
Gegužės 18-ąją veiklos 30-metį švenčiantis Plungės Žemaičių dailės muziejus kartu paminėjo ir Pasaulinę muziejų dieną. Įsijungę į Europos muziejų nakties akciją muziejininkai kvietė plungiškius ir miesto svečius į atgijusius rūmus, parodos atidarymą ir dienos renginius vainikavusį koncertą.
Parodos atidarymas
Jubiliejinis Žemaičių dailės muziejaus sezonas pradėtas XX a. pradžios lietuvių grafiko Pauliaus Augiaus-Augustinavičiaus, kilusio iš Žemaičių Kalvarijos, darbų parodos „Paulius Augius 115“ atidarymu.
Prisiminimais apie 1909 m. gimusį tėvą P. Augių-Augustinavičių dalijosi JAV gyvenanti jo dukra. Rūta Augius 2023–2024 m. Žemaičių dailės muziejui dovanojo dailininko asmeninį dokumentų ir fotografijų archyvą, taip pat 105 medžio, lino, cinko raižinius (klišes), sukurtus P. Augiaus-Augustinavičiaus išeivijoje iliustracijų ciklams S. Bačinskaitės „Eglė žalčių karalienė“ ir „Žalčio pasaka“, V. Mačernio „Poezija“, P. Orintaitės „Viligailė“ ir kt. Panaudodamas minėtąsias klišes Žemaičių dailės muziejus atspaudė kūrinius ir eksponuoja juos parodoje.
Lankytojai taip pat galėjo susipažinti su grafiko darbais, sukurtais tarpukariu, kurie į parodą atkeliavo iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus.
Savo kūrybą pristatė ir dailininko anūkė Krista Augius, kuri gyvena ir kuria JAV. Mediciną ir dailę studijavusi menininkė darbus yra pristačiusi tarptautinėse parodose, muziejuose, garsiose internetinėse meno kūrinių galerijose. Taip pat jie įamžinti filmuose „Geležinis žmogus III“, „Greiti ir įsiutę 7“, „Tiesa“.
Sveikinimo žodžius parodos dalyviams ir padėkos žodžius autoriams skyrė Plungės rajono savivaldybės administracijos Kultūros, turizmo ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Vida Saukalienė.
Renginio metu grojo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas, vienas Baltijos gitarų kvarteto įkūrėjų Saulius S. Lipčius (liutnia) ir jo sūnus respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatas Teodoras Lipčius (balsas, violončelė), kurie giminystės ryšiais susieti su P. Augiumi-Augustinavičiumi.
Rūmai prisipildė gyvybės
Popietę lankytojai žvalgėsi po Mykolo Oginskio rūmuose įsikūrusio Žemaičių dailės muziejaus erdves, kurios vakare stebuklingai atgijo. Menėse virė gyvenimas – dvaro ponai, ponios ir panelės šnekučiavosi smagiai leisdami laiką, klausėsi muzikos, sukosi polonezo žingsniu. Bibliotekose galėjai sutikti svarbių istorinių asmenybių, koplyčiose – besimeldžiančių vienuolių.
Gyvenimas rūmuose margas: kol vieni sprendė svarbius valstybinės reikšmės klausimus, kiti linksminosi. Didžiausią šurmulį kėlė atvykėlių artistų iš Italijos „Commedia dell‘arte“ vaidinimas. Ne mažiau judesio būta dvaro kieme – čia sukinėjosi ir valstiečiai, ir miestiečiai, ir elgetos, ir cirko artistai. M. Oginskio rūmų erdves atgaivino 14-os mėgėjų teatrų aktoriai, kolektyvai, kurie pakviesti dalyvauti jubiliejinės Dainų šventės Teatro dienos programoje „Esaties lieptais“.
Vakarą vainikavo koncertas
Turiningą dieną vainikavo koncertas „4 istorijos pagal A. Bocelli ir S. Brightman“. Žirgyno salę savo balsais ir muzika pripildė solistai Ona Kolobovaitė ir Egidijus Bavikinas, fortepijonu grojo pianistė Beata Vingraitė. Žiūrovų akis džiugino Lietuvos sportinių šokių čempionai Gintarė ir Tomas Slausgalviai.