
Spalio 31 d. Plungės kultūros centre – neįprastas renginys. Kauno technologijos universiteto (KTU) studentų komanda – Tomas Proscevičius, Modesta Mikštaitė, Neringa Gogolinskaitė – pristatė projektą „Misija Lituanica 80“ ir universitete sukurtą pirmąjį lietuvišką palydovą „LitSat-1“, kuris į orbitą pakils jau gruodį. Tiksliau – pristatytas palydovo „brolis-dvynys“, nes galutinė palydovo versija jau nukeliavo į Hiustoną (JAV, Teksaso valstija), NASA kompanijos būstinę. Į Hiustoną ką tik nusiųstas ir antrasis kitos lietuvių komandos sukurtas palydovas.
Kauno technologijos universiteto mokslo darbuotojai, palydovo kūrėjų komandos nariai papasakojo apie kosmosą ir tai, ką ten veiks lietuviškasis nanopalydovas. 2013-aisiais sukanka 80 metų, kai Steponas Darius ir Stasys Girėnas skrido per Atlantą. Būtent šio skrydžio įkvėpta, palydovą kūrusi jungtinė KTU, Lietuvos kosmoso asociacijos ir Kosmoso mokslų ir technologijų instituto komanda nutarė pagerbti legendinį skrydį ir jam dedikavo projekto pavadinimą.
„Misija Lituanica 80“ – tai pirmasis KTU ir Lietuvos kosmoso asociacijos vykdomos ilgalaikės kosmoso programos etapas.
Palydovas „LitSat-1“ – 10 kub. cm tūrio, 1 kg svorio. Dar šiais metais, bendradarbiaujant su NASA, bus paleistas į kosmosą. Palydovas apie pusmetį skries žemės orbita – 400 km aukštyje, 8 km per sekundę greičiu. Į tarptautinę kosminę stotį jį pakels JAV kompanijos „Orbital“ raketa-nešėja „Cygnus“.
„Pirmajam lietuviškam palydovui pakilus į kosmosą, Lietuva taps kosmine valstybe. Tai puikus įrodymas, jog Lietuvos mokslininkai sugeba vykdyti pasaulinio lygio projektus, dirbti pagal naujausias technologijas. Kosmoso pramonė, technologijos neatsiejamos ne tik nuo Saulės sistemos ir visatos tyrinėjimų, bet ir nuo robotikos, raketų pramonės bei ryšių ir navigacijos sistemų technologijų. Beje, kartu su mūsų „LitSat-1“, raketa-nešėja į orbitą paleis ir dar apie 30 kitų valstybių palydovų“, – sakė T. Proscevičius. Palydovus į orbitą leis robotizuota ranka.
Pirmasis pakilęs į kosmosą lietuviškas palydovas turi net keletą uždavinių: užmegzti dvipusį ryšį Žemė-palydovas, išbandyti linijinio radijo atsakiklį, GPS imtuvą, iki šiol nebandytą mažuose palydovuose, skrydžio kompiuterį, saulės elementus, išmatuoti palydovo orientaciją orbitoje. „LitSat-1“ išbandys skrydžio technologijas ir garantuos sėkmingą jų veikimą kito planuojamo eksperimento metu – 2015-aisiais kosmose numatytas pjezo variklių išbandymas.
Žinią, kad „LitSat-1“ sėkmingai pasiekė orbitą, praneš trys tautos išrinkti lietuviški žodžiai – jie bus pirmieji istorijoje, nuskambėję iš lietuviško kosminio objekto. Žodžius, skambėsiančius iš orbitos, renginiuose ir „Misija Lituanica 80“ interneto svetainėje vis dar gali siūlyti visi Lietuvos žmonės.
Plungiškai taip pat išsakė savo nuomonę – ant kortelių užrašytus žodžius jie pateikė komandai. Visiems susirinkusiesiems buvo demonstruojamas pirmojo lietuviško palydovo modelis, žmonės galėjo tikslius palydovo modeliukus išsilankstyti iš popieriaus.
Noriu kad astronautai istirtu ta asteroida apofi ar tiesa kad jis resis i zeme 2036 metais kada jis istikruju resis parodykit per televizija noriu zinot ar tai tiesa nes as irgi domiuosi astronomija noriu tapti astronautu jai imanoma
Noriu paklausti nasa komandos ar istikruju i menuli resis asteroidas ir kokio jis dydzio o jai didesnis nei numatyta jai resis tai palydovai usfiksuos ir turbut parodys
per televizija kaip visada viska parodo ju toks darbas ir as noriu prisijunkti prie tokio darbo noriu tapti astronautu gal ispildysit mano nora jai imanoma jum visada viskas ymanoma jus geriause komanda istorijoje
Mantas vaicackas nori isgarseti kaip nasa gerbejas as noriu tapti nasa komandos nariu ir komentuoju jai nasa turi lazeriny ginkla tai tuos du asteroidus numus su lazeriniu ginklu ir tada isvenksim katastrofos butinai perskaityikit tai svarbi zinute
Mantas vaicackas sako kad saule plecesi o saules sistema su galaktika traukesi iki supernovos