Jau daugiau nei dešimtmetį plungiškiai žino, kad Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną galės švęsti kiek kitaip. Nuo 2004-ųjų miestelėnai kviečiami į tarptautinį vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių ir muzikos festivalį „Kovo 11-osios vaikai“, kurį organizuoja Plungės kultūros centras.
Šiemet plungiškius pradžiugino Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro liaudiškų šokių studija „Vyželė“. Kolektyvas 2017-aisiais švęs dvidešimtmetį. O liaudies šokius studijoje trypia apie 90 įvairaus amžiaus vaikų ir jaunuolių.
„Vyželė“ kasmet paruošia naujas koncertines programas, kuriose lietuviški šokiai gražiai persipina su kitų tautų šokiais ir autorinėmis kompozicijomis. Vilkaviškiečiai nuo pat kolektyvo atsiradimo dalyvauja visose respublikinėse dainų šventėse, yra šalies konkursų „Aguonėlė-2012“, „Pora už poros-2013“ laureatai, savo šokiais džiugina ne tik gimtojo miesto, bet ir kitų miestų, miestelių, užsienio žiūrovų širdis.
Kaip sako „Vyželės“ nariai, šokis tapo neatskiriama jų gyvenimo dalimi, bent trumpam padeda atitolti nuo kasdienybės, pasinerti į neaprėpiamą pasaulį, kuriame yra daugybė bendraminčių ir draugų. Tad ir žiūrovus vilkaviškiečių pasirodymas nuteikė šypsotis ir negailėti plojimų. Kolektyvo vadovė – Sonata Jankienė.
Kaip ir kiekvienais metais, kartu su plungiškiais, kitų Lietuvos rajonų šokėjais festivalyje dalyvavo svečiai iš užsienio šalių. Šiemet Plungėje paruoštas kompozicijas rodė latviai, lenkai ir estai.
Smagiai kultūros centro scenoje sukosi Latvijos Bauskės vaikų ir jaunimo centro šokių kolektyvas „Memelite“. Jame šoka nuo 4 iki 18 metų vaikai ir jaunimas. Šiais metais kolektyvas švenčia 25 metų jubiliejų. Šokėjams vadovauja Ligita Urbitė.
Itin šiltai plungiškiai sutiko Estijos Talino miesto prancūzų mokyklos folkloro ansamblį „Leesikad“. Ansamblis kaip folkloro grupė buvo įkurtas 2005 metais. Kolektyvas šoka tradicinius estų šokius ir žaidžia žaidimus grojant gyvai muzikai. Tad neretai būna, kad baigiantis koncertui žiūrovai pradeda šokti kartu su atlikėjais. Nedaug trūko, kad ir plungiškiai būtų kilę iš savo vietų ir trypę drauge su estais.
„Leesikad“ šokius ir žaidimus pristato kiek įmanoma autentiškiau, tačiau norėdami, kad koncertas būtų įvairesnis ir intensyvesnis, juos atlieka trumpiau nei paprastai. Dažnai ansamblis kelis šokius supina į vieną „kasą“, tad tai dar labiau stebina žiūrovus.
Plungiškiams nuostabą kėlė ne tik estų šokiai, žaidimai, bet ir ryškiaspalviai jų kostiumai. Kaip minėjo renginio vedėjai, beveik visus kostiumus šokėjai siuva patys ir jie yra tokie, kokie buvo XIX amžiuje įvairiose Estijos vietovėse. Ansamblio vadovė – Kristtina Siig.
Dar vieni svečiai atvyko iš Lenkijos – Liublino miesto vaikų ir jaunimo šokių ir dainų ansamblis „Liublin“. Kolektyvas skaičiuoja septintą dešimtį. Jis buvo įkurtas 1948 metais. Iš pradžių vadintas „Jaunųjų žiūrovų teatru“, 1953-iaisiais pervardytas į Liublino regiono folkloro dainų ir šokių grupę. Praėjus 50 metų, nuo 1998-ųjų pabaigos, kolektyvas žinomas dabartiniu savo pavadinimu – „Liublin“.
Pasak šventės vedėjų, šis ansamblis yra nepaprastas reiškinys nacionalinėje ir pasaulinėje erdvėje. Teigiama, kad „Kaniorovos ansamblis“ (taip jis populiariai vadinamas) jau turėjo apie 30 tūkstančių narių, kurie užsikrėtė aistra folklorui ir atidavė jam gražiausius jaunystės metus, kai kurie net po dvidešimt metų. Kolektyvo nariai – nuo vaikų iki jaunimo – yra įvaldę neįtikėtinai platų repertuarą, į kurį įtraukta melodijų, dainų ir šokių iš beveik visų Lenkijos rajonų, šokių, sukurtų garsių muzikantų ir choreografų.
„Liublin“ – Lenkijos ir Liublino regiono kultūros ambasadorius, per savo nesuskaičiuojamas keliones parodęs lenkišką folklorą beveik visuose žemynuose. Nuo 1994 metų tapo išskirtiniu tarptautinių folkloro susitikimų organizatoriumi. Ansamblis yra gavęs nemažai apdovanojimų ir sulaukęs pagyrimų iš savo šalies kultūros, švietimo, užsienio reikalų ministrų, Liublino provincijos gubernatoriaus ir Liublino miesto mero. Na, o 2008-aisiais buvo apdovanotas Oskaro Kolbergo, žymiausio XIX amžiaus lenkų liaudies kultūros tyrinėtojo, folkloristo, prizu „Už nuopelnus liaudies kultūrai”.
Šiuo metu ansamblyje yra apie 500 šokėjų. Jie padalyti į 16 grupių nuo 5 iki 25 metų amžiaus.
XI tarptautiniame vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių ir muzikos festivalyje „Kovo 11-osios vaikai“ dalyvavo viena iš „Liublin“ grupių – „Lubelacey“. Ją sudaro 12–16 metų vaikai ir paaugliai, liaudies šokio subtilybes kremtantys 5–9 metus. Svečiai plungiškiams parodė meninę programą, kurią jau įvertino savos šalies ir užsienio žiūrovai. Kolektyvo vadovas – Janas Twardowas, choreografė – Dorota Kanior-Borys.
Žinoma, festivalis neįsivaizduojamas ir be vietinių šokėjų – Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studijos „Mažasis suvartukas“. Kolektyvas, kuriame nuo 4 iki 18 metų vaikai ir jaunimas užkrečiami liaudies šokio virusu, skaičiuoja 16-uosius gyvavimo metus. Jaunuosius šokėjus, kurių nemaža dalis seka tėvų pėdomis, ugdo meno vadovė Ilona Baltikauskaitė ir choreografė Justė Tulickienė.
„Mažasis suvartukas“ sėkmingai atstovauja Plungei pasaulio lietuvių ir moksleivių dainų šventėse, dalyvauja įvairiuose vaikų ir jaunimo tautinės muzikos ir šokių festivaliuose ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.
Dvi valandos šokių, skambios muzikos plungiškiams neprailgo – juk visada smagu ne tik pamatyti savo krašto liaudies šokius, bet ir nors trumpai žvilgtelėti į kaimyninių šalių folklorą. Pilnutėlė salė žiūrovų bylojo, kad festivalis bus organizuojamas dar ne kartą ir kad jis turi būrį gerbėjų.
Amerikonu okupacija jie vadina nepriklausomybe,gerai jiems amerikonai isplove smegenys per tuos 26 Amerikos okupacijos metu.Neveltui sakoma kad geriausias vergas yra tas kuris NET nesupranta kad yra vergas.