Lietuvos Aukščiausiajam Teismui nusprendus, kad Plungės savivaldybės administracijos vykdytas konkursas Plungės greitosios medicinos pagalbos direktoriaus pareigoms eiti yra neteisėtas, dabartinė įstaigos vadovė Marytė Mažonienė turi būti atleista. Ketvirtadienį šis klausimas itin emocingai svarstytas Savivaldybės taryboje.
Klausimą pristatęs Savivaldybės administracijos direktorius Albertas Krauleidis tarybos nariams siūlė balsuoti už tai, kad, vadovaujantis Aukščiausiojo Teismo sprendimu, M. Mažonienė būtų atleista iš direktoriaus pareigų, paskirta šias pareigas eiti laikinai, o Savivaldybės administracija skelbtų konkursą iš naujo.
Priminsime, jog minėtasis konkursas vyko gana seniai – 2007 metais. Jį laimėjo iki tol laikinai direktoriavusi M. Mažonienė, įveikusi konkurentą – Savivaldybės tarybos narį, UAB „Plungės sveikatos centras“ gydytoją Visvaldą Nekrašą. Pralaimėjusysis konkurso rezultatais liko nepatenkintas, todėl juos apskundė teismui. Teismų maratonas tęsėsi kone dvejus metus – nuo Plungės rajono apylinkės teismo iki Aukščiausiojo, kuris kovo pabaigoje priėmė neapskundžiamą sprendimą. Nuspręsta – konkursas vyko neskaidriai. Tai reiškia, jog jį reikia skelbti iš naujo, tačiau Savivaldybės taryba prieš tai turi atleisti dabartinę įstaigos vadovę.
Kai A. Krauleidis pristatė šį klausimą tarybai, užvirė diskusijos. Jas pradėjo tarybos narė, UAB „Plungės sveikatos centras“ direktorė Irena Nekrašienė. Ją papiktino A. Krauleidžio siūlymas M. Mažonienę palikti laikinąja Greitosios medicinos pagalbos direktore. Anot I. Nekrašienės, M. Mažonienė, vadovaudama Greitajai, yra tiek pažeidimų pridariusi, kad dabar nebegali nė dienos šias pareigas eiti.
„Man nesuprantamas Savivaldybės administracijos direktoriaus suinteresuotumas šiuo klausimu. Aš nesakau, kad jis bukas, – jei būtų bukas, dviejų kadencijų valdžioje neišbūtų, – bet ko jis taip laikosi įsikibęs į tą Mažonienę?“ – rėžė tarybos narė.
Anot I. Nekrašienės, Plungės greitojoje medicinos pagalboje dirba daugybė M. Mažonienės ir jos vyro giminaičių, kurie, kaip begalėdami, stengiasi poste išlaikyti savo „bitę-maitintoją“. Tarybos narė dabartinę įstaigos vadovę kaltino dar ir tuo, kad dažnai važinėjama į užsienį, daug kalbama telefonais, be reikalo lizingu perkami automobiliai ir t. t. „Aš manau, kad ir laikinam darbui reikia atsakingesnio žmogaus, todėl siūlau, kad iki konkurso Greitajai vadovautų kitos Savivaldybei priklausančios įstaigos – ligoninės – direktorius Antanas Martusevičius“, – sakė I. Nekrašienė.
Paantrinti savo žmonai stojo ir V. Nekrašas. Anot jo, M. Mažonienė, neturėdama jokios kompetencijos, ketverius metus vadovavo įstaigai ir pridarė daugybę pažeidimų. „Kokie jūsų įsipareigojimai prieš Mažonienę? Ko taip prie jos prilipote? Ar pagalvojate, direktoriau, kaip atrodote prieš visuomenę? Kaip atrodo visa taryba?“ – A. Krauleidį auklėjo V. Nekrašas.
Tiesa, mokydamas A. Krauleidį, V. Nekrašas, ko gero, jau pamiršo, kad vos prieš kelis mėnesius ir pats prieš visuomenę nekaip pasirodė – konfliktavo su slaugytoja (taip, kad pastarajai net į medikus kreiptis teko), vėliau, iškvietęs policiją ir medikus, naktį nuogą išmetė ją iš savo namų. Už šiuos savo poelgius V. Nekrašas net Etikos komisijos buvo svarstytas ir nepagirtas – pripažinta, kad V. Nekrašas, kaip Savivaldybės tarybos narys, elgėsi neetiškai.
Greitojoje medicinos pagalboje dirbanti Savivaldybės tarybos narė Marė Valaitienė sakė kalbėti nesiruošusi, bet to, ką kalba Nekrašai, jai net klausytis gėda. „Įstaigos lėšos taupomos ir jokioms kelionėms į užsienį ar telefoniniams pokalbiams nešvaistomos. O štai kol vadovavo Nekrašai, vienu telefonu buvo prakalbama po 500 litų“, – sakė M. Valaitienė.
Prieš M. Mažonienę tarybos nariams kalbėjo ir greitosios darbuotoja Ifigenija Zaborienė. Tiesa, ne kalbėjo, o skaitė iš popieriaus, kuris vargu ar jos pačios parašytas. Net žodžius „ačiū už dėmesį, tikiuosi, kad tai bus keletas minčių jums pamąstymui“ I. Zaburienė pasakė nepakeldama akių nuo lapo.
Nei M. Mažonienė, nei jos palaikyti atėję kiti Greitosios darbuotojai į diskusiją nesikišo.
Vėliau kalbėję tarybos nariai Albinas Klimas, Rimas Ščupokas, Audrius Misiūnas sakė I. Nekrašienės ir V. Nekrašo pasisakymuose įžvelgiantys asmeninių sąskaitų suvedinėjimą ir privačius interesus. „Kol tai įstaigai vadovavo I. Nekrašienė, visi girdėdavome tik apie problemas, skolas, pinigų trūkumą. O dabar Greitojoje viskas gerai“, – savo nuomonę išsakė Alfredas Bieliauskas.
Nors Nekrašai išsakė kaltinimus ir nepasitikėjimą M. Mažoniene, taryba ją paliko laikinai vadovauti Plungės greitajai medicinos pagalbai. Iki gegužės 1-osios bus paskelbtas naujas konkursas direktoriaus pareigoms eiti. Be to, iki to laiko įstaigoje žadama atlikti auditą – patikrinti, ar tai, ką kalbėjo Nekrašai, tiesa.
Beje, iškart po to, kai buvo išnagrinėtas šis klausimas, V. Nekrašas pakilo ir išėjo iš posėdžio. Matyt, kiti klausimai tarybos nariui nebuvo aktualūs.