Birželio 4 dieną į posėdį rinkosi Saugaus eismo organizavimo komisija. Ne taip seniai posėdžiavusi komisija vėl „užversta“ prašymais. Tačiau ne visi jie buvo tenkinti.
Supykdė vazonai
Dar posėdžio pradžioje komisijos pirmininkas Robertas Endrikas minėjo, jog būtina peržiūrėti komisijos darbo reglamentą ir išsigryninti, kuriuos klausimus komisija turėtų spręsti, o kuriuos peradresuoti kitiems.
Taigi pirmasis prašymas ar, tiksliau sakant, problema, kurią turėjo išspręsti Saugaus eismo organizavimo komisija, – dėl Vytauto g. 5 A kiemo (tarp miesto seniūnijos ir parduotuvės „Plunalva“ – aut. past.). Komisijai adresuotame rašte teigiama, kad užtvaras atsirado savavališkai, neatsiklausus bendrasavininkių, ir tai esą padarė G. N. Su skundu atsiųstos ir nuotraukos, kur matyti trinkelėmis išklota dalis kiemo, pastatyti vazonai. Komisijos narys Algirdas Pečiulis susidariusioje situacijoje jokio kriminalo neįžvelgė: „Eismui tie vazonai netrukdo, automobiliai gali pravažiuoti, sveikintina, jei kažkas tvarkosi“. Kiek kitokios nuomonės buvo Modestas Grumblys. Pasak jo, jei kiemas yra bendro naudojimo, tai juo bendrai ir naudojamasi.
Situaciją paaiškino posėdyje dalyvavęs vienas iš kiemą tvarkiusiųjų – G. N. „Kiemą įsirengėme keliese, nežinau, kodėl nepasitenkinimas nukreiptas į mane. Kaimynų sutarimu ir savo lėšomis tą kiemą sutvarkėme. Vazonais atskyrėme tris vietas automobiliams stovėti. Kas nenorėjo dėtis prie kiemo sutvarkymo, ten automobilių ir nestato“, – kalbėjo vyras.
Plungės policijos komisariato Veiklos skyriaus vyresnysis tyrėjas Vaidas Kurmis G. N. paaiškino: jei teritorija nėra privati, bet kokie infrastruktūros pakeitimai turi būti suderinti. „Puiku, kad tvarkotės, bet jei kažkam tai trukdo, padarykit viską iki galo teisiškai“, – siūlė R. Endrikas. Komisija pasiūlė G. N. vietoj vazonų pastatyti kelio ženklą, nurodantį apie rezervuotas automobilių stovėjimo vietas. Tiesa, Vietos ūkio skyriaus vedėjas Martynas Čiuželis atkreipė dėmesį, jog prieš statant ženklus, o dar geriau prieš imantis tvarkyti kiemą, reikėjo gauti Nacionalinės žemės tarnybos leidimą, mat sklypas priklauso valstybei.
Trūksta bendravimo?
Diskusijų sulaukė praėjusį mėnesį komisijos patenkintas Nausodžio seniūnijos Varkalių kaimo Sodų gatvės gyventojų prašymas dalyje Sodų gatvės, nuo Pušies g. iki Kulių g., pastatyti ženklą, draudžiantį gatve važiuoti technikai, sunkesnei nei 8 tonos. Nors ženklas dar nepastatytas, su prašymu atšaukti sprendimą kreipėsi Nausodžio seniūnas Darius Preibys. Pasak jo, pastačius tokį ženklą, vienam ūkininkui būtų užkirstas kelias patekti į savo dirbamos žemės plotus. „Tie patys gyventojai, prašę ženklų, seniūnijai pateikė raštą su prašymu pateikti sąmatą, kiek kainuotų jų gatvės remontas ir kokia dalimi prie remonto prisidėtų UAB „Plungės vandenys“. Ar galime tikėtis prisidėjimo, bendrovei užkirtę kelią pravažiuoti?“ – dėstė seniūnas.
Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyr. specialistas Vaclovas Matavičius siūlė D. Preibiui susitikti su gyventojais ir išsiaiškinti, ko tiksliai norima, ko siekiama. Kartu su seniūnu posėdyje dalyvavęs seniūnijos gyventojas A. P. komisijos nariams siūlė taip lengvai nepriiminėti gyventojų prašymų, o pirmiausiai kviestis seniūną. R. Endrikas patikino, jog nuo šiol taip ir bus – visi klausimai, kurie bus susiję su viena ar kita seniūnija, bus persiunčiami seniūnams, tad posėdyje jie galės dalyvauti. Galiausiai sutarta laikinai ženklo statymą sustabdyti, o D. Preibiui dar kartą pasiūlyta sušaukti gyventojų susirinkimą ir patiems išsiaiškinti. „Kitą mėnesį vėl sulauksime gyventojų skundo, kad leidome ženklo nestatyti“, – konstatavo Arvydas Liutika.
D. Preibys ir A. P. taip pat atkreipė dėmesį, kad įrengus dviračių taką Žemaičių gatve važiuojantiems vairuotojams (o ir dviratininkams) matyti vieni kitus trukdo esanti tvora, tad gali nutikti skaudžių nelaimių. Svečiai siūlė pakabinti sferinį veidrodį, kad vairuotojams būtų geresnis matomumas. O V. Kurmis sakė, jog geriausia priemonė būtų dviračių take dviratininkui sukurti kliūtį, kad, prieš kirsdamas sankryžą, būtų priverstas nulipti nuo dviračio.
Atsiras juosta ir ženklai
Komisija grįžo ir prie klausimo dėl pėsčiųjų saugumo Kalniškių g. Priminsime, jog pirmajame komisijos posėdyje kalbėta apie greičio ribojimo kalnelių įrengimą. Pasak R. Endriko, tos minties atsisakoma ir siūloma nauja: ištisine linija atbrėžti pėsčiųjų taką. A. Liutika abejojo, ar minima gatvė tokia problemiška, juolab kad nei eismo įvykių, nei sužeistųjų ten pastaruosius metus nebuvę. „Važiuodami ta gatve, žinodami, koks vaikų judėjimas, prisilėtiname kiek įmanoma ir ramiai pravažiuojame“, – sakė jis.
Kiti buvo įsitikinę, jog situacija gatvėje katastrofiška, tad nereikėtų laukti, kol nutiks kokia nelaimė, o tada klausinėti, kodėl niekas nieko nedarė. „Ar jūs manot, kad nubrėžę liniją, „lakūnams“ nukirpsit sparnus?“ – savo laikėsi A. Liutika. Vis tiek nuspręsta važiuoti į vietą ir galutinai nutarti.
Po išvykos V. Kurmis „Plungei“ patvirtino, jog Kalniškių g. kairėje pusėje (žiūrint nuo Rietavo g. – aut. past.) bus atbrėžta linija, žyminti pėsčiųjų taką. Komisijos manymu, tokia priemonė drausmins ir pačius pėsčiuosius, ir vairuotojus. O jei problema nesispręs, gatvėje greičiausiai atsiras kalniukai.
Apžiūrėjusi problemiškas miesto vietas, komisija priėmė ir dar vieną sprendimą – A. Jucio skg. nuo A. Jucio g. atsiras ženklas, draudžiantis sustoti ir stovėti dešinėje gatvės pusėje. Sustoti ir stovėti automobiliai nebegalės ir Stoties g. (įvažiuojamasis keliukas į 34-ąjį namą – aut. past.), taip pat ligoninės įvažiavime iš Mendeno g.