
Žemaičių dailės muziejuje (ŽDM) kaupiamos ir eksponuojamos muziejinės vertybės, atspindinčios Žemaitijos regiono kultūrinę, istorinę įvairovę, saugomos ir puoselėjamos kunigaikščio Mykolo Oginskio dvaro tradicijos. Plungės centriniai rūmai Oginskių laikais buvo prabangiai įrengti ir apstatyti. To meto visuomenėje Oginskius garsino jų dvare saugomos turtingos meno kūrinių, archeologinių radinių, medžioklės trofėjų ir knygų kolekcijos, visoje Žemaitijoje bei Lietuvoje garsėjo ir šeimos muziejus. Po kunigaikščio mirties rūmais rūpinosi jo žmona Marija Oginskienė.
ŽDM saugo tik mažą dalelę eksponatų, menančių tuos laikus, kai dvare šeimininkavo kunigaikščiai Mykolas ir Marija Oginskiai, – autentiškų vertybių vis sunkiau surasti. Su didžiuliu dėkingumu muziejininkai priima vertybes, kurias žmonės, išsaugoję per karus ir neramumus, dabar dovanoja muziejui. Įstaigos istorinių daiktų rinkiniuose saugomas sekreteras, kornetas iš Rietavo dvaro orkestro, krepšys su dangteliu. Iš dovanotų muziejui eksponatų, kuriuos būtina restauruoti, – staltiesė iš kunigaikštienės Marijos Oginskienės buduaro ir Margaritos Mickevičienės dovanotas XIX a. krėslas – jos senelių Žemaitijos bajorų Juzefos ir Izidoriaus Smilgevičių palikimas. Pateikėja tikslesnių žinių, iš kur įsigytas šis baldas, neturėjo, bet galima daryti prielaidą, kad labai panašių baldų būta ir Plungės dvare.
2008 metais P. Gudyno restauravimo ir konservavimo centro specialistų atliktame šių eksponatų būklės įvertinime užfiksuota, jog jie yra blogos arba kritinės būklės bei priskiriami A ir B kategorijoms. Žemaičių dailės muziejus, siekdamas išsaugoti ir deramai pristatyti šių Žemaitijoje gyvenusių didikų paveldą ne tik mūsų miestui, Lietuvai, bet ir svečiams iš užsienio, turėjo aiškius uždavinius: atlikti šių muziejinių vertybių konservavimo ir restauravimo darbus. Tikslui įgyvendinti Lietuvos kultūros tarybai pateikta paraiška ir gautas 4 300 Eur finansavimas.
Kvalifikuoti specialistai – III kategorijos meninių baldų restauratorius Ernestas Rutkovskis ir I kategorijos metalo dirbinių restauratorius Raimondas Bridikis – bei jiems vadovavusi aukščiausios kategorijos meninių baldų restauratorė Laima Statkienė profesionaliai restauravo eksponatus. Perduota ir vertinga vaizdinė informacija apie šių darbų eigą.
Atnaujintoje, eksponatais papildytoje ekspozicijoje „Plungės dvaro ir Oginskių istorija“ moksleiviams vedami edukaciniai užsiėmimai „Muziejaus pasaulyje“. Restauruoti baldai mokiniams suteikia galimybę gyvai įsivaizduoti aplinką, kurioje gyveno to laikotarpio didikai, bajorai.