
Šitaip tarybos veiklos reglamento pokyčius antradienį apibūdino Plungės rajono savivaldybės vicemerė Asta Beierle Eigirdienė. Pasakymas ne šiaip sau, nes praėjusiais metais buvo pakeisti Lietuvos Konstitucija, Rinkimų kodeksas ir Vietos savivaldos įstatymas. Atsižvelgiant į tai būtina koreguoti arba, kaip sakė vicemerė, praktiškai perrašyti visą tarybos veiklos reglamentą. Apie tai kalbėta šią savaitę vykusiuose visuose komitetų posėdžiuose.
Mero darbo pasikeitimai
Pristatydama pokyčius A. Beierle Eigirdienė iš 44 puslapių reglamento paminėjo pačius svarbiausius.
Pasak vicemerės, nuo šiol savivaldos teisė bus įgyvendinama ne tik per tarybą, bet ir per merą. Instrumentinis Savivaldybės modelis: atstovaujamoji institucija – taryba, vykdomoji – meras, jis administruoja Savivaldybės biudžetą. Mero institucijos esminiai pokyčiai – jis tampa Savivaldybės veidu, jos faktiniu vadovu, atsakingu už socialinės, ekonominės plėtros rezultatus ir visų pokyčių, kurių tikisi kiekvienas rajono gyventojas, inicijavimą ir įgyvendinimą. Meras nuo šiol nebevadovaus tarybai, nebalsuos priimant sprendimus, tačiau turės veto teisę.
A. Beierle Eigirdienė paaiškino, kad vetuoti sprendimą meras galės per 5 darbo dienas pateikdamas argumentus, pastabas ir turės sušaukti kitą tarybos posėdį. Ar posėdis bus neeilinis, ar sprendimas galės būti priimtas kitame eiliniame tarybos posėdyje, priklausys nuo jo svarbumo. Na, o galutinis sprendimo variantas priklausys nuo tarybos valios, t. y. jei dauguma balsuos už sprendimą su pastabomis, bus sprendimas su pastabomis, jei priešingai – bus priimamas pirminis sprendimas.
Meras tarybai teiks vicemero kandidatūrą. Vicemeras – asmeninio politinio pasitikėjimo pareigybė. Tiesa, čia taip pat bus naujovių. Jei taryba nepritars vicemero kandidatūrai, meras galės antrą kartą siūlyti tą patį arba kitą asmenį. Du kartus tarybai atmetus siūlomas kandidatūras, meras turės teisę vienasmeniškai paskirti vicemerą. Vienasmeniškai asmeninio politinio pasitikėjimo pagrindu Savivaldybės vadovas skirs ir Savivaldybės administracijos direktorių. Kaip teigė A. Beierle Eigirdienė, įsigaliojus naujam reglamentui administracijos vadovas bus atsakingas tik už biudžetines įstaigas.
Meras sudarys biudžetą ir teiks jį tvirtinti tarybai, administruos Savivaldybės asignavimus, tvirtins detaliuosius planus, įgyvendins juridinio asmens turtines ir neturtines bei teisines pareigas.
Nauja ir tai, jog naujos kadencijos vicemerai nedalyvaus tarybos posėdžiuose, neturės sprendimo priėmimo teisės, negalės pavaduoti mero. Jie atliks mero pavestus įpareigojimus. Pagal gyventojų skaičių mūsų rajone gali būti du vicemerai, bet tai turės nuspręsti taryba.
Merą pavaduoti galės tarybos narys, kurio kandidatūrai pritars dauguma tarybos narių. Tiesa, čia taip pat yra kai kurių niuansų. A. Beierle Eigirdienės teigimu, jei merą pavaduoti reikės tik laikinai (atostogų, ligos atveju ir pan.), tarybos nariui mandato atsisakyti nereiks, tačiau jei atsitiktų taip, jog tarybos nariui tektų laikinai eiti mero pareigas, tokiu atveju jam reikėtų atsisakyti tarybos nario įgaliojimų, nedirbti kitame darbe. Kitaip tariant, užimti rajono vadovo vietą už tai gaunant atitinkamą darbo užmokestį.
Savivaldybės tarybos veiklos naujovės
Nemažai pokyčių atsiranda ir Savivaldybės tarybos veikloje. Kaip minėjo pranešėja, privaloma bus kolegija, kurią sudarys meras, vicemeras, Savivaldybės administracijos direktorius, Etikos komisijos pirmininkas ir opozicijos lyderis. Kolegijai vadovaus rajono vadovas.
Anot A. Beierle Eigirdienės, naujame reglamente labai stiprinamos opozicijos teisės. Opozicija – nauja tarybos mažuma, kuriai patariama išsirinkti savo lyderį. Jam bus suteikta teisė pirmam užduoti klausimus tarybos posėdžiuose, numatytas darbo užmokestis, turės teisę dalyvauti jau minėtos kolegijos darbe. Vieną kartą per pusę metų turės būti organizuojama tarybos mažumos valanda, kurios metu opozicionieriai galės uždavinėti klausimus merui, vicemerui, administracijos direktoriui ir gauti atsakymus tą pačią dieną. Taip pat vieną kartą per pusę metų opozicija galės jai rūpimus klausimus įtraukti į vieno tarybos posėdžio darbotvarkę.
Nauja ir tai, kad turės atsirasti posėdžių sekretoriai. Kaip sakė vicemerė, tai nebus Savivaldybės administracijos darbuotojas (ar darbuotojai), tai – taip pat asmeninio politinio pasitikėjimo pareigybė. Sekretoriaus darbas – organizuoti tarybos veiklą.
Laiko ribojimai, balsavimo naujovės
Reglamente numatyti ir kai kurie konkretūs laiko terminai. Visų pirma tarybos posėdžiai neturėtų tęstis ilgiau kaip 7 valandas. Užduoti klausimus, pasisakyti tarybos nariams bus leidžiama ne ilgiau kaip 2 minutes. Atsakymui skiriamos daugiausiai 3 minutės. Jei reikia, kalbėtojui bus suteiktos papildomos 2 minutės. Replikos teisei skirta ne daugiau kaip 3 minutės. Informacijai, nesusijusiai su svarstomais klausimais, pateikti suteikiama ne daugiau kaip 3 minutės. Komitetų posėdžiai negalės tęstis ilgiau kaip 4 valandas ir tik išimtiniais atvejais (išvažiuojamasis posėdis – aut. past.) galės būti pratęsti.
Kadangi politikams numatytas užmokestis už darbą taryboje ir komitetuose, reglamente numatyta situacija, kai posėdis neįvyksta dėl kvorumo nebuvimo. Tokiu atveju komiteto, komisijos nariams atvykimas į posėdį bus vertinamas kaip 30 minučių darbas.
Kalbėta ir apie balsavimą tarybos posėdžiuose, kai balsai pasiskirsto po lygiai. Kaip nurodė A. Beierle Eigirdienė, tokiu atveju taryba daro pertraukėlę diskusijoms. Jei po diskusijos niekas nepakeičia savo nuomonės ir balsai vėl pasiskirsto po lygiai, toks sprendimas lieka nepriimtas ir svarstomas kitame tarybos posėdyje.
Apmokėjimas
Nuo šiol Vietos savivaldos įstatyme numatyta, jog tarybos nario veikla turi būti apmokama.
Kaip paaiškino pranešėja, apmokėjimas susidės iš dviejų dalių: už faktinį darbo laiką (komitetų, komisijų, tarybos posėdžiai) atlyginimas bus skaičiuojamas nuo vieno mėnesinio vidutinio darbo užmokesčio (2023 m. – 1 926 eurai „ant popieriaus“ – aut. past.), prie šio atlyginimo komitetų pirmininkams ir opozicijos lyderiui papildomai pridedamas 0,2 koeficientas, komitetų pirmininkų pavaduotojams – 0,1. Tiesa, jei opozicijos lyderis yra ir kokio komiteto pirmininkas, papildomas priedas jam nesisumuoja. Kita užmokesčio dalis – už veiklą, kuri nefiksuojama protokolais, pvz.: susitikimai su rinkėjais, frakcijų susirinkimai ir pan. A. Beierle Eigirdienė sakė, kad rengiant naują reglamentą dėl to buvo daug diskutuota ir nuspręsta apriboti valandas iki 25. „Negalime apmokėti begalę valandų. Jei tarybos narys susitiko su trimis kaimynais, išgėrė alaus bokalą, pakalbėjo apie politiką, deklaravo ir mes apmokame… Čia tam, jog neatsirastų piktnaudžiavimo, kad tarybos nario veiklai skiriama daugiau laiko nei tiesioginiam darbui. Žinoma, tarybos nario veiklos riboti negalime, mes ribojame tik mokamas valandas“, – kalbėjo vicemerė.
Tarybos nariams numatytas ir kanceliarinių išlaidų apmokėjimas. Naujame reglamente nurodoma, jog kas mėnesį tokioms išlaidoms tarybos nariui bus skirta 0,6 minimalios mėnesinės algos. Žinoma, yra eilė punktų, kas slepiasi po kanceliarinių išlaidų eilute.
Naujas tarybos veiklos reglamentas įsigalios balandžio 11-ąją, kai į pirmą posėdį susirinks nauja taryba.