
Į Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus organizuotą renginį „Lietuvos muziejų kelias 2017. Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai“ atvyko ne tik gausus būrys rietaviškių, bet ir svečių iš Telšių, Varnių, Šilalės.
Pristatęs popietės programą ir pasidžiaugęs visų mūsų šalies muziejų bendro projekto „Lietuvos muziejų kelias“ prasmingumu, Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas akcentavo Lietuvos nepriklausomybės kūrėjus vienijusią idealizmo dvasią, kurią būtina iš naujo atrasti, permąstyti ir perimti kaip estafetę valstybės išlikimo kelyje, stovint prieš XXI amžiaus egzistencijos iššūkius.
Priminęs, kad į renginio programą yra įtrauktos dviejų teminių parodų sutiktuvės, V. Rutkauskas pirmąją parodą „1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės Akto signatarai ir 1918–1940 m. Lietuvos Respublikos vyriausybės“ pakvietė pristatyti jos sumanytoją ir kuratorių, vieną aktyviausių Lietuvos Atgimimo idėjos populiarintojų Žemaitijoje, Šilalės rajono Žadeikių seniūnijos vadovą Faustą Meiženį.
Apžvelgęs pirmuosius nepriklausomos mūsų šalies valstybingumo žingsnius, F. Meiženis renginio dalyvių dėmesį atkreipė į gražiai įrėmintą Lietuvos Nepriklausomybės Akto kopiją, kurią prof. dr. Liudas Mažylis padovanojo Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejui prieš keletą savaičių Žemaičių vyskupystės muziejaus skyriuje vykusio susitikimo metu.
Prasmingomis įžvalgomis apie mūsų atsakomybę už tolesnę Lietuvos valstybingumo raidą pasidalijo Rietavo Šv. Mykolo Arkangelo bažnyčios klebonas Antanas Gutkauskas ir Žemaičių vyskupystės muziejaus vedėjas Antanas Ivinskis.
Šviesų teminį akcentą ekspozicijai suteikė Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos mokinių piešinių parodėlė „Mano autografas Lietuvos 100-mečio metraštyje“. Muziejininkės edukatorės Audronės Gečienės ir gimnazijos dailės mokytojos Rimos Drevinskienės paskatinti moksleiviai piešė jiems svarbius Lietuvos šimtmečio istorijos įvykius.
Antroji renginio dalis buvo skirta Žemaičių muziejaus „Alka“ projekto „Senosios grafikos perlai iš Žemaitijos dvarų paveldo“ kilnojamosios parodos sutiktuvėms. Šią ekspoziciją pristatė jos kuratorė ir projekto vadovė Daiva Lukšienė, minėtojo muziejaus Istorijos skyriaus Ikonografijos poskyrio vyr. muziejininkė. Ji renginio dalyvius ne tik supažindino su senosios grafikos kūriniais, kurie 1940 metais iš įvairių Žemaitijos dvarų buvo suvežti į „Alkos“ muziejų, bet ir vaizdingai perteikė charakteringus šiuos darbus kūrusių autorių biografijos bruožus. (Paroda Rietavo muziejuje veiks iki 2017 m. rugpjūčio 6 d.)
Baigiantis parodos pristatymui, Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė Elvyra Spudytė ir Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius V. Rutkauskas pasirašė tolesnio bendradarbiavimo sutartį, buvo pasikeista vertingais istorinės atminties leidiniais.
Muziejininkų neformalaus bendravimo metu diskutuota apie Žemaitijos regiono muziejų bendradarbiavimo perspektyvas siekiant kuo efektyviau puoselėti plačiosios visuomenės istorinę atmintį ir solidarumą tolesniame Lietuvos valstybingumo raidos kelyje.
Vėliau V. Rutkauskas kolegas pakvietė apžiūrėti muziejaus nuolatines ekspozicijas, susipažinti su atkuriamos Oginskių dvaro sodybos istorija. Ypač šilto svečių dėmesio sulaukė ant buvusių rūmų pamatų eksponuojama kunigaikščių rezidencijos Rietave istorinių fotografijų lauko paroda, priešais kolonadą 2015 metais iškilęs Mykolo Kleopo Oginskio ir jo palikuonių atminimui skirtas paminklas, kurį sukūrė skulptorius Regimantas Midvikis. Maloniai nuteikė ir kryptingai atkuriamo pietinio rūmų parterio vaizdas, nuo oranžerijos kalnelio atsiverianti vakarinių parko prieigų panorama.