Nors pirmoji mokslo metų diena turėjo būti šventiška, ne visus mokinius ir tėvus ji džiugino. Pirmadienį į redakciją užsukusi pasipiktinusi moteris išsakė savo pastabas dėl moksleivių priėmimo į Plungės „Ryto“ pagrindinę mokyklą.
Moteris stebėjosi, kaip į „Ryto“ pagrindinės mokyklos penktą klasę pateko mergaitė iš Nausodžio seniūnijos Prūsalių kaimo, o berniukas, gyvenantis Plungėje, A. Jucio gatvėje, kurio brolis mokosi šioje mokymo įstaigoje, nebuvo priimtas, nes… neliko vietos.
Situacija suprantama. Jau pavasarį ir vasarą kilo nemažai pasipiktinimo, kad daugiausia mokinių turinčioms „Ryto“ pagrindinei ir Senamiesčio mokykloms leista formuoti tik po tris pirmokų klases, nors norinčiųjų ten mokytis buvo gerokai daugiau. Panašiai vyko ir su penktomis klasėmis.
Susisiekėme su „Ryto“ pagrindinės mokyklos direktoriumi Stanislovu Ivanausku. „Priimdami vaikus į mokyklą vadovaujamės Savivaldybės tarybos patvirtinta tvarka. Tačiau, kai neleido formuoti papildomų klasių komplektų, priimdami žiūrėjome į prašymo pateikimo datą ir gyvenamąją teritoriją. Tikrai tikiu, kad būna laikinai reikiamoje teritorijoje priregistruotų moksleivių, bet mokykla neįpareigota tikrinti, gyvena vaikas nurodytoje vietoje ar ne“, – paaiškino vadovas.
Pasidomėjome, kokia ta vaikų priėmimo į mokyklas tvarka. Beje, ji patvirtinta 2015 metų gegužės mėnesį. Tvarkoje nurodyta, kad pirmumo teisę mokytis norimoje mokymo įstaigoje turi vaikai, toje mokykloje lankę priešmokyklinio ugdymo grupę, baigę pradinio ugdymo programą ar pagrindinio ugdymo programos pirmąją dalį; gyvenantys mokyklai priskirtoje aptarnavimo teritorijoje; našlaičiai ir vaikai, turintys globėjus ar rūpintojus; vaikai, kurių broliai ir seserys prašymo pateikimo metu mokosi toje mokykloje; vaikai, kurių tėvai prašymo pateikimo metu dirba toje mokykloje. Tačiau tame pačiame dokumente nurodyta, kad Didvyčių mokyklos-darželio (dabar daugiafunkcis centras) mokiniai priimami į „Babrungo“ pagrindinės mokyklos (dabar – progimnazija) ketvirtą klasę. O dar viename punkte – kad Vyskupo Motiejaus Valančiaus pradinės mokyklos ir Prūsalių mokyklos-darželio ketvirtų klasių mokiniai, jų tėvai (globėjai) mokyklą renkasi patys.
Panašu, kad jokio kriminalo nebuvo. O galiojanti tvarka gana paini. Dar vasarą vienas tėvas, atstovaujantis Vyskupo Motiejaus Valančiaus pradinės mokyklos ketvirtokų tėvams, bandė sužinoti, kodėl ne visi norintys šios mokymo įstaigos ketvirtaklasiai gali lankyti „Ryto“ pagrindinę mokyklą. Atrodo, vyras buvo teisus.
Apie tvarkos prieštaravimus ir būtinybę ją keisti kalbėjomės su Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėju Gintautu Rimeikiu.
„Mokinių priėmimo į mokyklas tvarka tikrai yra koreguojama. Peržiūrimos teritorijos, svarstoma, kaip jas keisti. Tikimės, kad dar rudenį nauja tvarka bus patvirtinta ir nebekils jokių nesusipratimų. Viskas turėtų išsigryninti, kai pereisime prie centralizuoto priėmimo. Tada viskas bus konkrečiau“, – sakė skyriaus vedėjas.
Tad gal politikams vertėjo pirmiausia pakeisti tvarką, o ne pykdyti mokinius ir tėvus, nuleidžiant įsakymą mokyklų direktoriams ir paliekant juos vienus atlaikyti pasipiktinimo bangą?
Optimistas tas vedėjas. Niekada nebuvo ir nebus tokios tvarkos, kuri išspręstų visas problemas dėl mokinių priėmimo. O kai bus centralizuotas priėmimas, tai tuo apsidžiaugs tik mokyklos, nes atkris rūpesčių ,nei tėvai, nei tas pats švietimo skyrius nebegalės jų kaltinti dėl to, kad kažkas nepateko į norimą mokyklą. Bus kaltinamas tik pats švietimo skyrius.