![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Liepos 6–9 dienomis Vilniuje vyko 8-oji Lietuvos moksleivių dainų šventė „Tu mums viena“. Kaip ir kaskart, į sostinę važiavo apie 500 šokančių, dainuojančių ir muzikuojančių Plungės rajono mokinių. Kolektyvų pasirodymus per televiziją žiūrėję mūsų krašto žmonės išgirdo ir jiems puikiai žinomų plungiškių pavardes. Pagrindiniai šios šventės renginiai – Dainų diena Vingio parke, Šokių diena „Siemens“ arenoje ir Ansamblių vakaras Kalnų parke.
Dalyviai ir koncertai
Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklai atstovavo pučiamųjų instrumentų orkestras su šokėjų grupe (vadovai Artūras Urniežius ir Aida Brazdeikienė), jaunių choras (vadovė Irena Bakanauskienė) ir akordeonistų orkestras (vadovė Ligita Veniulienė).
Liepos 6-ąją, Dainų dieną, Vingio parke skambėjo profesionaliai paruošta bendra 246 chorų ir 50 orkestrų programa. Pasirodė pajėgiausi šalies vaikų ir jaunimo kolektyvai.
Dainų dienos repertuaras – įvairus ir sudėtingas. Buvo galima išgirsti ir jaunimo mėgstamos muzikos, ir gražaus lietuvių folkloro, ir chorinės dainos klasikos perlų. Taip pat skambėjo visų penkių Lietuvos etnografinių regionų dainos. Kiekvieną regioną savo tarme pristatė jaunieji atlikėjai. Į susirinkusiuosius žemaitiškai kreipėsi Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos mokinė Livija Šiaudvirtaitė ir Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos mokinys Marijus Kajus Stanys.
Chorinę muziką keitė vario skambesys. Pučiamųjų orkestrai atliko keturis bendrus kūrinius. Būti vienu iš keturių vyriausiųjų dirigentų ir padiriguoti Jaroslavo Cechanovičiaus „Eni beni…“ teko garbė Mykolo Oginskio meno mokyklos mokytojui metodininkui A. Urniežiui.
21 valandą Lietuvos laiku koncertas buvo trumpam sustabdytas, kad šventės dalyviai ir žiūrovai kartu su viso pasaulio lietuviais galėtų sugiedoti „Tautišką giesmę“.
Liepos 7-ąją vilniečiai turėjo galimybę miesto erdvėse išvysti geriausių kolektyvų pasirodymus. Gausūs aplodismentai lydėjo Mykolo Oginskio meno mokyklos pučiamųjų orkestro koncertą Rotušės aikštėje. Vėliau Šv. Jonų bažnyčioje skambėjo įspūdinga 40 akordeonistų orkestrų drauge paruošta programa „Akordeonų šėlsmas“. Koncerte dalyvavo daugiau nei 300 moksleivių iš visų Lietuvos regionų. Plungės meno mokyklai atstovavo dvylika akordeonistų. Vieną kūrinį – Curto Macho „Akordeonistų maršą“ dirigavo šios ugdymo įstaigos vyr. mokytoja L. Veniulienė.
Šią šventės dieną užbaigė pajėgiausių chorų koncertas Šv. Kotrynos bažnyčioje.
Be Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos kolektyvų, Moksleivių dainų šventėje dalyvavo Platelių meno mokyklos jaunių choras (vadovės Zita Vasauskienė ir Julija Kačinauskienė), tos pačios mokyklos pučiamųjų orkestras ir jo choreografinė grupė (vadovai Virginijus Valančius, Roma Kasteckaitė, Sandra Jazdauskienė), Plungės „Saulės“ gimnazijos mišrus choras (vadovė Elena Klimienė), Plungės kultūros centro pučiamųjų orkestro choreografinė grupė (vadovė Edita Rimeikytė), vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių ansamblis „Žirginėliai“ (vadovės Sonata Kazlauskytė ir Eglė Norkevičiūtė-Novoruckienė), vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studija „Mažasis suvartukas“ (vadovės Ilona Baltikauskaitė ir Justė Tulickienė), Eglės baleto studija (vadovė E. Norkevičiūtė-Novoruckienė).
Vadovų komentarai
Šokių dienos viena iš vyriausiųjų baletmeisterių buvo I. Baltikauskaitė, Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studijos „Mažasis suvartukas“ vadovė. Paprašėme gerb. Ilonos atsakyti į kelis klausimus.
– Ši Moksleivių dainų šventė Jums kaip vyriausiajai baletmeisterei – antroji. Palyginkite praėjusią ir dabartinę šventes. Kaip vertinate tai, kad šokami ne tik tautiniai, bet ir šiuolaikiniai, sportiniai šokiai?
– Labai daug kuo šventės ir nesiskyrė – jau ir 2012-aisiais buvo šiuolaikinių, gatvės, klasikinių, tautinių šokių. Tik į šią buvo įtraukta sportinių šokių, nors, mano nuomone, tai labiau sportas nei menas, bet viskas buvo gražu – jie suteikė kitų spalvų. Aš už tai, kad Moksleivių dainų šventė skirtųsi nuo Lietuvos dainų šventės, juk mokyklose vyksta įvairūs užsiėmimai, jaunimas visur dalyvauja. Šioje šventėje buvo pasitelkta režisieriaus pagalba, tad buvo daug šou elementų, kurie sustiprino ir papildė šokius, šviesos efektų ir 3D. Be galo gera orkestruotė, gera muzika skambėjo. Tik tuo šiemetinė šventė ir skyrėsi nuo praeitos.
– Kiek „Mažojo suvartuko“ narių vyko į Vilnių? Kas buvo sunkiausia ruošiantis šventei ir dalyvaujant joje?
– Dalyvavo 160 „suvartukiečių“. Man visos šventės pasiruošimu vienodos, visur reikia parengti repertuarą, o mes buvome pirmame plane, nes kolektyvas geras, tad ir atsakomybė didesnė.
– Ko gero, ruošimasis kitai Moksleivių dainų šventei prasidės jau šiemet?
– Moksleivių dainų šventės vyksta kas ketveri metai, tad ruoštis pradėsime po dvejų metų. Nuo rudens visi ruošis Pasaulio lietuvių dainų šventei. Tačiau man kaip vyriausiajai baletmeisterei tai buvo paskutinė šventė (2003, 2007, 2009, 2012, 2014, 2016 m.). Reikia, kad jaunimas realizuotų save. Jau ir šioje šventėje buvo daugiau kaip pusė jaunų žmonių, kurie dirbo pirmą kartą.
– Kodėl priėmėte tokį sprendimą?
– Užtenka. Per didelė kaina. Juk niekas nemato to darbo, kurį tenka nuveikti. To nebeatperka ir vaikų šypsenos, ir didžiulis virpulys… Sveikata ir gyvenimas sako „stop“. Net bijau pagalvoti, jei jau rugsėjo mėnesį vėl reikėtų ruoštis seminarui ir dalyvauti kūrybinėje 2018 metų grupėje. Ne… Penkiolika metų atiduota tam…
– Kokie planai savam kolektyvui?
– Rudenį vyks Lietuvos vaikų ir moksleivių tautinių šokių konkursas „Aguonėlė“, tad suku galvą, kokią programą ruošti, kokius šokius šokti, kokiuose festivaliuose dalyvauti ir kt. Darbo per akis.
Smagu, kai per televiziją išgirsti pavardes tų žmonių, kurie jaunąją kartą ugdo nedideliuose miestuose. Moksleivių dainų šventės Dainų dieną penkiasdešimčiai pučiamųjų orkestrų, atliekančių vieną kūrinį, dirigavo Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos mokytojas metodininkas A. Urniežius. Tad keli klausimai ir jam.
– Kelintą kartą su Mykolo Oginskio meno mokyklos pučiamųjų orkestru vykote į Moksleivių dainų šventę?
– Nuo 2001-ųjų, kai pradėjau vadovauti orkestrui, dalyvavau visose moksleivių ir suaugusiųjų dainų šventėse.
– Keliose yra tekę būti vyriausiuoju dirigentu? Kada tai buvo anksčiau, kuo išskirtinė ši šventė?
– Tai antra dainų šventė, kurioje teko diriguoti orkestrams. Dirigavau moksleivių šventėje 2012 metais. Džiugu, kad orkestrų lygis kyla. Nuo mokinių pasiruošimo labai priklauso jų dėmesys ir gebėjimas sekti dirigentą. Šioje šventėje, palyginus su praėjusia, diriguodamas pajutau daugiau malonumo, buvo lengviau suvaldyti orkestrus.
– Koks jausmas atsistoti prieš penkiasdešimt visai nepažįstamų ar mažai pažįstamų kolektyvų?
– Antrąjį kartą jutau didesnį pasitikėjimą savimi, tačiau jausmas buvo toks pat įspūdingas, kai pasisekė suvaldyti tokį skaičių muzikantų, kad darniai atliktų bendrą kūrinį. Džiugu, kai sekasi įgyvendinti savo kūrinio interpretaciją.
– Ar iš anksto žinojote, kad šventėje teks diriguoti? Kiek laiko turėjote tam pasiruošti?
– Taip, kūrinį žinojau maždaug prieš du su puse mėnesio. Pasiruošti laiko buvo pakankamai. Dirigentai buvo atrinkti pagal jų kolektyvų pasiekimus. Iš 50 orkestrų vadovų dirigavo tik keturi.
– Apie Jūsų vadovaujamo orkestro pasiekimus, gastroles „Plungės“ skaitytojai puikiai žino. Kokie artimiausi planai?
– Orkestrantai savaitėlę pailsėjo, tad vėl kibsime į darbą. Savo sugebėjimus parodysime liepos pabaigoje vyksiančioje Jūros šventėje Klaipėdoje.
Ilgai laukta Moksleivių dainų šventė baigėsi dalyviams ir žiūrovams palikdama puikius bendrystės įspūdžius, tarsi sakydama, kad turime dar nuoširdžiau išmokti džiaugtis savo vaikų ir vadovų pasiekimais, jų darniu darbu ir muzikos tradicijų puoselėjimu.