Tokiais žodžiais Plungės policijos komisariato pareigūnus per metinį ataskaitinį susirinkimą gyrė jų tiesioginis vadas – Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Silvijus Baranauskas. Gerų žodžių negailėjo ir kiti garbingi svečiai – Policijos departamento Policijos informacijos valdybos viršininkas Artūras Kavolis, Klaipėdos apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Valdemaras Vaitekūnas, Plungės rajono apylinkės teismo pirmininkas Vaidas Gasiūnas, Plungės rajono savivaldybės meras Albinas Klimas.
Plungės policijos komisariatas metinį ataskaitinį susirinkimą surengė sausio 16 dieną. Kaip ir kasmet, viršininkas Saulius Vaičekauskas ir komisariato padalinių vadovai pristatė, kas nuveikta per praėjusiuosius metus, ko tikimasi 2014-aisiais. Susirinkime dalyvavę svečiai plungiškius pareigūnus nudžiugino geromis naujienomis – šiek tiek didės atlyginimai, komisariatas gaus daugiau degalų, naujų darbo priemonių.
Kriminalistai ištyrė 69 proc. nusikaltimų
Kriminalinės policijos skyriaus viršininkė Loreta Tamaliūnaitė apgailestavo dėl darbuotojų trūkumo, bet džiaugėsi pakankamai gerais savo pavaldinių darbo rezultatais. Mat iš 2013-aisiais kriminalistų užregistruotų 730 nusikalstamų veikų 504 ištirtos. O tai yra net 69 proc.
Per praėjusiuosius metus įvykdyti 3 nužudymai. Visi jie išaiškinti, vienas tyrimas jau visiškai užbaigtas. Visi 3 nužudymai – buitiniai, įvykdyti neblaivių asmenų. Vienas iš dažnesnių nusikaltimų – smurtas artimoje aplinkoje. Dėl smurtautojų veiksmų pradėti 143 ikiteisminiai tyrimai, 32 nutraukti, nes nebuvo nusikaltimo sudėties.
Kriminalistai nerimauja dėl kasmet augančio nusikaltimų, susijusių su narkotikais, skaičiaus. Pernai dėl narkotikų vartojimo pradėta 19 ikiteisminių tyrimų, įtariamieji – 13-25 metų jaunuoliai. Populiariausi narkotikai – kanapės ir „Extasy“, kurie į Plungę paprastai atkeliauja iš kitų miestų. Išaugo ir apiplėšimų skaičius, iš nukentėjusiųjų dažniausiai pagrobiami pinigai ir telefonai. Gerokai daugiau registruota sukčiavimo atvejų – 40 (2012 m. – 28), kartu išaugo ir nusikaltimų finansų srityje – nuo 21 atvejo 2012 m. iki 46 atvejų 2013-aisiais. Anot viršininkės L. Tamaliūnaitės, žmonės vis dar nepasimoko – patiki sukčiais, padiktuoja jiems elektroninės bankininkystės duomenis. Beveik 30 proc. visų nusikalstamų veikų sudaro vagystės. Nerimą kelia įsibrovimai į gyvenamąsias patalpas. Tokių registruota 32. Pasak kriminalistų vadovės, šie nusikaltimai įvykdomi sutemus, nusikaltėliai būna pasiruošę ir gerai informuoti, veidus slepia po kaukėmis. Visa tai labai apsunkina tyrimą.
Tyrėjui – apdovanojimas
Viešosios policijos skyriaus viršininkė Ingrida Juškaitė akcentavo, kad per metus pareigūnai užregistravo 6 539 pranešimus, į policiją pristatyti 1 158 asmenys, 388 buvo uždaryti į ilgalaikio sulaikymo kameras. Skyriaus pareigūnai surašė 1 226 protokolus. Daugiausiai – už viešosios rimties trikdymą, smulkias vagystes, kontrabandines prekes, naminę degtinę. 28 protokolai surašyti už narkotikų vartojimą, daugiausiai narkomanų (20) sučiupo Prevencijos poskyrio tyrėjas Raimondas Aponkus, kuriam šiuose reikaluose puikiai talkina tarnybinis šuo Jorge. Viršininkė I. Juškaitė pagyrė ir dar vieną pareigūną – Prevencijos poskyrio tyrėją Martyną Beržonską, kuris respublikiniame konkurse „Aš neimu kyšio“ užėmė ketvirtąją vietą, o tai reiškia, kad jis pričiupo daugiausiai bandžiusiųjų papirkti pareigūnus. M. Beržonską apdovanojo ir S. Baranauskas, įteikdamas jam III laipsnio pasižymėjimo ženklą už nepriekaištingą tarnybą.
Prevencijos poskyrio viršininkas Eugenijus Palubinskas taip pat pabrėžė, kad trūksta pareigūnų, bet pasidžiaugė talkininkais – 39 policijos rėmėjais ir 15 jaunųjų rėmėjų. Kalbėjo ir apie nepilnamečių nusikalstamumą: šiuo metu policiją dominančių nepilnamečių įskaitoje yra 116 jaunuolių, per metus sulaikyta 60 neblaivių, 15 – chuliganiškai besielgiančių.
Avarijų daugiau nei užpernai
2013-ųjų eismo įvykius pristatęs Kelių policijos poskyrio vadovas Algirdas Puidokas akcentavo, kad, lyginant su 2012 metais, pernai išaugo įskaitinių avarijų skaičius. Iš viso per metus užregistruotos 209 avarijos (2012 m. – 206), įskaitinių pernai – 41, užpernai – 27. 2013 metais avarijose žuvo 3 žmonės (2012 m. – 2), sužaloti 63 (užpernai – tik 34). Avaringiausi keliai – Mažeikių-Plungės-Tauragės, Šiaulių-Palangos, Plungės-Vėžaičių, mieste daugiausiai nelaimių įvyksta J. Tumo-Vaižganto, V. Mačernio, Dariaus ir Girėno gatvėse. Per metus pareigūnai nustatė 2 676 Kelių eismo taisyklių pažeidėjus. Daugiausiai – 901 – viršijusiųjų greitį, 161 vairavo neblaivus.
Pamainoje… – 1,5 patrulio
Didžiausia patrulių būrio, kuriam vadovauja Tytas Savickas, problema – darbuotojų stoka. Nors pareigūnų deficitas – visame komisariate (įsteigtos 109 pareigybės, o realiai dirba tik 82 žmonės), tačiau patrulių stoka akivaizdžiausia. Ši tarnyba turi 22 pareigybes, o dirbančiųjų – tik 10. O tai reiškia, kad vidutiniškai per pamainą patruliuoja tik… 1,5 patrulio. Susiklosčius tokiai padėčiai, metų pabaigoje patruliuoti vykdavo ir padalinių vadovai.
Migracijos tarnybos, kuriai vadovauja Rita Rimkuvienė, specialistės daugiausiai laiko ir dėmesio skyrė asmens tapatybės dokumentų išdavimui. Mat kaip tik pernai baigėsi 1992-1993 metais išduotų pirmųjų Lietuvos Respublikos piliečių pasų galiojimo laikas, visi suskubo juos keisti. Per metus išduota apie 10 tūkst. asmens tapatybės dokumentų, o tai yra dvigubai daugiau nei įprastai. Pas 547 asmenis, kuriems reikėjo dokumentų, vykta su mobilia duomenų registravimo įranga.
Paguoda – didesni atlyginimai
Iš Klaipėdos atvykęs S. Baranauskas plungiškius gyrė už gerus darbo rezultatus. Vienas iš geriausių rodiklių – sulaikyta daug naminės degtinės gamintojų, laikytojų, gabentojų. „Plungės pareigūnai konfiskavo ir sunaikino 2 583 litrus naminės degtinės, rado kelias dešimtis tonų raugo. Nėra kito rajono, kur tiek daug virtų naminukę ir tiek daug sulaikytųjų“, – kalbėjo S. Baranauskas.
Policijos departamento atstovas A. Kavolis akcentavo, kad policijai šiemet skirta daugiau lėšų nei pernai. Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas ir jo padaliniai gaus 2,9 mln. Lt daugiau nei 2012 m. Nemaža dalis papildomų lėšų bus skirta atlyginimams didinti. Suskaičiuota, kad pareigūnai, kuriems pakeltos kategorijos, į rankas gaus apie 100 Lt daugiau nei gaudavo. Be to, komisariatas gaus stacionarių kompiuterių, į automobilius – telemetrinės įrangos, mobilių kompiuterių ir spausdintuvų. „Gavę papildomų lėšų, galėsite ir daugiau degalų įsipilti, ir daugiau žmonių įdarbinti. Gal didesni atlyginimai sudomins norinčiuosius dirbti policijoje ir šiemet pamainoje turėsite jau ne pusantro, o du patrulius“, – kalbėjo svečias.