Daugiabučių namų renovacijos procesas Plungėje pamažu juda į priekį. Vieni namai sparčiai velkasi naują „rūbą“, kitų gyventojai vis dar neapsisprendžia dėl atnaujinimo, tretiems renovaciją stabdo skolingieji už komunalines paslaugas. Kadangi atnaujinamų daugiabučių sąrašas gana ilgas, o gyventojų nuomonės šiuo klausimu skirtingos, tai ir situacijos viena už kitą „margesnės“. Tačiau tokia, kad prireiktų teismo įsikišimo, kol kas – tik viena. Tokiu būdu sprendžiami Dariaus ir Girėno gatvės 33-iojo namo renovacijos klausimai.
Kaip sakė Dariaus ir Girėno gatvės 33-iojo namo atnaujinimą administruojančios savivaldybės įmonės „Plungės būstas“ direktorius Zigmantas Daugėla, minėtajame daugiabutyje yra 16 butų ir parduotuvė, priklausanti Mažeikiuose registruotai uždarajai akcinei bendrovei „Dokedus“.
Namas pateko į renovuojamųjų sąrašą, dauguma gyventojų atnaujinimui pritaria, bankas uždegęs žalią šviesą, bet yra viena kliūtis, neleidžianti procesui įsibėgėti. Tai Plungės rajono apylinkės teismui pateiktas daugiabučio pirmame aukšte įsikūrusios parduotuvės savininko Rimvydo Krolio ieškinys namo gyventojams ir „Plungės būstui“.
Pasak direktoriaus Z. Daugėlos, prieš kurį laiką surengtame susirinkime gyventojai priėmė sprendimą renovuoti namą ir pritarė jiems pateiktam investicijų planui. UAB „Dokedus“ ir jos savininkas R. Krolis į teismą kreipėsi prašydamas panaikinti šį sprendimą. Kodėl? „Plungės būsto“ vadovo teigimu, todėl, kad investicijų planas neatitinka realybės. „Sužinoję, kad bendrovė turi pretenzijų, mes peržiūrėjome investicijų planą ir išsiaiškinę, kad jame privelta klaidų ir likę neatitikimų, patys sustabdėme sprendimo galiojimą“, – kalbėjo Z. Daugėla.
„Dokedus“ parduotuvėje buvo atjungtas centralizuotas šildymas, padaryta kitų pakeitimų, kurie investicijų plane nebuvo nurodyti. „Išsiaiškinę tai su parduotuvės savininku panaikinome priimtąjį sprendimą, o investicijų planą atidavėme koreguoti. Atrodė, kad bendrovės vadovą tokie veiksmai turėjo tenkinti, bet ne – jis vis tiek kreipėsi į teismą“, – pasakojo „Plungės būsto“ vadovas.
Z. Daugėlos nuomone, teismui pateiktas ieškinys kažkiek sutrikdys renovaciją, užvilkins ją, bet kelio neužkirs. Mat susirinkime parduotuvę valdančios bendrovės direktorius, kaip ir kiekvienas buto savininkas, turi tik vieną balsą (nors parduotuvė užima apie 328 kv. m plotą). Kadangi dauguma gyventojų pritaria atnaujinimui, vienas prieštaraujantysis nieko pakeisti negalės. Juolab kad renovacija tam namui tikrai būtina – jo ir stogas, ir sienos jau prastos būklės.
Koks bus teismo sprendimas, Z. Daugėla nežino: „Ir savo, ir gyventojų vardu parašėme atsiliepimus į ieškinį, o dabar belieka laukti, ką teismas nuspręs. Nors iš tikrųjų mes jau esame įvykdę tai, ko ieškovas iš mūsų reikalauja.“
UAB „Dokedus“ direktorius R. Krolis patvirtino, kad dėl netvarkingos dokumentacijos pateikė ieškinį teismui. Verslininkas sakė nesąs prieš renovaciją: „Aš už tai, kad pastatas būtų atnaujinamas. Juk kuo daugiau tokių namų, tuo gražesnė bus Plungė, tuo geriau bus mums visiems. Aš siekiu vieno – kad viskas būtų daroma ne bet kaip, o tvarkingai, skaidriai, aiškiai, nepažeidžiant niekieno teisių ir interesų.“
R. Krolis teigė pavėluotai sužinojęs apie gyventojų susirinkimą, vėliau tegavęs ir dokumentaciją, kurioje radęs klaidų. „Taip, su „Plungės būsto“ darbuotojais mes tarėmės, jie žadėjo koreguoti dokumentus. Bet viskas vyko tik žodžiu, o man reikia, kad būtų raštu. Tačiau raštiško atsakymo aš nesulaukiau, todėl ir kreipiausi į teismą“, – paaiškino „Dokedus“ direktorius. R. Krolis kalbėjo, kad nėra suinteresuotas vilkinti renovacijos. Dabar jis laukiąs atsiliepimų į ieškinį ir esąs pasiruošęs kad ir šiandien sėsti prie derybų stalo ir viską užbaigti taikiai. „Kai kažkas suvelta, neaišku, reikia imti ir tvarkyti, kol laikas, o ne tada, kai traukinys jau nuvažiavęs. Man reikia, kad viskas būtų tikslu, konkretu, suskaičiuota, ir aš neturėsiu jokių pretenzijų“, – tikino verslininkas.
Direktorius Z. Daugėla akcentavo, kad daugiabučių atnaujinimo programa gana sunkiai skinasi kelią Plungėje. Kai kurių į sąrašą įtrauktų namų gyventojai renovacijos atsisakė, yra namų, kuriuose sunku suorganizuoti susirinkimus (vis nesusirenka reikiamas skaičius gyventojų), yra ir tokių, kurių atnaujinimui koją kiša bankai. Mat jei name yra daugiau nei 10 procentų skolingų už komunalines paslaugas (kai gyventojo skola viršija 170 eurų), bankas neduoda paskolos.