Mindaugas Vilnius Plunges prokuraturoje prokuroru dirba 11 metu. Taciau neseniai jo traukinys pajudejo – jis tapo vyr. prokurores pavaduotoju. Gimes ir auges Plungeje, baiges Senamiescio vidurine mokykla, istojo i tuometine Lietuvos policijos akademija, kuria baiges, gavo teises magistro diploma. Teisininku truko – Mindaugas galejo likti ir Vilniuje, taciau grižo i Plunge. Vietos prokuraturoje buvo atlikes praktika, tad kolektyvas buvo pažistamas, savas gimtasis miestas. Mindaugas vedes. Žmona dirba banke, šeima augina sunu.
Prokuroras mielai sutiko atsakyti i redakcijos klausimus.
– Ar paaukštinimas tarnyboje buvo didele staigmena?
– Atvirai kalbant, šiek tiek nustebau. Taciau darbas iš esmes beveik nepasikeite, gal tik jo gerokai daugiau. Mat šiuo metu musu prokuraturoje truksta dvieju darbuotoju. Taigi, kaip matote, ant stalo bylu kruva, dar laukia ir darbai, priklausantys pavaduotojui.
– Dirbate prokuraturoje. Ar niekada nekilo pagunda pereiti i pelningesni darba – advokatura arba tapti teiseju?
– Turiu advokato licencija, bet kada galiu tapti advokatu.
Norint dirbti teiseju, reiketu laikyti papildomus egzaminus. Taciau šiuo metu nemanau, kad noreciau dirbti kita darba. Dabartiniu esu patenkintas. O daug dirbti reikia visur – ir teisme, ir advokaturoje, ir notariate, jau nekalbu apie policija.
– Vienuolika metu – netrumpas laiko tarpas. Ar dar prisimenate savo pirmaja byla?
– Atsimenu, garaže stovejusioje mašinoje buvo rastas dujomis apsinuodijes vyras. Rodos, aiški savižudybe, taciau padirbeti teko rimtai, ypac kad tai pirmoji byla ir stengiesi kolegoms irodyti, jog ši ta sugebi. Dalyvauti tiriant panašias bylas teko ir praktikos metu. Tad nužudymo ar savižudybes bylos nebuvo didele naujiena. Nesu labai jautrus, nors ir malonumas tirti tokias bylas mažas.
– Ar pastaraisiais metais padaugejo nužudymu, išžaginimu ir kitu sunkiu nusikaltimu?
– Negalima tvirtinti, kad padaugejo. Štai, palyginti su ankstesniais metais, mažiau nusikalto nepilnameciu, mažiau nužudymu, o ir jie dažniausiai buitiniai, tad išaiškinti lengviau. Dažniausiai pasitaiko vagysciu, apiplešimu, muštyniu.
– Ar visada, radus lavona, apžiuroje turi dalyvauti prokuroras?
– Taip buvo iki 2003 metu. Dabar prokuroras drauge su tyreju i nusikaltimo vieta važiuoja tik ypatingais atvejais.
– Ar yra daug neištirtu bylu? Kaip tokiais atvejais elgiasi prokuratura?
– Yra, bet nelabai daug. Tikriausiai plungiškiai dar prisimena Irmos Telšinskaites byla. Ji neišaiškinta, taciau byla nebaigta ir nepadeta i archyva. Vis dar tikimes, kad nusikaltimas paaiškes tiriant kitas bylas. Patirtis rodo, kad yla iš maišo išlenda ir po 10 ar net daugiau metu. Dar viena neišaiškinta moters nužudymo byla pasieme Klaipedos apygardos prokuratura, su kuria mes bendradarbiaujam, teikiame ivairia informacija, jai atsiskaitome. Klaipedos apygardos prokuratura turi daugiau darbuotoju, tad ir jos galimybes didesnes.
– Buvot ir esat užimtas žmogus. Ar turite bent kiek laisvalaikio, ka veikiate?
– Megstu medžioti, žvejoti. Be abejo, turiu šeima, kuriai taip pat reikia demesio. Jaunysteje labai skaiciau knygas. Ko gero, cia buvo didele mamos itaka, nes ji daug skaite. Dabar grožinei literaturai nelabai lieka laiko. Smagu butu pakeliauti. Su žmona važiavom paslidineti. Viskam reikia laiko ir, žinoma, pinigu.
– Per tiek metu, be abejo, susigyvenote su kolektyvu, juolab kad jis nera didelis. Ar, be gimtadieniu, jis turi kokias nors tradicijas?
– Švenciame Prokuraturos diena, kuri minima kovo 3-iaja. Tai beveik ir viskas.
– Esu girdejusi, kad nusikaltimu pobudis ir skaicius labai priklauso nuo šalies ekonomines situacijos.
– Kažkaip nepastebejom. Nors pati visuomene keiciasi, taciau nemanau, kad tiems pokyciams itakos turi infliacija. Jau seniai, atsiradus laisvajai rinkai, pasikeite žmones ir ju poreikiai. Jie labiau rupinasi materia-liniais dalykais, tapo gobšesni, del pedos žemes kyla konfliktu kartais net tarp artimiausiu giminaiciu. Bet tai vyksta jau seniai, o pastaruoju metu ryškesniu pokyciu nematyti.