„Plungės“ laikraštyje jau rašėme, jog Plungės rajono savivaldybės biudžetas mažinamas 6,6 mln. litų. Tai reiškia, jog visoms įstaigoms teks gerokai susiveržti diržus. Vykdydamos nurodymą sutaupyti vienokią ar kitokią sumą, mokyklos, darželiai-lopšeliai, net pati Savivaldybės administracija ir kitos įstaigos savo darbuotojus nusprendė leisti nemokamų atostogų. Toks sprendimas, aišku, padės sutaupyti lėšų, tačiau jis… prasilenkia su įstatymu.
Praėjusią savaitę vykusio Savivaldybės tarybos Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto posėdžio metu žodžio paprašė Mykolo Oginskio meno mokyklos direktorė Genovaitė Žiobakienė. Įstaigos vadovė sakė esanti pasipiktinusi nelygybe. „Jei lėšų mažėja, tegu mažėja visiems po lygiai. Dabar iš bendrojo lavinimo mokyklų atimama 10 procentų, o iš meno mokyklos – 13. Kodėl? Suprantu, kad trūksta pinigų, kad mažinimas neišvengiamas, bet niekada nesutiksiu su tokia nelygybe“, – kalbėjo direktorė.
Pasak G. Žiobakienės, iš jos vadovaujamos įstaigos atimama net 412 tūkstančių litų (tokią sumą sudaro 13 proc.). Kaip sutaupyti, kaip išgyventi be šios sumos, nežinia. Viena iš išeičių – priimti mažiau moksleivių. Tuomet mažės darbo valandų, o kartu kris darbuotojų atlyginimai. Išlaidų mažės, tačiau ne tiek, kiek reikia.
Vienintelė išeitis, padedanti sutaupyti apčiuopiamą pinigų sumą, – nemokamos atostogos. „Jei visi darbuotojai – nuo direktorės iki valytojos – kelioms savaitėms išeisime nemokamų atostogų, sutaupysime. Galiu pasakyti, kad kolektyvas tai vertina gana supratingai: nėra pinigų, tad ir tenka griebtis kraštutinių priemonių. Tačiau turiu pasakyti, jog dėl nemokamų atostogų yra vienas „bet“. Tai prasilenkia su įstatymu!“ – konstatavo G. Žiobakienė.
Anot meno mokyklos direktorės, išleisti darbuotojus nemokamų atostogų galima ne bet kada, o tik tam tikrais atvejais ir tik paties darbuotojo iniciatyva. Darbdavys siūlyti, o juo labiau – versti žmones nemokamai atostogauti neturi jokios teisės. Darbuotojų noro paatostogauti šiuo atveju nepakanka. Rašant prašymą dėl nemokamų atostogų, būtina nurodyti ir įrodyti svarias priežastis, dėl ko reikalingos tos atostogos.
„Darbuotojus nemokamų atostogų leisime tik tol, kol mūsų įstaigose pasirodys Valstybinė darbo inspekcija. Leisdami visus darbuotojus atostogauti, pažeisime įstatymus, o tai reiškia, jog mus užtampys po teismus“, – kalbėjo G. Žiobakienė. Direktorės nuomone, prieš imantis šios kraštutinės priemonės, reikia gerai pagalvoti. „Šį klausimą turėtų išanalizuoti ir galutinį žodį tarti Savivaldybės teisininkai“, – sakė meno mokyklos vadovė.
Redakcijos žiniomis, jau dabar ne vienos rajono įstaigos darbuotojai žino, jog, taupant lėšas, trims, keturioms ar net šešioms savaitėms turės išeiti nemokamų atostogų. Kai kas atostogaus vienu ypu – išsyk visą mėnesį, kiti – kiekvieną mėnesį po savaitę.
Suprantama, jog šiuo sunkiu laikotarpiu nė vienas žmogus savo noru nemokamai atostogauti nesiveržia. Kai kurių įstaigų darbuotojai gal ir parodė supratingumą, bet kitų vadovams, ko gero, net ir kumščiu teko trinktelėti, kad darbuotojai prašymus parašytų.
Ar visos įstaigos, kurių darbuotojai ruošiasi masinėms nemokamoms atostogoms (tarp jų – ir Savivaldybės administracija), pažeis įstatymą? Į šį klausimą atsakė Valstybinės darbo inspekcijos Telšių skyriaus inspektorė darbo teisei Vyda Intienė. Anot jos, Darbo kodeksas, kuris ir reglamentuoja nemokamų atostogų suteikimą, koks buvo, toks ir liko.
Darbo kodeksas. 184 straipsnis. Nemokamos atostogos
1. Darbuotojo reikalavimu nemokamos atostogos suteikiamos:
1) darbuotojams, auginantiems vaiką iki keturiolikos metų, – iki keturiolikos kalendorinių dienų;
2) darbuotojams, auginantiems neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų, – iki trisdešimties kalendorinių dienų;
3) moters nėštumo ir gimdymo atostogų metu bei vaiko priežiūros, kol jam sueis treji metai, atostogų metu tėvui jo pageidavimu (motinai – tėvo atostogų vaikui prižiūrėti, kol jam sueis treji metai, metu); šių atostogų bendra trukmė negali viršyti trijų mėnesių;
4) neįgaliajam – iki trisdešimties kalendorinių dienų per metus;
5) darbuotojui, vienam slaugančiam neįgalųjį, kuriam Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sprendimu nustatytas nuolatinės slaugos būtinumas, – iki 30 kalendorinių dienų per metus šalių suderintu laiku;
6) darbuotojui, slaugančiam sergantį šeimos narį, – tokiam laikui, kurį rekomenduoja gydymo įstaiga;
7) santuokai sudaryti – ne mažiau kaip trys kalendorinės dienos;
8) mirusio šeimos nario laidotuvėms – ne mažiau kaip trys kalendorinės dienos.
2. Nemokamos atostogos dėl kitų priežasčių suteikiamos kolektyvinėje sutartyje nustatyta tvarka.
Dėl krizės kodekso niekas nekoregavo, tad nemokamos atostogos lėšų taupymo sumetimais jame nenumatytos. „Įstaiga, varanti ar išleidžianti darbuotojus nemokamų atostogų Darbo kodekse nenumatytais atvejais, pažeidžia įstatymus, už tai taikoma bausmė. Na, nebent kolektyvinėje darbo sutartyje būtų numatyta kitokia nemokamų atostogų teikimo tvarka nei nustatyta kodekse“, – sakė inspektorė V. Intienė.