūrėjas buvo austrų kompozitorius Francas Josefas Haidnas. Tai buvo daugiau nei prieš du šimtmečius. Dirbdamas pas vieną grafą, F. J. Haidnas gavo užduotį sugalvoti, kuo paįvairinti vakarus, pralinksminti svečius. Tuomet kompozitorius ir sumanė, kad tam geriausiai tiktų muzikavimas keturiais styginiais instrumentais: dviem smuikais, altu ir violončele.
„Na, o dabar, praėjus šimtmečiams, mes savo klausytojams stengiamės perteikti tų, praeityje gyvenusių, didžių žmonių – kompozitorių – mintis ir dvasią. Mūsų tikslas – suteikti vidinio džiaugsmo, praturtinti sielas“, – kalbėjo A. Vasiliauskas.
„O ką jūs žinote apie rimtąją, klasikinę, kamerinę muziką? Ar klausotės jos? O ar žinote, kad, pavyzdžiui, mano violončelės smičius yra padarytas iš arklio uodegos ašutų?“ – su jaunimu smagiai bendravo muzikantas.
Kvarteto muzikantai – smuiku grojanti profesorė Audronė Vainiūnaitė, antruoju smuiku griežiantis Artūras Šilalė, altu grojantis Girdutis Jakaitis ir violončelininkas A. Vasiliauskas – bendravimą su moksleiviais paįvairindavo gyva muzika. Grojo vokiečių kompozitoriaus Roberto Šumano kūrinius. Kodėl būtent Šumanas? Pasak A. Vasiliausko, todėl, kad šiemet muzikantai būtent šiam kompozitoriui atiduoda duoklę. Mat minimos jo gimimo 200-osios metinės.
Moksleivius domino, ar sunkus muzikantų gyvenimas, o gal – labai lengvas: vien muzikavimas, koncertai, gastrolės. Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje dirbančio A. Šilalės teigimu, muzikanto darbas panašus į sportininko. Juk jei, būdamas krepšininku, nesitreniruosi, tai ir varžybų nelaimėsi. Taip pat ir muzikantui – nerepetuosi, pirštai sustings ir nebepagrosi taip gerai, kaip turėtum. Taigi svarbiausia – repeticijos, trunkančios po keletą valandų kasdien. Tiesa, tiek repetuoja ir profesionalai muzikantai, ir pradedantieji, lankantys, pavyzdžiui, Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą.
Žinoma, ir koncertų bei gastrolių netrūksta. Valstybinis Vilniaus kvartetas, kuris mini savo veiklos 45-metį, yra aplankęs apie 50 pasaulio šalių, kasmet surengia 80 koncertų Lietuvoje ir užsienyje. Savo krašto muzikinę kultūrą lietuviai garsina tarptautiniuose festivaliuose ir kituose prestižiniuose renginiuose. Ansamblis savo klausytojams kasmet pateikia naujų partitūrų. Repertuare – ne tik užsienio, bet ir apie 100 Lietuvos kompozitorių kūrinių. Būtent Valstybinis Vilniaus kvartetas pirmasis Lietuvoje atgaivino ir atliko visus M. K. Čiurlionio kvartetinius kūrinius.
Koncertai, gastrolės, kaip sakė muzikantai, taip pat nėra pramoga. Tai sunkus darbas, reikalaujantis ne tik talento, bet ir fizinio pasirengimo. „Dvi valandas trunkantis koncertas pareikalauja tiek jėgų, kad net smokingas nuo prakaito šlapias būna“, – sakė A. Šilalė.
Tuos, kurie į rimtąją muziką kol kas žiūri skeptiškai, muzikantai nuramino – tikrai ateis laikas, kai norėsis ne tik roko ar popso, bet ir klasikinės muzikos, leidžiančios pasinerti į mintis ir ramybę, pasiklausyti. Iki to tiesiog reikia priaugti.