Užvakar posėdžiavę Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto nariai aptarė 2009 metų Savivaldybės biudžeto projektą. Prognozuojama, jog šiemet Savivaldybės „kišenėje“ bus 103 mln. Lt. Tiek pat iki metų pabaigos planuojama išleisti. Palyginti su 2008-aisiais, šiųmetinis biudžetas – 10 milijonų litų didesnis.
Biudžeto padidėjimas susijęs su tuo, kad nuo šių metų išaugo mokinio krepšelis. Taigi didžioji dalis to
padidėjimo nukeliaus į mokyklas. Be to, valstybė daugiau pinigų skyrė investicijoms į projektus, socialinėms reikmėms.
Beveik pusę Savivaldybės biudžeto pajamų – apie 49 mln. Lt – sudaro tikslinės dotacijos iš valstybės biudžeto, kitą dalį – vietiniai mokesčiai, rinkliavos, pajamos iš specialiųjų programų.
Pasak Savivaldybės administracijos Finansų ir biudžeto skyriaus vedėjos Daivos Mažeikienės, planuojamos pajamos – solidžios, tačiau ar planas bus vykdomas, dar nežinia. Mat jau vien per sausį į Savivaldybės biudžetą nesurinkta 1,9 mln. Lt. Kaip bus vėliau, irgi neaišku. Taigi tikėtis, kad pajamos bus tokios, kokios numatytos, – lyg ir naivoka.
Kaip ir minėjome, išleisti planuojama tiek, kiek ir surinkti.
Didžioji dalis biudžeto lėšų mokinio krepšelio pavidalu nukeliaus į mokyklas – švietimo įstaigoms atiteks 58 427 000 Lt. Tai 21 proc. daugiau nei pernai. Padidėjimas siejamas su pedagogų atlyginimų pakėlimu. Beje, atlyginimai šiemet didės ir kultūros (11 proc.), socialiniams darbuotojams (12 proc.), ikimokyklinių įstaigų auklėtojų padėjėjoms (nuo kovo 1 d. – 10 proc. priedas).
Padidės ir išlaidos Savivaldybei priklausantiems pastatams šildyti (22 proc.), daugiau lėšų reikės susimokėti už elektrą (11 proc.), vandenį ir kanalizaciją (80 proc.).
Norint subalansuoti biudžetą, pirmiausia buvo peržiūrėtos ir sumažintos Savivaldybės administracijos vykdomos programos – išbrauktos eilutės „Direktoriaus rezervas“ ir „Mero fondas“. Visų biudžetinių įstaigų išlaidos prekėms ir paslaugoms sumažintos 5 proc.
Socialinėms reikmėms skirtos lėšos nuo pernai buvusių 8,5 mln. Lt šiemet išaugo iki 12,9 mln. Lt (50,7 proc.). Šių pinigų prireiks pašalpoms, kurių prašo vis daugiau ir daugiau žmonių, mokėti, socialinių darbuotojų atlyginimams didinti.
Kultūros plėtros programai skirta 4,3 mln. Lt (18 proc. daugiau nei pernai). Paskoloms grąžinti – 3,8 mln. Lt (60,3 proc. mažiau), Savivaldybės veiklos funkcijoms vykdyti, strategijai formuoti ir įgyvendinti – 12,2 mln. Lt (5,5 proc. mažiau), Savivaldybės infrastruktūros objektams plėsti, modernizuoti, prižiūrėti – 5,1 mln. Lt (41,8 proc. daugiau).
Komiteto narys Algirdas Kurcikevičius piktinosi, kad neliko Smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo programos. Anot jo, verslininkams reikėjo skirti daugiau – kad šie išgyventų, išlaikytų darbo vietas. Kiti komiteto nariai tam nepritarė – tokiomis lėšomis, kokias gaudavo įmonės, jokio verslo neišgelbėsi.
Labiausiai A. Kurcikevičius piktinosi išaugusiu mokinio krepšeliu. Anot jo, iš švietimui skirtų lėšų reikėtų paimti kokius tris milijonus litų, o tada ir jokių paskolų Savivaldybei nereikėtų imti. „Negi Savivaldybė tokia neįgali, kad nesugeba turimų lėšų paskirstyti taip, kaip jai naudingiau?“ – retoriškai klausė A. Kurcikevičius. Anot jo, mokyklos gautų pinigų nepanaudos, o kitoms sritims jų trūksta. Įsiaudrinusį kolegą nuramino komiteto pirmininkas Mykolas Pronckus: „Mokinio krepšelio lėšos mums nuleidžiamos iš aukščiau ir neturime teisės jas perskirstyti. To neleidžia įstatymas.“ Deja, A. Kurcikevičiui atrodo, jog Savivaldybės tarybos sprendimas turėtų būti viršesnis ir galingesnis už įstatymą.
Galutinį žodį dėl 2009 metų biudžeto pajamų ir išlaidų tars Savivaldybės taryba. Beje, iki tarybos posėdžio žadama peržiūrėti ir lengvatų, kurios skiriamos verslininkams už sporto rėmimą, naujų darbo vietų įsteigimą ir pan., sistemą. Panašu, jog tų lengvatų gali ir nebelikti.