
Prieš mėnesį Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas politikams paaiškino, kodėl stringa vieno ar kito Savivaldybės tarybos priimto sprendimo vykdymas. Vienas iš tokių buvo projekto „Bendruomeninių apgyvendinimo ir užimtumo paslaugų asmenims su proto ir psichikos negalia plėtra Plungės rajone“ įgyvendinimas. Problema ta, kad prieš kelerius metus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skirtų lėšų neužtenka ir Savivaldybei tektų nemažai prisidėti. Praėjus mėnesiui paaiškėjo, kad ministerija rastų papildomų pinigų, tačiau jų vis tiek bus per mažai. Tad kovo viduryje surengtuose posėdžiuose Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų bei Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetų nariams teko apsispręsti – atsisakyti projekto ar bandyti jį sumažinti iki minimumo ir įgyvendinti.
Trūksta beveik 2 milijonų
Skaitytojams priminsime, kad pagal projektą numatoma Plungėje pastatyti du naujus tipinius namus Rasytės ir Mendeno gatvėse, rekonstruoti pastatą, esantį Birutės g. 6 (tai apleistas apgriuvęs medinis pastatas šalia naujųjų senelių namų, jame kažkada veikė Plungės muzikos mokykla – aut. past.), pritaikant juos grupinio gyvenimo namų veiklai, ir rekonstruoti pastatą, esantį Vytauto g. 29 (parapijos namus – aut. past.), įkuriant čia socialines dirbtuves ir socialines dirbtuves-užimtumo centrą grupinio gyvenimo namų gyventojams. Grupinio gyvenimo namuose turėtų įsikurti po 10 asmenų, turinčių proto ir psichikos negalią.
Finansavimo sutartis buvo pasirašyta 2020 m. pabaigoje. Numatyta, jog visiems keturiems objektams bus skirta apie 1 mln. 518 tūkst. eurų. Surengus viešuosius pirkimus paaiškėjo, kad norint įgyvendinti projektą visa apimtimi Savivaldybei reikėtų prisidėti dar apie 1 mln. 768 tūkst. eurų.
Teikdamas ataskaitą apie tarybos sprendimų įvykdymą M. Kaunas paminėjo, jog dėl šio projekto įgyvendinimo ir papildomo finansavimo skyrimo Savivaldybės administracija ne kartą kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją (SADM), Seimo narius ir pan., tačiau atsakymas buvo vienas – galimybių nėra.
Keturios alternatyvos
Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Toma Rupeikė sakė, kad vasario 15 dieną Savivaldybės administracija kartu su SADM ir Centrinės projektų valdymo agentūros atstovais tarėsi dėl projekto įgyvendinimo galimybių. Nors ministerija oficialaus atsakymo dėl papildomo finansavimo ir nepateikė, tačiau informavo, kad lėšų dar tikrai neskirs parapijos namams rekonstruoti. Na, o dėl likusių trijų pastatų, anot T. Rupeikės, tai ministerija žada rasti papildomai po 150 tūkst. eurų kiekvienam. Be to, atsižvelgdama į kylančias kainas, leidžia mažinti rodiklius, t. y. nebūtina statyti visų numatytų namų.
Specialistė politikams pateikė keturis galimus projekto įgyvendinimo variantus. Pirmas – projektas vykdomas visa apimtimi, nieko neeliminuojant, atsižvelgiant į ministerijos planuojamą papildomą finansavimą gyvenamiesiems namams statyti. Savivaldybei preliminariai reikėtų prisidėti 1 mln. 318 tūkst. eurų. Antras – atsisakoma parapijos namų rekonstrukcijos ir statomi trys suplanuoti namai. Savivaldybės prisidėjimas – apie 339 tūkst. eurų. Trečias – atsisakoma vieno namo (Rasytės ar Mendeno g.) statybos, paliekant parapijos namų rekonstrukciją. Prisidėjimas – 1 mln. 282 tūkst. eurų. Ketvirtas – atsisakoma namo statybos Birutės gatvėje. Prisidėjimas – 1 mln. 48 tūkst. eurų.
Rožinės ministerijos svajonės?
„Ne Savivaldybė visa tai sugalvojo. Ministerijos pertvarka. Tik ministerija tas pertvarkas dabar siūlo užbaigti mūsų pinigais – šiek tiek keistoka. Nežinau, kiek esame nusiteikę prisidėti, kokios mūsų galimybės?“ – kalbėjo Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto pirmininkė Daina Martišienė.
Dėl prisidėjimo abejojo ir kiti komiteto nariai. Be to, kaip atkreipė dėmesį Rimas Dužinskas, net minimalus prisidėjimas – 339 tūkst. eurų – tik „ant popieriaus“. „Kai kainos dabar keičiasi kas savaitę ar net dažniau, suma dar labiau išaugs. Ministerija nuleido iš viršaus ir paliko savivaldai. Nemanau, kad esame pajėgūs tenkinti ministerijos užgaidas“, – dėstė politikas.
„Jei ministerija mano, kad pridėjus 150 tūkstančių užtenka tokios sumos, tai gal tegul ir nuperka rangos darbus“, – kolegą palaikė komiteto pirmininkė.
Pasak T. Rupeikės, SADM tvirtai nepažada, bet puse lūpų kalbama, kad papildomų pinigų atsiras, jei kai kurios savivaldybės atsisakys įgyvendinti projektus.
Išgirdęs tokius paaiškinimus komiteto pirmininkės pavaduotojas Česlovas Kerpauskas rėžė: „Kas gali pasakyti, kad kitos savivaldybės atsisakys ir tie pinigai atiteks mums? Tai blefas.“
Vicemerė Asta Beierle Eigirdienė ragino galvoti racionaliai, būti realistais ir susikoncentruoti į vieno namo statybą. „Statome sporto kompleksą. Mums tai didelis iššūkis, naudojame biudžeto lėšas. Esame pradėję didelius projektus, negalime įsivelti į dar kitus. Padarykime pradėtus darbus iki galo. Reikia ir ministerijai pasidėlioti idėjas pagal šių dienų aktualijas. Šiandien rožinėmis spalvomis piešti rytojaus neįmanoma“, – svarstė politikė.
Tirs rinką
Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto sprendimas – projekto įgyvendinimo visiškai neatsisakyti, tačiau dėl papildomo finansavimo dar derėtis su SADM. Politikai sutarė, kad reikėtų patikrinti rinką ir pasižiūrėti, už kiek būtų galima pastatyti vieną namą. Taip pat siūlyta nepamiršti parapijos namų.
Analogiškas mintis išsakė kitą dieną posėdžiavę Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto nariai. Tik komiteto pirmininko pavaduotojas Liudas Skierus siūlė neskubėti. Anot jo, statybininkų siūlomos kainos bus arčiau realybės. „Dabar prašo kosminių sumų. Po kurio laiko statybose nebebus darbo ir tada dirbs už normalią kainą“, – kalbėjo jis.
Beje, Birutės gatvėje esančiam namui nugriauti rangovai jau rasti. Kovo 8-ąją su jais pasirašyta sutartis.