Praėjusį penktadienį Žemaičių dailės muziejuje pristatyta Leono Peleckio-Kaktavičiaus biografinė monografija „Juozo Bagdono spalvų ir erdvių vizijos“. Pasiklausyti apie vieną iš iškiliausių Lietuvos menininkų, Plungės garbės pilietį, šviesaus atminimo J. Bagdoną susirinko gausus būrys jo kūrybos gerbėjų.
Knygos pristatymo renginys pradėtas muzikos garsais – grojo birbynininkas Dainius Griška. Po to J. Bagdonas pagerbtas tylos minute, jam atminti uždegtos žvakės.
Renginį vedė muziejaus mokslinės bibliotekos vedėja Rita Gaučienė.
Plungės „Saulės“ gimnazijos jaunimas skaitė ištraukas iš „Juozo Bagdono spalvų ir erdvių vizijų“, trumpai prisimintas J. Bagdono gyvenimas, kūrybinis kelias. Šis menininkas Lietuvai padovanojo 400 tapybos darbų, iš kurių 111 saugoma Žemaičių dailės muziejuje.
Renginyje dalyvavo ir pats knygos autorius L. Peleckis-Kaktavičius, rašytojas Raimondas Kašauskas, dailininkas Aloyzas Stasiulevičius.
Pristatydamas parašytą knygą, L. Peleckis-Kaktavičius prisipažino, kad su leidinio herojumi neteko ilgai pabendrauti, tačiau J. Bagdonas jam palikęs gilų įspūdį – tokį, kuris privertė suprasti, jog šis menininkas tikrai vertas knygos.
„Juozo Bagdono spalvų ir erdvių vizijų“ autorius padėkojo A. Stasiulevičiui už išsklaidytas abejones, R. Kašauskui ir visiems kitiems, prisidėjusiems, kad ši knyga atsirastų. Pasak L. Peleckio-Kaktavičiaus, rašant knygą, teko susitikti su daugeliu žmonių, susisiekti su J. Bagdoną pažinojusiaisiais.
„Tai darbas, parašytas talentinga ranka, netuščiažodžiaujant, gerai įsijausta į J. Bagdono gyvenimą, parašyta su didele įtaiga“, – biografinės monografijos autorių gyrė R. Kašauskas. Jis sakė su J. Bagdonu buvęs pažįstamas apie penkiolika metų, jiedu vienas kitą mėgdavę draugiškai paerzinti. Anot R. Kašausko, tapytojo darbai daro didelį įspūdį, o pristatytoji knyga tarsi įtvirtina J. Bagdoną ir jo kūrybinį palikimą. „Jis gyvena šioje puikioje knygoje, žemaičių bajoras“, – gražiai J. Bagdoną apibūdino R. Kašauskas.
Sveikindamas geros knygos išleidimo proga, A. Stasiulevičius kalbėjo apie meno svarbą šiandieninėje Lietuvoje, apgailestaudamas, kad pastaruoju metu mūsų šalis gyvena tik krepšiniu, nors menas jo požiūriu yra aukščiau. „Menininkas yra daugiau nei ministras, prezidentė ar kunigas“, – sakė A. Stasiulevičius.
Žodį tarė ir Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus pavaduotoja Jolanta Skurdauskienė, Plungės rajono viešosios bibliotekos direktorė Violeta Skierienė, bibliotekos vyr. bibliografė informacijai ir kraštotyrai Otilija Juozapaitienė, Oginskių dvaro bičiulių klubo pirmininkė Milda Muralienė (J. Bagdonas buvo klubo narys), Plungės kultūros centro tautodailės kuratorė Zafira Leilionienė, J. Bagdono draugė nuo senų laikų, iš Klaipėdos atvykusi Ieva Jankutė.
Už grąžų pristatymo renginį ir gerą knygą dėkojo menininko dukterėčia plungiškė Genovaitė Rimkevičienė.