Atrodo, tokia bus pagrindinė biudžetinės įstaigos Visuomenės sveikatos biuro, pradėsiančio funkcionuoti po Naujųjų metų, paskirtis. Kaip „Plungei“ sakė Savivaldybės gydytojo funkcijas atliekantis socialinio darbo organizatorius Tadas Šetkauskis, Visuomenės sveikatos biuras plungiškių tikrai negydys. Jo funkcija bus prevencija, o prioritetas – vaikai ir jaunimas.
Visuomenės sveikatos biuras įsteigtas prieš pusmetį, tačiau tiesioginės veiklos kol kas nevykdo. Įstaiga funkcionuoti pradės nuo kitų metų pradžios, kai į ją iš mokyklų bus pervestos dirbti visuomenės sveikatos priežiūros specialistės, vadinamosios medicinos sesutės.
Kaip pasakojo T. Šetkauskis, dar šiais metais Visuomenės sveikatos biuras turės nuolatinį vadovą – konkursas šios įstaigos direktoriaus pareigoms eiti jau paskelbtas. Vėliau į įstaigą, be direktoriaus ir mokyklų visuomenės sveikatos priežiūros specialisčių, dar bus įdarbinti visuomenės sveikatos stebėsenos, visuomenės sveikatos stiprinimo ir vaikų bei jaunimo sveikatos priežiūros specialistai.
Naujoji įstaiga daugiausiai dėmesio skirs vaikų ir jaunimo sveikatai. Mokyklose dirbantys specialistai rinks ir sistemins informaciją apie moksleivių sveikatą, iškels problemas – į kokius susirgimus vaikai labiausiai linkę, nuo ko juos reikėtų pasaugoti, kokios informacinės medžiagos pateikti.
Pasak T. Šetkauskio, daugelis žmonių vis dar galvoja, kad vadinamųjų medicinos sesučių darbas – gydyti apsirgusius vaikus, duoti jiems vaistų ir pan. Tačiau dabar jų funkcijos jau visai kitokios – daugiau prevencinės: kad vaikai mokytųsi ir sportuotų saugioje aplinkoje, kad patalpos būtų tinkamai apšviestos, vėdinamos. Be to, joms privalomas ir švietėjiškas darbas – organizuoti paskaitėles, seminarus, informuoti vaikus apie ligas (pavyzdžiui, dabar – apie gripą).
Anot T. Šetkauskio, Plungėje kuriamas Visuomenės sveikatos biuras yra vienas iš paskutiniųjų, steigiamų Lietuvoje. Kone visur kitur – Klaipėdoje, Gargžduose, Kelmėje, Šiauliuose ir kt. – jie jau veikia.
Įstaigai jau ir patalpos numatytos – ji įsikurs viename iš ligoninės pastatų. Tačiau prieš įkurtuves patalpas dar teks suremontuoti, be to, žadama atnaujinti ir mokyklose esančius medicinos kabinetus. Viename iš ligoninės pastatų biuras turėtų įsikurti kitų metų rudenį (mat remontą žadama pradėti kovo mėnesį), iki tol jis, ko gero, glausis Savivaldybės patalpose.
Visuomenės sveikatos biuro steigimą finansuoja Europos Sąjunga, dalis lėšų – 15 proc. – iš valstybės biudžeto. Bendra suma – 1,3 mln. Lt. Lėšos biurui išlaikyti eis iš trijų šaltinių – Sveikatos apsaugos ministerijos, Privalomojo sveikatos draudimo fondo ir Savivaldybės.
Kituose apskrities miestuose – Telšiuose, Mažeikiuose, Rietave – tokių biurų nebus. Todėl tikėtina, kad Plungės įstaiga savo paslaugas teiks ir kaimyniniams rajonams. Tiesa, Rietavo savivaldybė jau pasirašiusi sutartį su Klaipėdos rajono (Gargždų) visuomenės sveikatos biuru.
Ar Visuomenės sveikatos biuro funkcijos nesidubliuos su Visuomenės sveikatos centro, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos veikla? Pasak T. Šetkauskio, tikrai ne. Mat naujoji įstaiga jokia kontrole ar tikrinimais neužsiims, o tik atliks prevencines ir švietėjiškas funkcijas.