Įprastai Kūčių vakarą prie stalo susėdę linkime vieni kitiems sveikatos, ramybės. Tačiau kai prie pasninko valgių atsiranda alkoholio, ramybę atnešti turėjęs vakaras gali pasisukti kita linkme. Ir vietoj gražaus palinkėjimo galima sulaukti grasinimų nužudyti. Būtent dėl to sausio 20-ąją Plungės apylinkės teismo Plungės rūmų teisėjas mūsų rajono gyventojui E. K. baudžiamuoju įsakymu skyrė bausmę.
Iki šiol tris kartus teistas E. K. buvo kaltinamas tuo, kad praėjusių metų gruodžio 24-osios vakare, kilus konfliktui, būdamas neblaivus paėmė plastikinį kibirą ir priėjęs prie B. Š., savo močiutės, grasino juo ją užmušti.
Ikiteisminio tyrimo metu apklausiamas vyras kaltę pripažino. Papasakojo, kad pas močiutę gyvena jau daug metų, padeda jai prie ūkio darbų, neneigė, kad su ja konfliktuoja, kad būdamas neblaivus yra prieš ją pavartojęs fizinį smurtą, pastūmęs ir panašiai. Anot kaltinamojo, močiutė pyksta dėl to, kad jis geria. Prisipažino, kad nuo priklausomybės bandė gydytis, tačiau tai naudos esą nedavė.
Vyras prisiminė, kad Kūčių vakarą pas juos atėjo jo mama S. K. su savo sugyventiniu R. R. Alkoholį vartojo trise: močiutė, E. K. ir mamos draugas. Tiesa, namų šeimininkė išgėrė nedaug. Kai svečiai susiruošė eiti namo, E. K. užsinorėjo mėsos, bet močiutė neleido, nes buvo pasninkas. Negavęs pageidaujamo maisto vyras supyko, pradėjo trankyti šaldytuvą, sudaužė kelias lėkštes, tačiau, kad būtų grasinęs kibiru užmušti močiutę, tikino nepamenantis, bet ir neneigė galėjęs taip pasielgti.
Kaltinamasis neabejojo, kad pas močiutę gyventi nebegalės, nes ji jau buvo įspėjusi, jog jei nesiliaus vartoti alkoholį, bus išvarytas iš namų.
Į konflikto vietą atvykę policijos pareigūnai B. Š. nustatė lengvą – 0,4 promilės – girtumą, o anūkui – sunkų – 3,38 promilės. Kadangi E. K. ne pirmą kartą smurtavo, buvo pagrindas manyti, kad grasinimas nužudyti gali būti įvykdytas.
Apklausiama pareigūnų S. K. neslėpė, kad sūnus labai dažnai vartoja alkoholį, kad dėl to dažnai konfliktuoja su kitais. To vakaro įvykius moteris nupasakojo taip, kaip ir kaltinamasis.
Nors sūnus ir turi rimtų problemų dėl alkoholio vartojimo, mama sutiko jį priglausti, kol jis susiras gyvenamąjį būstą.
Nukentėjusiosios pasakojimas apie Kūčių vakaro įvykius buvo toks pat kaip ir jos dukters. Tiesa, moteris teigė, kad blaivus anūkas – labai geras, rūpestingas, padeda nudirbti namų ūkio darbus, tačiau pavartojęs alkoholio tampa agresyvus, neprognozuojamas. O tą vakarą įpykęs E. K. esą nurimo tik į namus įėjus policijos darbuotojams. Moteris sakė, jog jei ne pareigūnai, nežinia, kuo būtų užsibaigęs konfliktas, nes, nors anūkas prieš ją ir anksčiau smurtaudavo, Kūčių vakarą jį tokį matė pirmą kartą. Nukentėjusiosios žodžiais tariant, jam tarsi protas pasimaišė. Ji norėjo, kad E. K. nebegrįžtų į jos namus, su ja nebendrautų.
Įvertinęs visą bylos medžiagą teisėjas pripažino E. K. kaltu dėl grasinimo nužudyti ir skyrė trečdaliu sumažintą 40 parų arešto bausmę, kurią turės atlikti Šiaulių tardymo izoliatoriuje.
Kaip ir minėta, E. K. tris kartus buvo teistas anksčiau. Paskutinįsyk 2020 m. rugpjūčio 27 d. jam buvo skirta devynių mėnesių laisvės apribojimo bausmė ir 1 800 eurų bauda. Tiesa, tų pačių metų gruodį devynių mėnesių laisvės apribojimas pakeistas į 90 parų areštą. Arešto bausmę vyras atliko praėjusių metų birželio 1 d., tačiau bauda taip ir liko nesumokėta. Tad dabar turės ne tik atsėdėti 40 parų, bet ir per pusę metų sumokėti 1 800 eurų baudą.
E. K. turi teisę per 14 dienų prašyti surengti bylos nagrinėjimą teisme. To nepadarius teismo baudžiamasis įsakymas įsiteisėja ir yra neskundžiamas.