
Vasario 6 dieną visuomenei buvo pristatyta Plungės rajono policijos komisariato (PK) praėjusių metų veiklos ataskaita. Ją pateikė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (KAVPK) viršininkas Alfonsas Motuzas ir laikinoji Plungės rajono PK vadovė Veiklos skyriaus viršininkė Loreta Tamaliūnaitė.
Situacija apskrityje
Ataskaitinį susirinkimą pradėjo KAVPK viršininkas A. Motuzas.
Svečias sakė, kad per metus Klaipėdos apskrityje užregistruojama apie 6 000 įvairių nusikalstamų veikų, ir pasidžiaugė, kad visuomenė nebetoleruoja teisės pažeidimų, reaguoja į juos, o tai lemia nusikalstamumo mažėjimą. Nuo tada, kai įsigaliojo Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, smurto šeimoje atvejų skaičius auga. Tad ypatingas dėmesys skiriamas šiai sričiai.
KAVPK viršininkas nurodė, kad 2018 metais sunkių ir labai sunkių nusikalstamų veikų skaičių padidino išaiškinti prekybos narkotikais stambiu, tarptautiniu mastu atvejai.
Vienas iš pagrindinių policijos uždavinių – kuo trumpesnis reagavimo laikas. Pernai į skubius iškvietimus, kai žmogui gresia rimtas pavojus, pareigūnai atvyko per vidutiniškai 5,36 minutės. Į ne tokius skubius – per vidutiniškai 8,14 minutės.
Kalbėta ir apie policijos pertvarką. Atliekant gyventojų apklausas paaiškėjo, kad žmonės norėtų daugiau policijos matyti gatvėse, tad praėjusiais metais pareigūnų, įtrauktų į reagavimo grupes, padaugėjo.
KAVPK vadovas pasidžiaugė, kad vietos valdžia remia Plungės rajono PK veiklą, taip pat tuo, kad visuomenės pasitikėjimas policija auga (pernai šalyje jis siekė 75 proc., o Klaipėdos apskrityje – 84 proc.).
Plungės rajone
Veiklos skyriaus viršininkė L. Tamaliūnaitė kalbėjo, kad praėjusiais metais Plungės rajono PK buvo 71 pareigybė, užimtų – 62. Iš jų 59 – pareigūnų, 3 – laisvai samdomų darbuotojų.
2018-aisiais plungiškiai pareigūnai užregistravo 1 272 pranešimus. Vidutinis jų išnagrinėjimo laikas – 4 dienos. Užregistruota 510 nusikalstamų veikų (40 mažiau nei 2017 metais), iš jų 413 ištirta, o tai sudaro 72,3 proc.
L. Tamaliūnaitė pabrėžė, kad Plungės rajono PK nusikalstamų veikų ištyrimo rodiklis yra geriausias apskrityje (apskrityje ištiriama 54,9 proc., šalyje – 52,6 proc. nusikalstamų veikų – aut. past.). Ikiteisminius tyrimus stengiamasi atlikti kuo greičiau. Vidutinė jų trukmė – 50–60 dienų. Tiesa, praėjusiais metais buvo 12 tyrimų, kurie tęsėsi ilgiau kaip devynis mėnesius, septyniais atvejais tyrimai užtruko dėl to, kad įtariamieji buvo ieškomi. Pasak L. Tamaliūnaitės, ieškomų asmenų buvimo vieta nustatyta, visi užsienyje atlieka bausmes.
Didžiausią dalį ikiteisminių tyrimų Plungės rajono savivaldybėje sudaro tyrimai dėl smurto artimoje aplinkoje. Pernai buvo pradėta 213 tokių tyrimų, iš jų 82 proc. prokuroro sprendimui priimti perduoti per 48 valandas.
Laikinoji Plungės rajono PK vadovė džiaugėsi sumažėjusiu sunkių nusikaltimų skaičiumi. Praėjusiais metais užregistruotas tik vienas – šaunamojo ginklo vagystė įsibrovus į gyvenamąsias patalpas. Deja, ji kol kas neišaiškinta. Sumažėjo vagysčių, plėšimų, nusikaltimų viešose vietose ir viešosios tvarkos pažeidimų.
L. Tamaliūnaitė nurodė, kad viešosios tvarkos pažeidimų sumažėjimą labiausiai lėmė pokalbiai su kavinių, naktinių barų savininkais. Po to, kai šie įrengė rūkymo zonas lankytojams, sumažėjo konfliktinių situacijų. Naudos davė ir pareigūnų reidai, kurių metu buvo aiškinamasi, ar nepažeidžiama alkoholio pardavimo tvarka, dažni vizitai į vadinamuosius karštus taškus.
Praėjusiais metais pradėta 10 ikiteisminių tyrimų dėl neteisėtos namų gamybos alkoholinių gėrimų gamybos. Paimta 136,5 litro naminės degtinės. 58 atvejais, užtraukiančiais administracinę atsakomybę (už nedidelį kiekį), konfiskuota 64,68 litro namų gamybos svaigalų. Pradėtas vienas ikiteisminis tyrimas dėl kontrabandinių cigarečių – paimta 9 999 pakeliai rūkalų. 64 atvejais, kai taikoma administracinė nuobauda, konfiskuota 32 378 pakeliai kontrabandinių cigarečių.
2018-aisiais Plungės rajono PK pradėjo 5 ikiteisminius tyrimus dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis. Administracine tvarka dėl narkotikų nubausti 19 asmenų.
Pernai per pusę sumažėjo sukčiavimo atvejų. Iš pasitaikančių dažniausi – internetinėje prekyboje.
Ikiteisminių tyrimų dėl vairavimo neblaiviam skaičius išlieka stabilus: 2017 m. – 59, 2018 m. – 58. Praėjusiais metais Plungės rajone užregistruoti 49 įskaitiniai eismo įvykiai, kuriuose žuvo keturi žmonės (du vairuotojai ir du keleiviai), sužeisti 78 žmonės. Trys avarijos įvyko dėl neblaivių vairuotojų kaltės.
Pareigūnė trumpai apžvelgė vykdytas prevencijos priemones, bendruomenės pareigūnų organizuotas paskaitas, renginius ir pan.
„Tai ne visi pareigūnų darbai, daug jų mažų, nematomų, neskaičiuojamų, bet mūsų tikslas – Plungės miesto ir rajono gyventojų saugumas“, – baigdama veiklos ataskaitą akcentavo L. Tamaliūnaitė.
Už gerą darbą, puikius rezultatus Plungės rajono PK pareigūnams dėkojo Seimo narys Jurgis Razma, Savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Bagužis.