Rugsėjo 2–12 dienomis Plungės kultūros centro teatras „Saula“ ir jo režisieriai Sigita ir Romas Matuliai buvo išvykę į Italiją, į Kampanijos regioną, kur dalyvavo net keliuose renginiuose – programos „Erasmus+“ projekte „Vanduo yra gyvenimas“, 28-ajame prestižiniame tarptautiniame teatrų festivalyje-konkurse „Sele teatro fest“ ir tarptautiniame Italijos teatrų sąjungos ir Oliveta Sitra miesto savivaldybės meno premijų konkurse „Premio Sele D’Oro Mezzogiorno“. Visur plungiškius lydėjo didžiulė sėkmė.
Kaip pasakojo R. Matulis, dar iki išvykimo į Italiją „Saulos“ aktoriai ir režisieriai intensyviai ruošėsi laukiančiam kūrybiniam darbui. Mat nuvykus ten, su tarptautine teatro trupe reikėjo pastatyti spektaklį, na, o namuose buvo sukurti tik jo „rėmai“. „Buvo baisoka, nes spektaklį reikėjo kurti dešimčiai žmonių (tiek aktorių vyko į Italiją – aut. past.). O mes pripratę statyti didelei grupei. Be to, nežinojome, su kokių šalių aktoriais turėsime dirbti, kokie jų gebėjimai“, – pasakojo teatro vadovas. Atvykus paaiškėjo, jog bendrą spektaklį statys jaunieji aktoriai iš Lietuvos, Rumunijos, Italijos ir Latvijos. Be to, kad plungiškiai vedė teatro laboratorijas, dalijosi teatro technikomis, džiaugėsi nuostabia gamta, jie dar dalyvavo ir konkursinėse programose, surengė Lietuvos ir Plungės pristatymą.
„Tam ruošėmės visą vasarą. Tai buvo ir tekstiniai, ir vizualiniai pristatymai. Mes ir dainavom, ir šokom, ir žaidimus žaidėm, ir kitus to mokėm. Vežėm lietuviško šokolado, saldainių. Buvo malonu sulaukti gerų atsiliepimų – kad Lietuvą tikrai verta aplankyti, juolab kad ten toks skanus šokoladas“, – įspūdžiais dalijosi R. Matulis.
Kaip ir minėta, „Saula“ dalyvavo ir įvairiose konkursinėse programose. Italijoje vykstančiame tarptautiniame teatrų festivalyje „Sele teatro fest“, be plungiškių, dalyvavo teatro kolektyvai iš Italijos, Portugalijos, Korėjos, Rumunijos, Sakartvelo, Latvijos ir Baltarusijos. Spektaklius stebėjo tarptautinė ekspertų grupė, kuri vertino juos įvairiose kategorijose. Svarbų vaidmenį atliko ir žiūrovai: jie spektaklius galėjo žiūrėti gyvai ar stebėti tiesioginę transliaciją internetu ir atiduoti savo balsus už labiausiai patikusį darbą. „Saula“ parodė naujausią savo spektaklį „Nereikalingi“.
Galima drąsiai sakyti, kad „Saula“ susišlavė visus svariausius įvertinimus. Plungiškiams – geriausiam teatrui tarptautiniu kontekstu – skirtas prestižinis apdovanojimas „Premio Sele D’Oro Mezzogiorno“. „Saulai“ buvo įteikti ir dar du pagrindiniai tarptautinio festivalio apdovanojimai: tarptautinio teatrų festivalio ekspertų žiuri teatro „Saula“ spektaklį „Nereikalingi“ pripažino geriausiu festivalio spektakliu; trečias pagrindinis apdovanojimas – žiūrovų simpatijų prizas. Už „Saulą“ ir jų parodytą spektaklį internetu balsavo absoliuti dauguma žiūrovų. Apdovanojimus režisieriams iškilmingos ceremonijos metu įteikė Italijos teatrų sąjungos prezidentas Oracio Picella.
„Patys sau pavydim, – paklaustas apie jausmus pelnius tiek apdovanojimų sakė R. Matulis. – Labiausiai nustebino, kad Italijos teatrų sąjungos ir miesto premija, kurią jie skiria įvairiems veikėjams už atliktus didelius darbus, skyrė mūsų kolektyvui. Labai svarbu ir žiūrovų simpatijos, jų sveikinimai, plojimai – šimtas nusilenkimų jiems. Lietuvoje, kai atvažiuoji į kokį konkursą, galimai būna susiformavusios kažkokios nuostatos, kažkokios simpatijos, o čia, kai nuvažiuoji kur tavęs niekas nežino, kur esi niekas, gautas įvertinimas – tikras. Supranti, kad čia nesužaidė simpatijos, o buvai įvertintas už savo darbą.“
Pasak teatro vadovo, ekspertų įvertinimas – malonus, tačiau daug malonesnis – žiūrovų. „Po spektaklio eidami gatvėmis supratome, kad tapome ryškūs – žmonės mus sveikino, kalbino. Buvome priblokšti to, kaip mus priėmė. Net ir bendras darbas tapo daug lengvesnis. Pajautėme, kad mumis 100 procentų pasitiki“, – įspūdžiais dalijosi R. Matulis.
Kaip ir minėta, S. ir R. Matuliai režisavo ir su tarptautine jaunųjų aktorių grupe pastatė spektaklį „Vanduo“, kurį žiūrovai taip pat sutiko griausmingais aplodismentais, stovėdami ir šaukdami „Bravo!“. Kaip sakė R. Matulis, jų režisuoto spektaklio sėkmę lėmė ir premjeros vieta: įspūdingo kalno ir pilies papėdėje, prie kalnų upės.
Pasiteiravus, ar laimėti prestižiniai prizai reiškia, kad „Saulos“ profesionalumo kartelė iškelta dar aukščiau, kolektyvo vadovas sakė, jog tokie pasitikrinimai kiekvienam kolektyvui būtini. „Dirbi, dirbi ir pradedi galvoti: o gal aš čia negerai darau?.. Tie pasitikrinimai nėra blogai, bent jau mums, režisieriams“.
„Jauniems žmonėms tai buvo neįkainuojama patirtis, įspūdžiai, pažintys su bendraminčiais iš kitų šalių, bendradarbiavimas ir bendravimas, įgūdžių pasidalijimas, kitos kultūros pajautimas. Jie praturtėjo socialiai. Visko galėjome pasisemti su kaupu. Ir sėmėme rieškutėmis“, – paklaustas apie projekto naudą jauniesiems aktoriams kalbėjo R. Matulis.