Balandžio pabaigoje redakcija sulaukė klaipėdiečio Zigmo Baičio telefono skambučio. Vyras piktinosi Plungės rajono savivaldybės administracijos Juridiniame ir personalo administravimo skyriuje dirbančių specialistų (viešajai tvarkai) elgesiu, nežmoniškumu. Išgirdome ir kaltinimus, esą minėti specialistai savų nebaudžia, tik atvykusius iš kito rajono.
Pritrūko supratingumo?
Klaipėdietis Z. Baitis dirba inkasatoriumi. Šių metų vasario 10 dieną apie 11.20 val. jis atvyko į „Eurovaistinę“, esančią Telšių g. 13. „Kadangi aikštelė buvo pilna automobilių, o pagal taisykles mes automobilį galime palikti ne toliau kaip už 20 metrų nuo objekto, pastačiau „Eurocash“ autobusiuką prie geltonos linijos. Užtrukau tik kelias minutes, transporto priemonė nei eismui, nei pėstiesiems netrukdė, bet tą pačią dieną sužinojau, jog man surašytas protokolas“, – pasakojo vyras. Ir pridūrė: „Kitą dieną vėl pasitaikė būti toje pačioje vietoje. Pamačiau, kad ten stovi lengvasis automobilis su priekaba. Priėjau prie vairuotojo senuko ir įspėjau, kad gali gauti baudą. O jis man sako: „Nenubaus, turiu pažįstamų Savivaldybėje.“ Tai kaip išeina – plungiškiai savų nebaudžia, tik atvažiavusius iš kito rajono? Be to, juk ne iš piktos valios transporto priemonę pastačiau neleistinoje vietoje, o dirbdamas darbą. Gal nors žmoniškumo reikia turėti.“
Praėjus savaitei po įvykio Z. Baitis gavo pranešimą apie išrašytą baudą, kovo viduryje Plungės rajono savivaldybei pateikė prašymą dėl administracinio nusižengimo panaikinimo. „Pateikiau visus dokumentus, išrašus, kiek laiko stovėjau, kodėl stovėjau ir pan. Balandžio 21 d. gavau elektroninį laišką, kad mano laikas baudai sumokėti baigėsi, kad jei nesumokėsiu, bus imamasi veiksmų ir pan.“, – kalbėjo vyras. Anot jo, atsakymo į savo prašymą jis esą taip ir nesulaukęs. Laiškas pasirašytas tuometinio Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Mindaugo Kauno, administracijos Juridinio ir personalo administravimo skyriaus vedėjo Vytauto Tumo ir to paties skyriaus vyr. specialistės (viešajai tvarkai) Ramūnės Druknerienės.
Klaipėdietis tvirtino net nežinąs, kas užfiksavo pažeidimą ir surašė protokolą. Tiesa, jis paminėjo ir tai, jog inkasatorių autobusėlis stovėjo su įjungtais oranžinės spalvos švyturėliais, o baudėjai esą tvirtina priešingai. „Savo tiesą jie įrodinėja padarytomis fotografijomis. Bet man nesuprantama, kaip iš nuotraukos galima nustatyti, sukasi švyturėlis ar ne. Ne bėda ta bauda, sumokėsiu, bet labiausiai pykdo žmogaus pasakymas, kad jo nebaus, nes turi pažįstamų Savivaldybėje“, – piktinosi Z. Baitis.
Inkasatoriui surašytas protokolas pagal Administracinių nusižengimų kodekso 417 straipsnio 2 dalį: „Sustojimas ir stovėjimas vietose, kuriose pagal Kelių eismo taisykles draudžiama sustoti ir stovėti, sustojimas ir stovėjimas nesilaikant kelio ženklų ir ženklinimo reikalavimų, važiavimo tvarkos gyvenamosiose zonose ir kiemuose pažeidimas užtraukia baudą vairuotojams nuo trisdešimties iki devyniasdešimties eurų.“
Klaipėdiečio tvirtinimu, iki šiol jam tenka važiuoti į Plungę ir inkasuoti „Eurovaistinę“. „Jei nėra vietos, kur pastatyti automobilį, palieku jį toje „kišenėje“ (numatytos vietos taksi automobiliams). Toli nuo objekto, o ką man daryti“, – sakė Z. Baitis.
Išimčių niekam nėra
Atsakymų kreipėmės į Plungės rajono savivaldybės administracijos Juridinio ir personalo administravimo skyriaus patarėją Antaną Gedrimą.
Specialistas „Plungei“ paaiškino, jog SG klinikos, esančios Telšių g. 13, vadovė ne kartą kreipėsi į tuometinį Savivaldybės administracijos direktorių M. Kauną dėl to, kad, pažeisdami Kelių eismo taisyklių (KET) reikalavimus, vairuotojai ties klinikos durimis ant šaligatvio stato transporto priemones, taip gadindami ir teršdami neseniai paklotą Telšių gatvės šaligatvį. Savivaldybės administracijos direktorius, atsižvelgdamas į tai, Savivaldybės viešosios tvarkos specialistams nurodė skirti didesnį dėmesį KET pažeidimams išaiškinti minėtoje vietoje.
Dėl galimai dvigubų standartų taikymo A. Gedrimas savo atsiųstame atsakyme rašo, jog Savivaldybės administracijos viešosios tvarkos specialistai, nustatę administracinį nusižengimą ar gavę pranešimą apie administracinį nusižengimą, imasi visų reikiamų priemonių tokiems pažeidimams išaiškinti ir sprendimams priimti, kaip tai numatyta Administracinių nusižengimų kodekse, ir jokių išimčių niekam nėra taikoma. Kaip sakoma, liežuvis be kaulo ir kalbėti niekam nedraudžiama. Ir tik kalbėjusysis žino, pasakė tiesą ar melą.
Dėl negauto atsakymo į paklausimą specialistas atsakė: „Iš saugos tarnybos darbuotojo Savivaldybės administracija paklausimą gavo 2023 m. kovo 14 d. Atsakymas buvo paruoštas ir išsiųstas 2023 m. kovo 17 d. registruotu laišku paklausėjo gyvenamosios vietos adresu.“ Be to, tame pačiame rašte paklausėjui buvo priminti KET punktai, kurie apibrėžia, kur transporto priemonėms draudžiama sustoti ir stovėti. Atkreiptas dėmesys ir į tai, kad KET nenumato trumpalaikio stovėjimo ant šaligatvio.
Turime pažymėti, kad ieškodami inkasavimo automobilio naudojimosi instrukcijų atkreipėme dėmesį į panašias situacijas ir vykusius teismus. Juose pasisakoma, kad inkasatoriams kažkokių kitų Kelių eismo taisyklių nėra, galioja bendri įstatymai, o inkasavimo automobilis turi būti statomas nepažeidžiant KET. Kitaip tariant, inkasatoriui pastačius automobilį neleistinoje vietoje irgi gresia baudos.