„Plungė“ turi tradiciją: pasibaigus vieniems metams ir prasidedant kitiems, perverčiame laikraščių puslapius ir susumuojame, ką tokio per praėjusiuosius nuveikėme. Tos „buhalterijos“ rezultatas – trumpam atgaivinti metų įvykiai, kurie lyg spalvoti muilo burbulai iš pradžių buvo dideli ir reikšmingi, o netrukus susproginėjo užmarštyje. Tad primename jums, kas 2014-aisiais įvyko: apie laimes ir nelaimes, sensacijas, kuriozus ir intrigas, nepamiršome ir asmenybių, kurios anais metais žibėjo išmintimi, darbštumu, šmaikštumu ar, atvirkščiai, kitus pranoko savo kvailumu, išsišokimais. Tad – skaitykite.
Metų politinis driokstelėjimas
Klibino klibino, kaitino kaitino, kol pagaliau bumbt! – ir susprogdino. Taip, ko gero, galėtume apibūdinti Plungės rajono savivaldybės tarybos opozicijos kruopščiai kurptą, ilgai brandintą ir rugpjūčio 14-ąją pagaliau įvykdytą vietos valdžios perversmą. Liberalai, savo pusėn pervilioję didesnę dalį tarybos narių, suformavo naują valdančiąją daugumą ir iš postų išvertė merą Albiną Klimą, Savivaldybės administracijos direktorę Astą Beierle Eigirdienę ir jos pavaduotoją Dainą Martišienę, kuri, beje, netrukus tapo mero patarėja. Į jų kėdes likusiam pusmečiui iki rinkimų klestelėjo atitinkamai Audrius Klišonis, Albertas Krauleidis ir Česlovas Kerpauskas.
Metų gudrutis
Politinio perversmo bomba, „ištaškiusi“ tris svarbiausias Savivaldybės valdžios kėdes, nė menkiausia skeveldra nepalietė vicemero posto. Apsukrusis Mindaugas Jurčius, kaip iki perversmo, taip ir po jo, išliko mero pavaduotojo kėdėje. Mat spėjo laiku nuo vienos daugumos persimesti pas kitą. Taigi ne tik gudrus, bet dar ir įžvalgus.
Metų „tuoktuvės“
2014 metų vasario 7-oji – ta diena, kai Plungės liberalcentristai „ištekėjo“ už Liberalų sąjūdžio Plungės skyriaus. Šias plungiškių politikų jungtuves palaimino pats Liberalų sąjūdžio vadas Eligijus Masiulis. „Santuoka“ buvo vaisinga – jau po pusmečio iš jos gimė valdžios perversmas. Beje, gegužės mėnesį pastarosios partijos nariais tapo ir Rietavo liberalcentristai.
Metų neįvykusios „tuoktuvės“
Įžengę į valdžią, Liberalų sąjūdžio plungiškiai nariai su meru A. Klišoniu priešakyje iškart ėmėsi piršlio vaidmens – iš kelių kartų bandyta „sužieduoti“ dvi socialines įstaigas – Trumpalaikės globos centrą (vadovas Gintaras Armalis)prijungti prie Socialinių paslaugų centro (direktorė Odeta Misiūnienė). Kadangi įstaigos didelės meilės viena kitai nejautė (tiesa, Socialinių paslaugų centras jungtuvėms pernelyg nesipriešino), o ir Savivaldybės tarybos dauguma buvo prieš jų susijungimą, tai savo skudurų krūvon taip ir nesumetė. Po dviejų nesėkmingų bandymų supiršti šiuo metu įstaigos laimingai gyvena atskirai.
Metų susipratėlis
Šią nominaciją skiriame buvusiam Šateikių seniūnijos vadovui Gražvydui Pauliui. Jis, gana ilgai ir nuobodžiai „piliavotas“ už įvairiausius „griekus“, gegužės mėnesį pagaliau susiprato atsisakyti seniūno pareigų. Kalbama, kad G. Pauliui apsispręsti padėjo kvietimas „ant kilimėlio“ pas tuometinę Savivaldybės administracijos direktorę Astą Beierle Eigirdienę.
Metų aštrialiežuvis
Atrodo, šios garbingos pozicijos niekam užleisti nelinkęs Savivaldybės tarybos narys Robertas Endrikas. Ko jau ko, o šmaikštumo ir tiesmukumo kiti politikai jam tik pavydėti gali. Aštrialiežuviu jį titulavome pernai, šios pereinamosios nominacijos neatimsime iš jo ir šiemet. Na, o taikliausiu jo pasakymu išrinkome šį: „Armalis jau kelerius metus kelia bangas. Jis nori plėsti veiklą, bet tam reikia, kad Savivaldybė nupirktų šalia esantį pastatą. O norint jį nupirkti reikia parduoti kitą – esantį Vytauto gatvėje, bet tame pastate įsikūrusi redakcija, ir visi žino, kam tas laikraštis priklauso. Taigi nebus Armalio, nebus ir grėsmės mero laikraščiui.“ Tokią karčią tiesą R. Endrikas išrėžė, kai Savivaldybės taryba sprendė Trumpalaikės globos centro, kuriam vadovauja G. Armalis, prijungimo prie Socialinių paslaugų centro klausimą.
Metų dežavu
Nors valdžios vis keičiasi (tai po rinkimų, tai po perversmų), bet vienas dalykas, kaip pastebėjome, lieka labai stabilus – kad ir kokios spalvos politinei srovei atstovautų valdžios vyrai ar moterys, visi jie labai trokšta komandiruočių į užsienį. Lyg koks dežavu: 2013-aisiais į Krasnogorską veržėsi tuometinis meras A. Klimas (tačiau jam koją pakišo opozicija), o 2014-aisiais ton pačion pusėn „bures“ nukreipė A. Klišonis. Beje, pastarasis, buvusią valdžią itin pliekęs už dažnas komandiruotes, kelione į užsienį buvo pamalonintas pačią pirmąją savo darbo dieną – Savivaldybės taryba jį delegavo į Golub Dobžyną (Lenkija), kiek vėliau meras ir minėtąjį Krasnogorską aplankė.
Metų (ne)nuvažiavęs traukinys
Spalį Rietave lankėsi Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė. Aptartas itin svarbus reikalas – kunigaikščio Mykolo Kleopo Oginskio 250-ųjų gimimo metinių minėjimo programa, kuri, 2015 metais apkeliavusi kelias užsienio valstybes, grandioziniu renginiu baigsis minėtajame mieste. O kaip Plungė? Juk čia Oginskiai taip pat neišdildomus pėdsakus palikę. Kadangi programa jau buvo paruošta ir atrodė, jog plungiškiai į šį „traukinį“ bus pavėlavę, bet paskutinės minutės bilietą dar pavyko pačiupti. Paviję tolstantį „vagoną“, jie programos rengėjams spėjo įsiūlyti du renginius: Žemaičių dailės muziejaus atidarymo po restauracijos iškilmes ir jubiliejinį, 10-ąjį, Mykolo Oginskio festivalį.
Metų piktdžiuga
Oi, kaip piktdžiugavo Savivaldybės tarybos valdantieji, viename posėdyje pakišę riebią kiaulę opozicijai. Mat, pasikeitus valdžiai, reikėjo keisti ir Etikos komisijos sudėtį bei jos pirmininką. Opozicija šiame poste jau matė A. Beierle Eigirdienę, bet… tarybos posėdyje lyg Pilypas iš kanapių išlindo dar vienas norintysis vadovauti komisijai – savo kandidatūrą pasiūlęs ir tik pats už save pasirašęs A. Klimas. Nors opozicija rinkosi A. Beierle Eigirdienę, tačiau mažumos balsas į dangų juk neina. Na, o valdantieji, gavę galimybę papikdžiugauti, ja ir pasinaudojo – lyg pasityčiodami balsavo už A. Klimą.
Metų teritorija
2014-ųjų birželį mus pasiekė džiugi žinia: Plungės miestas pripažintas tiksline teritorija, kuriai Vidaus reikalų ministerija žada skirti 32 milijonus litų. Dabar valdžia vis planuoja, planuoja, ką už tuos pinigus reikėtų nuveikti. Planai – didžiuliai, projektai – grandioziniai! Tik jiems įgyvendinti prie tų 32 ne šešių, o septynių nuliukų reikėtų. Deja, jų – tik šeši…
Metų įžymieji
Ko gero, didžiausią garsą apie Plungę pernai paskleidė ir patys pasauliniu mastu išgarsėjo Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Saula“ aktoriukai, kuriems vadovauja Sigita ir Romas Matuliai. Mat šis kolektyvas liepos pabaigoje–rugpjūčio pradžioje Lietuvai atstovavo vaikų teatrų forume-festivalyje Vokietijoje. „Sauliečiai“ geriausiais mūsų šalyje pripažinti ir į tarptautinį festivalį deleguoti jau trečiąjį kartą. Na, kuo ne įžymybės?
Metų monopolininkas
Plungėje – dveji gedulo namai, tačiau nuo kovo mėnesio abeji jie – vienose rankose. Įsigijęs Irenos Venskuvienės gamybinę-komercinę įmonę „Klevas“, šio „biznio“ monopolininku tapo Petras Beinoras. Taigi kur velionį bešarvotum – Minijos ar A. Jucio gatvėje, – vis tiek bus pas tą patį Petrą.
Metų „okupantai“
2014-ųjų pradžioje buvo diena, kai plungiškiai „okupavo“ Vilnių. Į Plungiškių draugijos suorganizuotą pasibuvimą susirinko apie 1 000 mūsų kraštiečių. Vieni autobusais iš Plungės į sostinę vyko, kiti – neabejingi gimtajam miestui – iš paties Vilniaus, Kauno ir kitų didmiesčių į „Siemens“ areną sugužėjo. Tikrai netrūko tada žemaitiškų „pasėrokavėmu“, linksmybių ir vaišių!
Dar vieną „desantą“ Plungė į Vilnių metė liepos mėnesį – sostinėje surengtoje Dainų šventėje dalyvavo daugiau nei 700 plungiškių. Ir mūsų miesto delegacija, kaip teko girdėti, buvo viena masiškiausių.
Metų stažas
Rugpjūtį sukako 65-eri, kai Platelių seniūnijos Stirbaičių kaimo gyventojai žymūs tautodailininkai Regina ir Justinas Jonušai sumainė aukso žiedus. Va, čia tai meilė su pavyzdiniu stažu.
Metų jubiliejai
Na, nepasikuklinsime ir jubiliejumi Nr. 1 pavadinsime laikraščio „Plungė“ 20-metį. Taigi su jumis, mieli skaitytojai, skaičiuojame jau 21-uosius savo sėkmingo gyvavimo metus.
Be „Plungės“, gražias sukaktis šventė ir kiti: Žemaitijos kolegija – pirmosios Lietuvoje žemės ūkio mokyklos 155-metį, dailininkų grupė „3+“ – 10-metį, vaikų ir jaunimo tautinių šokių ansamblis „Žirginėliai“ – 30-metį, Plungės ROTARY klubas – 20-metį, Akademiko Adolfo Jucio pagrindinė mokykla – 95-metį, Simono Daukanto bibliofilų klubas – 30-metį, Rietavo kultūros centras – 65-metį, Sporto mokykla (dabar – Sporto ir rekreacijos centras) – 50-metį… Žinoma, švenčiančiųjų jubiliejus buvo ir daugiau. Tie, kurių nepaminėjome, tikimės, nesipiktins. 🙂
Metų sidabriniai…
Tai tautodailininko Viktoro Raibužio mokiniai Aurimas Jurgutis ir Valdas Bartkus, kurie gegužės mėnesį Panevėžyje organizuotoje Lietuvos moksleivių liaudies dailės parodoje-konkurse užėmė pirmąsias vietas ir grįžo vežini „Sidabro vainikėliais“.
…ir Metų auksiniai berniukai
Na, o šią nominaciją paskirsime buvusiems „Saulės“ gimnazijos auklėtiniams Gyčiui Vaičekauskui ir Eimantui Bekėžai, iš valstybinių brandos egzaminų gavusiems po du šimtukus!
Antrąją Metų auksinių berniukų nominaciją skiriame taip pat „Saulės“ gimnazijos ugdytiniams – grupei „Džentelmenai“, kuri tarptautiniame jaunimo muzikos grupių festivalyje Krasnogorske tarp 40 kolektyvų „nuskynė“ pirmąją vietą.